VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prohnilý útulek dostal miliony korun

  PRAHA - Záchranná stanice pro handicapované živočichy vJinonicích, která se topí vobrovských problémech, dostala od města další tučnou dotaci. Praha přitom stále čeká, až koncepci péče pro volně žijící zvířata, ojejímž vzniku se hovoří už od jara, konečně odsouhlasíradní.

1.12.2007
SDÍLEJ:

Na snímku je s čápem vedoucí útulku Věra Přibylová–Aladzasová.Foto: Deník/Milan Jaroš

 

Současný provoz stanice budí uobyvatel Jinonic a odborníků na péči ozraněná a volně žijící zvířata nevoli. „Vím, že stanice vůbec nepřipravuje ptáky na vypuštění do volné přírody. Ptáci jsou tak odsouzení kpomalému úhynu hlady a vyčerpáním. Přitom existují metody, jak ptáky naučit lovit, což umožní jejich přežití ve volné přírodě. Tomu se ale jinonická stanice vůbec nevěnuje,“ popsal Petr Kolomazník ze Záchranné stanice pro dravce a sovy. Sám se dravém ptactvu věnuje přes třicetlet.

Ijinoničtí mají sútulkem, který vede Věra Přibylová-Aladzasová, potíže. Vminulosti si zařízení pro zvířata stěžovali. Stanici na svém území chtějí, ale sjiným vedením a patřičnou kontrolou. „Někteří obyvatelé Jinonic proti útulku nic nemají, pokud bude ovšem řádně veden a kontrolován,“ sdělil Deníku Jaroslav Loučka zObčanského sdružení Bučovice– Prokopskéúdolí.

Jedna pokuta za druhou pro útulek

kontrolní úřady Záchranné stanici pro divoce žijící zvířata vJinonicích. Důvodem jsou nedostatky zjištěné již při únorové kontrole Městskou veterinární správou a Českou inspekcí životního prostředí. Pokutu záchrannému zařízení pro zvířata n popud městských veterinářů vyměřila iPraha 5.Důvodem bylo týrání zvířat.

„Zvířata byla chována vprostorově nevyhovujících klecích, nebylo jasné, zda měla dispozici vodu. Zákon už tyto skutečnosti posuzuje jako týrání zvířat,“ zdůvodnil Jan Šlajs, tiskový mluvčí Prahy 5.Stanici ijejí vedení pokutovala iČeská inspekce životního prostředí.

Chybí koncepce

Podle radního pro životní prostředí Petra Štěpánka bude systém péče ovolně žijící druhy vyřešen do konce listopadu. „Zpracováváme novou koncepci. Do rady by měla jít ještě před Vánoci,“ sdělil Deníku Štěpánek.

Co jednotlivé návrhy obsahují? Jedna zkoncepcí zařazuje jinonickou stanici pod zoologickou zahradu, která by ji spravovala, vdruhém návrhu je dohlížitelským orgánem Český svaz ochránců přírody. Třetí systém je založen na rozptýlené síti stanic, které by se specializovaly na různé živočišné druhy. Jejich centrální dispečink stelefonním číslem, které by bylo vprovozu stále, by zajistil magistrátní zaměstnanec.

Peníze pro zvířata jsou, péče nikoli

Příští rok bude jinonická záchranná stanice hospodařit se dvěma půl miliony korun. Tuto částku při schvalování rozpočtu odsouhlasili městští zastupitelé. Letos záchrannou stanici dotovalo město dvěma miliony korun, Český svaz ochránců zvířat jí přispěl částkou 97400 korun. Celkem je to suma, okteré se ostatním záchranným stanicím vrepublice může jen zdát. Většinou totiž hospodaří sani ne polovičním rozpočtem.

„Náš roční rozpočet je 1milion 200tisíc korun,“ uvedl Pavel Křížek ze záchranné stanice ve Voticích. Ta spravuje mnohonásobně větší region než jinonická. „Jezdíme na táborsku, ale inaše působnost sahá kPříbrami iBenešovu,“ popsal území, které stanice zajišťuje. Průměrně mají za den osm výjezdů.

Také plzeňská stanice má ve srovnání spražským zařízením pro volně žijící zvířata ani ne polovinu částky, se kterou musí za rok vyjít. „Je to celkem milion dvě stě tisíc ročně,“ uvedl Karel Makoň zplzeňské záchranné stanice, která se ale stará ovšechny volně žijící živočišné druhy vplzeňském regionu a také ozbloudilá zvířata. „Nechápu, proč má jinonická stanice dostat tolik peněz od magistrátu. Praze chybí celková koncepce ovolně žijící druhy. Není vůbec jasné, kam se mají jaká zvířata vozit. Ato na rozdíl od nás Praha nejezdí ke zraněným zvířatům po automobilových nehodách,“ sdělil rozdíly vpéči odivoce žijící živočichy Makoň. Plzeňská stanice má ročně až sedm set výjezdů. Kolik jich mají Jinonice? „To nemohu říct, protože tu pracuji jen měsíc. Záleží na období,“ reagoval Petr Laštovka zjinonického zařízení. Jeho šéfová Věra Přibylová-Aladzasová je až do 8.prosince vThajsku.

1.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení