VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Jilské ulice se stane pěší zóna.

Praha 1 - Experti varují před poklesem parkovacích míst pro místní obyvatele

27.2.2008
SDÍLEJ:

PĚŠÍ ZÓNA. Tak by měl vypadat prostor u kostela svatého Jiljí.Foto: Vizualizace: Jan Sedlák

Historické centrum města se už v příštím roce dočká zklidnění dopravy. V blízkosti Staroměstského náměstí vznikne nová pěší zóna. Praha se tak připojí k trendu moderních evropských metropolí.

První městská část chce omezit dopravu mezi Národní třídou a Staroměstským náměstím. Od Jilské ulice po Malé náměstí vybuduje novou zónu pro pěší dlouhou přibližně půl kilometru.

„Práce by mohly začít v příštím roce. Zatím máme hotovou studii, co nejdříve chceme zadat projekt,“ řekl Deníku místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh.

Klidnější doprava

Projekt počítá i se zklidněním dopravy v Husově ulici, kde se rozšíří chodníky a na některých místech vozovka vyroste do jejich úrovně. Město nemá proti plánům Prahy 1 zásadnější námitky.

Podle jeho zástupců je zklidnění dopravy v souladu se strategií magistrátu. „Určitě nebudeme v úpravách vedoucích ke klidnější dopravě bránit,“ prohlásil ředitel dopravního odboru magistrátu Jan Heroudek.

Projekt nové pěší zóny hodnotí kladně i dopravní experti. Poukazují ovšem na možné nesnáze. „Změny by mohly ohrozit kvalitu života místních obyvatel, kteří by v případě úbytku rezidenčních míst neměli kde zaparkovat. To by mohlo vést k dalšímu nežádoucímu vylidňování centra,“ míní František Lehovec z Dopravní fakulty ČVUT.

Rušení parkovacích míst

S tím souhlasí i někteří obyvatelé. „Zrušení parkovacích míst by se nám určitě nelíbilo, už takhle tu není kde zaparkovat,“ podotkl Jindřich Voňka, který bydlí v nedaleké Michalské ulici.

Část parkovacích míst, například na nově vytvořeném Jilském náměstí u kostela svatého Jiljí, skutečně zanikne. Městská část ovšem argumentuje tím, že vytvoří nová. „Plánujeme přeměnu části návštěvních míst na rezidenční,“ uvedl Koželuh.

Vyvýšení vozovky

Kladné stanovisko už ke studii vydali i památkáři. Nic by tedy nemělo bránit tomu, aby se příští rok začalo stavět. „Památkáři pouze doporučili přepracovat detaily,“ prohlásil Koželuh. Nelíbilo se jim například řešení zpomalovacích vyvýšených přechodů v Husově ulici pomocí tří schůdků.

Vozovka tam proto na úroveň chodníku stoupne plynulým vyvýšením. Právě vyvýšení vozovky by mělo zabránit nebezpečí střetu aut s turisty, kteří těmito místy procházejí ve velkém počtu a pletou si je s pěší zónou. „Cizinci se tu často vůbec nerozhlédnou, mohlo by se něco stát,“ upozorňuje Jiří Nálevka, který prodává v Karlově ulici sklo.

Novinkou, které změna celkového architektonického řešení této části centra přinese, bude i propojení Zlaté ulice s Anenským náměstím. Lidé budou moci k průchodu na náměstí využívat dlouhá léta zavřenou uličku za kostelem svaté Anny.

Rezidenti nesmějí přijít o parkování

V rozhovoru pro Deník řekl dopravní expert František Lehovec z ČVUT, že pěší zóny nesmějí omezit běžný život.

Prospějí pěší zóny centru Prahy?

Snaha vytvářet ulice výhradně pro pěší je pokaždé chvályhodná. Ostatně na tom je Staré Město a historické centrum vůbec založeno. Vždycky ovšem v těchto případech existují určité problémy.

Myslíte zachování průjezdu pro místní obyvatele?

Například. Ale pěší zóny obecně nesmějí omezit život v dané oblasti. Musejí zároveň umožňovat průjezd pro automobily se zásobováním a celkově nenarušit kvalitu života v centru, aby se neproměnilo v neatraktivní místo a nedošlo k jeho dalšímu vyklidňování. Z toho důvodu je nutné zajistit, aby rezidenti měli možnost zaparkovat v docházkové vzdálenosti. Například vznik pěší zóny na Malém náměstí podmiňuje Praha 1 možností nahradit návštěvní parkovací místa v Platnéřské ulici rezidenčními.

Je to dostatečná náhrada?

Každý nový projekt by měl nejen nahrazovat parkovací místa, ale pro rezidenty jejich počet zvyšovat. Jednou z možností jsou v oblasti centra podzemní garáže, kde by však v žádném případě neměla být místa pro zaměstnance bank či jiných podniků v centru, ale výhradně pro rezidenty.

Autor: Petr Kupec

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení