VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jasný úkol pro ANO: neztratit Prahu. TOP 09 zatím mimo hru

Praha - Špičky pražských organizací ANO a ČSSD směřují k oživení magistrátní koalice, která před třemi měsíci zkrachovala „bratrovražedným" odvoláním čtyř radních. Vedle Trojkoalice chtějí ke spolupráci přibrat také ODS. Zajistily by si tak většinu šestatřiceti hlasů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Pro TOP 09 v jejich aktuálním plánu zatím není místo. ANO tento týden odmítlo, že by s TOP 09 mělo vyjednávat nejprve separátně „jako rovný s rovným." 

Je zřejmé, že hnutí Andreje Babiše přechází z dlouhotrvající fáze pasivity k aktivnímu postupu. Před podzimními krajskými volbami si totiž nemůže dovolit ztratit Prahu. Tento fakt dokládá i opakovaná účast Babišovy pravé ruky a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka na koaličních vyjednáváních.

Zatímco TOP 09 ústy předsedy zastupitelského klubu Václava Novotného zopakovala, že případnou spolupráci s ANO na magistrátu podmiňuje výměnou Adriany Krnáčové (ANO) na postu primátorky, Faltýnek naopak ujistil, že hnutí na jejím setrvání bazíruje. TOP 09 pak zareagovala prohlášením, že „jednání se mohou protáhnout až do podzimních krajských voleb." „To mnohým vyhovuje," řekl Novotný.

Šance udržet si vůdčí roli v městské radě

Taktika zdánlivé pasivity se hnutí ANO ve vleklé magistrátní politické krizi začíná nečekaně vyplácet. Jestliže ještě před měsícem to vypadalo na odchod ANO do opozice a jeho nahrazení stranou TOP 09 v čele Prahy, nyní se situace začíná odvíjet zcela opačně.

ANO má šanci udržet si vůdčí roli v městské radě včetně primátorského řetězu na krku Adriany Krnáčové, a to za případné podpory sociálních i občanských demokratů a možná i Trojkoalice jako celku.

TOP 09, která v posledních třech měsících od faktického rozpadu magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice působila coby hnací motor politických vyjednávání o podobě nového vedení Prahy, se naopak dostává do defenzivy. Separátně s ním nechce vyjednávat ANO, ČSSD se odmítla připojit k „její" koalici tradičních demokratických stran.

Piráti pro změnu odmítají jakkoliv jednat s ČSSD, nezávislí Tomáše Hudečka zase opustili jednací stůl bez detailnějšího vysvětlení. A občanské demokraty se TOPce nyní snaží „přebrat" právě tandem ANO a ČSSD.

Překážka ve velké koalici? Primátorka

Primátorka Krnáčová tento týden zopakovala, že pro ANO a ČSSD je nejvhodnějším partnerem Trojkoalice. S ODS pak prý pokračují diskuse o programových prioritách. Do věci se v poslední době vložil také druhý nejvlivnější muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Ten ujistil, že ANO trvá na Adrianě Krnáčové ve funkci primátorky. „Zároveň chceme dohodnout koalici s co nejširší podporou. Proto vedle Trojkoalice jednáme i s ODS a TOP 09," sdělil Faltýnek. Ten podle některých zúčastněných hraje jakousi roli garanta za jinak stále rozpolcený klub hnutí ANO.

Jenže jím vyslovená priorita, kterou je koalice vedená i nadále Krnáčovou, je těžko akceptovatelná zejména pro TOP 09. „Paní primátorka je pro nás stále nepřekročitelnou překážkou," sdělil v úterý šéf klubu TOP 09 Václav Novotný. Právě primátorce TOPka připisuje největší zodpovědnost za současný stav v Praze.

Snaha TOP 09 vyjednávat nejprve samostatně s ANO, nastavit si podmínky a až poté přizvat další partnery, ČSSD, Trojkoalici a ODS, nevyšla. ANO naopak tento týden jednalo ruku v ruce se sociálními demokraty s Trojkoalicí a ODS.

Vyřeší se něco před krajskými volbami?

Podle TOPky tak vzniká patová situace, která se může protáhnout až do podzimních krajských voleb. „To jistě mnohým vyhovuje," podotkl Novotný. „Paní Krnáčová usiluje o staronovou koalici. Je to logické. Jen v této sestavě si udrží post primátorky," reagoval předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.

Skepsi TOP 09 nesdílí ANO, ČSSD, ODS, ani Trojkoalice. „Bylo by nezodpovědné, kdyby rozhovory trvaly ještě několik měsíců. Jsme teď spíše jen správci Prahy, než abychom pracovali na jejím dalším rozvoji," řekl náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek. Jaroslav Faltýnek ujistil, že ANO udělá maximum, aby se výsledek v podobě nové pražské vlády dostavil co nejdřív.

„My chápeme postoj TOP 09 jako výraz frustrace z více než tři měsíce trvajících rozhovorů, které zatím nikam nevedou. Ovšem do podzimních krajských voleb trvat nebudou," myslí si zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík.

„Věci se pohnou vpřed ve chvíli, kdy se jednotlivé strany vyjádří k našim programovým prioritám. Ty jsme jim předali minulý týden," řekla šéfka klubu ODS a první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. Jí zmíněný postoj k programu ODS ovšem zatím jen letmo vyjádřila právě TOP 09. Byl vesměs pozitivní.

Ústupky budou nutné ode všech

Problém může nastat hlavně u ČSSD a Trojkoalice, respektive Strany zelených. Konkrétně v otázkách dopravních strategií a sociální oblasti. Další překážkou, která se na půdorysu ANO, ČSSD, ODS a Trojkoalice právě řeší, jsou personální otázky. Jak zkraje tohoto týdne nastínil vyjednavač za Trojkoalici a radní Jan Wolf (KDU-ČSL) v ANO a ČSSD si prý nepřejí, aby součástí městské rady byli zelení.

Plánuje se údajně buď menšinová koalice ANO a ČSSD podpořená ODS, nebo otevřená koalice ANO, ČSSD, Trojkoalice podpořená ODS, kde by zelení neměli dosáhnout na post v radě. „Osobně považuji za velmi nekorektní vůči Straně zelených snahu ANO a ČSSD vyřadit nás jako lídra trojkoaličního projektu z Trojkoalice," uvedl v této věci zastupitel a předseda pražské SZ Ondřej Mirovský.

„Na současně diskutované platformě možné koalice ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS je především nutné vyřešit poměrně velké programové rozpory mezi programy ODS a Trojkoalicí, a teprve poté se bavit o formátu koalice," doplnil.

„Důležité je především projednat rozdílnosti mezi programovým prohlášením minulé koalice a předloženými programovými východisky ODS," doplnil ho lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Odvolaný náměstek primátorky za Trojkoalici Matěj Stropnický (SZ) ve středu řekl, že „Trojkoalice chce úplnou radu co nejdříve a je připravena k ústupkům." Ultimát podle něj už bylo ze všech stran dost.

Čtěte také: Ve velké magistrátní koalici má chybět Strana zelených

Autor: Jakub Krupka

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Budova Veletržního paláce, kde sídlí Národní galerie
AKTUALIZOVÁNO

Národní galerie neotevřela, opustila ji ostraha

Andy Warhol & The Velvet Underground.

V Divadle Archa se v sobotu uskuteční večer věnovaný Warholovi

DVA POHLEDY: Facka jako násilí. Zrušíme fyzické tresty dětí?

Praha - Trestání dětí pohlavkem nebo i pořádným výpraskem má u nás pevně zakořeněnou tradici. S mírnou nadsázkou řečeno některý z těchto výchovných prvků musel zažít každý, a kdo tvrdí, že ne, zažívá je dodnes. Ovšem aktivisté bojující za lidská práva a hlavně za práva dětí se snaží zcela omezit fyzické tresty a v některých zemích již uspěli. Budeme se muset i v České republice obejít bez možnosti střihnout svému dítěti pohlavek namísto sáhodlouhého vysvětlování? Byl by to správný krok k tomu, aby naši potomci byli sebevědomější? Má to ale háček. Kdybychom se totiž přizpůsobili aktivistickému trendu, mohli bychom se vzhledem k našim zvyklostem ocitnout v situaci, kdy polovině národa bude hrozit trest za zakázané fyzické trestání dětí.

V Emauzích bude výstava o sudetoněmeckých odpůrcích nacismu

Praha - V Emauzském klášteře v Praze v sobotu bude zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Expozice nazvaná Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 je součástí víkendové konference Sdružení Ackermann-Gemeinde, které se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

Praha 6 chystá dohodu s investorem proluky na Vítězném náměstí

Praha - Městská část Praha 6 připravuje memorandum o spolupráci s investorem na pozemku proluky na Vítězném náměstí. Místo kontroverzního projektu administrativního centra zvaného Ledního medvěd by tu měl být postaven převážně bytový dům. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) to řekl na dnešním jednání zastupitelstva, memorandum ale podle něj není závazné.

AKTUALIZOVÁNO

Po havárii vodovodu se propadla povozka na Karlově náměstí

Praha – Dopravní omezení v části Karlova náměstí si od pátečního dopoledne vyžádala havárie vodovodu spojená s propadem vozovky. Provoz tramvají zůstal zachován – avšak až do soboty policisté uzavřeli frekventovaný úsek mezi ulicemi Resslova a Na Moráni pro silniční dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies