VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Hus se dočká oprav nejdříve na podzim

Staré Město - Práce na pomníku zastavil spor mezi magistrátem a společností, která má rekonstrukci na starosti

13.5.2008
SDÍLEJ:

JAKÁ NÁS ČEKÁ BUDOUCNOST? Nejdříve vypovědět smlouvu, pak teprve pokračovat v opravách. Tak vypadají priority restauračních prací na pomníku podle městského radního pro kulturu Milana Richtera (ODS).Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Husův pomník na Staroměstském náměstí chátrá.

Nikdo není schopen odhadnout, kdy se na sousoší vrátí restaurátoři, aby ho začali opravovat. Přitom odborníci tvrdí, že začít s opravami se musí co nejdříve.

„Magistrát sundal bez našeho vědomí ze sochy lešení a reklamu. Nyní iniciujeme jednání s městem, abychom vztahy nějak urovnali,“ sdělil Deníku Pavel Rejchrt ze společnosti Qeep, která uzavřela smlouvu s Galerií hlavního města Prahy a pomník si na tři roky pronajala. Nyní smlouvu prověřují právníci obou stran.

„Nedovedu absolutně odhadnout, kdy práce zase začnou. Vše je v rukou právníků,“ řekla Deníku ředitelka Galerie hlavního města Prahy Petra Hoftichová a dodala, že galerie si na tento případ najala zvláštního právníka.

Co zjistili restaurátoři?

Kolik stály výzkumy?

Husovo sousoší nechal magistrát před loňskými Vánocemi zakonzervovat. Město sundalo lešení a plachtu, která pomník zakrývala. Výnosy z reklamy na plachtě měly pokrýt náklady na restaurování sochy, které se blíží 12 milionům korun.

„Nedovedeme odhadnout, jakou částku jsme proinvestovali,“ řekl Rejchrt. Částku neví ani ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

V současnosti jsou kompletně hotové průzkumné práce na pomníku.

„Víme přesně, co je na povrchu pomníku Jana Husa. Výzkumy kamene a kovu jsou hotové. Jen nevíme, co se skrývá uvnitř. Je nutné vstoupit do pomníku a udělat statický průzkum,“ řekl Pavel Filip, restaurátor, který loni na pomníku pracoval.

Je třeba začít brzy

Podle Petry Hoftichové je nutné, aby se s restaurátorskými pracemi začalo co nejdříve. „Práce musí být znovu zahájeny. K tomu je ale nutná vůle všech stran se dohodnout,“ řekla ředitelka galerie.

Podle radního pro kulturu Milana Richtra (ODS) pomník nijak nechátrá. „Je zakonzervovaný. Nic se mu neděje,“ řekl radní, který spor bere jako oříšek hlavně pro právníky. Město se podle něj nejdříve musí zbavit nevýhodné smlouvy a pak teprve pokračovat v započatých opravách sousoší Ladislava Šalouna.

Pokud se město zbaví smlouvy se společností Qeep, hodlá si najít vlastní restaurátory. „Je to ale obtížné, protože Hus je vlastně na tři roky pronajatý, a to za roční poplatek 1000 korun. Pokud se právníkům podaří vztah vypovědět, pak si chceme na základě výběrového řízení najít vlastní restaurátory,“ vysvětlil Richter. Město se podle něj nebrání ani reklamě, která by pomník zakrývala.

„Plachta s reklamou by na pomníku visela pouze v době, kdy by na něm pracovali restaurátoři,“ objasnil další postup radní pro kulturu. Také na to, jaká společnost bude mít na Husovi reklamu, musí být vypsané výběrové řízení. Teprve po těchto krocích se může na pomníku znovu pracovat. Podle Richtrova odhadu se restaurátoři k Husovi vrátí nejdříve ve druhé polovině letošního roku.

Pomník mistra Jana Husa ve zkratce

Autorem pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí je Ladislav Šaloun (1870–1946). Pomník byl na náměstí odhalen v roce 1915 k pětistému výročí upálení Jana Husa v Kostnici.

Pomník z kamene a bronzu patří k nejvýznamnějším secesně symbolistním pracím českého monumentálního sochařství.

Hlavní postavou na pomníku je mistr Jan Hus nad dohořívající hranicí.

Sousoší tvoří žulový podstavec, na kterém se střídá hladký a hrubý povrch, ve vystupující partii je nápis „Milujte se, pravdy každému přejte“, dále postava Jana Husa, za nímž vpravo je šest husitských bojovníků a pod nimi nápis „Kdož jsú Boží bojovníci a Zákona Jeho“.

Vlevo je skupina exulantů , na zadní straně rodina znázorňující národní obrození a nápis „Živ buď, národe posvěcený v Bohu, neumírej“. Z boku je vytesán citát Jana Ámose Komenského „Věřím, že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český.“

Autor: Jitka Eisenhammerová

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení