VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Hus bude po sto letech zase fešák, říkají restauratéři

Praha – Šest tisíc šroubů drží při sobě dvě stě padesát bronzových dílů, které dohromady tvoří pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Léta chátrající pomník na Staroměstském náměstí konečně dostává nový kabát. Rekonstrukce stojí sedm milionů.

26.11.2013 1
SDÍLEJ:

Pomník Mistra Jana Husa na Staromědstském náměstí v Praze.Foto: Vít Šimánek

Šrouby jsou rezavé, do pomníku teče dešťová voda a restaurátoři mají plné ruce práce. Respektive měli, protože do jarních měsíců příštího roku budou restaurátorské práce z pochopitelných důvodů zastaveny.

„Další etapa začne v závislosti na počasí, kdy bude pokračovat restaurování kamenné architektury, povrchu bronzového pláště sousoší a intenzívní práce v podzemí," uvedl akademický sochař Andrej Šembera, šéf restaurátorského týmu. Pomník od Ladislava Šalouna, který byl odhalen v roce 1915, prochází poprvé po sto letech významnější opravou.

Podle Šembery by měly být práce ukončeny do poloviny roku 2015 u příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa.„Práce nás jistě čeká ještě hodně, a taky jsme ji zatím hodně odvedli. Už jenom tím, že v první fázi jsme z vnitřku bronzového pomníku odklidili minimálně pět metráků různých nánosů z mnohaleté koroze," popisoval Andrej Šembera s tím, že bronzový Jan Hus bude po sto letech zase fešák.

Oprava pomníku je údajně náročnou akcí. Zrodil se i problém, jak se do pomníku dostat

Pomník byl v chodu historie častým místem, na kterém Češi vyjadřovali svou národní hrdost. Jinými slovy obsypán lidskými těly opět prodělával takzvanou zátěžovou zkoušku.

„Velmi jsme se divili, že mnohé díly pomníku vydržely po olympijském prvenství našich hokejistů v japonském Naganu. Na fotografii jsme napočítali nějakých dvě stě lidí a to už je pořádná zátěž," podivoval se stále sochař Šembera. Tu ale pomník nezažívá jen u významných příležitostí. Poškodit ho může i pár podnapilých turistů, proto jsou jistá bezpečnostní opatření i dohled městské policie zcela na místě.

Opravu secesního pomníku plánovala Praha řadu let. Kvůli nedostatku peněz a neshodám kolem způsobu financování ji ale několikrát odložila. To už je naštěstí minulost, rozpočet restaurátorské akce je podle odboru památkové péče magistrátu stanoven na více jak 7 milionů korun. „Doposud byla vyměněna většina původních železných šroubů za nerezavé. Ne vždy to byla lehká práce, hýbat se zkorodovaným železem po sto letech musela v některých případech až moderní technika," specifikoval Andrej Šembera.

Podle restaurátorů v prvních fázích odborného zásahu byl očištěn vnější a vnitřní povrch bronzového sousoší tlakovou vodou. Plášť pomníku byl zbaven nánosů nečistot a teprve potom bylo možno posoudit jeho stav, konkrétně trhliny či jiných mechanických poškození. Opět bylo možno obdivovat dílo starých slévačských mistrů, neboť jednotlivé díly jsou odlity tak, že opticky působí dojmem celkové celistvosti a spojovací spáry jsou takřka nerozeznatelné. Co ale restaurátory do očí přímo takříkajíc uhodí, je voda ve spodní části pomníku. Jisté netěsnosti v průběhu století čas vytvořil a dešťová voda se postupně uvnitř shromažďovala.

„Zatím nepáchá žádné větší škody, provedli jsme průzkum odtokových kanálů a pochopili jsme systém odvodnění," poznamenala Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy. Rovněž má na starosti i odborný dohled nad restauračními pracemi. Nejdříve byl od letošního dubna do července proveden průzkum interiéru bronzové plastiky a posléze uvolněn díl, umožňující vstup do vnitřku sousoší. Díl byl dočasně nahrazen kovovými dvířky.

Prostory pod úrovní terénu jsou vybudovány klenebním systémem ze speciálních nepálených cihel směsí vápna a strusky. Důkladnost a masivnost není až tak překvapivá vzhledem k obrovské váze pomníku. Ta ale není velkou překážkou pro zamrzající vodu. Veškeré defekty a pohyby kamenných bloků soklu a ochozu souvisejí s porušením spár, kde právě zamrzající voda na mnoha místech posunula masivními bloky. „Není to ale nic dramatického, jedná se nejvýše o několikacentimetrový posun," vysvětloval člen restaurátorského týmu.

Podle kurátorky Marie Foltýnové je oprava pomníku velmi náročnou akcí, která si vyžádá součinnost mnoha profesí. Zrodil se i problém, jak se do útrob pomníku vůbec dostat. Vstupní otvor totiž není pro takříkajíc dobře živené osoby zrovna nejvhodnější.

„S trochou jisté nadsázky mohu poznamenat, že právě tento otvor velmi rychle vyselektoval vhodné lidi do restaurátorského týmu," doplnil akademický sochař Andrej Šembera.

Autor: Petr Štrompf

26.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení