Začátek roku oslavila zoologická zahrada hned několika novými přírůstky, V jednom případě při odchovu malých želviček, byla využita i vinotéka. Ne snad proto, že by mláďata po vylíhnutí byla živena čirým vínem, ale proto, že zařízení poskytlo želvičkám příhodné podmínky pro to, aby mohly opustit skořápku vejce.

„Do plazí líhně jsme pořídili vinotéku, která umožňuje udržovat ideální teplotu a vlhkost důležitou pro probuzení života v želvích vejcích. Mláďata, která se nyní líhnou, jsou prvními plody této nezvyklé metody,“ vysvětlil Petr Velenský, kurátor chovu plazů, a dodal: „Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a při 13 stupních a 75 procentech vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté byla přenesena do líhně, vyhřáté na 31 stupňů. V ní pak probíhala inkubace přesně tři měsíce.“

Chovatelé opojeni svým nápaditým zlepšovákem dokonce s úsměvem navrhovali, aby byly malé želvičky pojmenovány podle jednotlivých odrůd bílých vín.

V dospělém věku tyto želvy dorůstají sedmdesáti centimetrů a mohou vážit až padesát kilogramů. Tento nový odchov je již druhou generací želv pardálích vylíhlých v Zoo Praha, ale něčím velmi významným se od předchozích odlišuje.

Tři želvičky pardálí se vylíhly těsně před sobotní půlnocí.

Za rámusení petard a ohňostrojů pak přišla těsně po půlnoci na svět ještě další tři mláďata druhé největší suchozemské želvy afrického kontinentu. Chovatelé opojeni svým nápaditým zlepšovákem dokonce s úsměvem navrhovali, aby byly malé želvičky pojmenovány podle jednotlivých odrůd bílých vín.

Zoborožec se vylíhl na Štědrý den

Pražská zahrada se ovšem také může pochlubit mládětem zoborožce kaferského, které se vylíhlo na Štědrý den. Z vajíčka sneseného 16. listopadu se za 39 dnů prodral ptačí drobeček o váze pouhých 69 gramů.

První vánoční dárek se ale vylíhl rodičovsky nezkušenému páru, takže bylo mládě pro jistotu vloženo do inkubátoru a krmeno uměle. Když po čtyřech dnech dostatečně zesílilo, opět se vrátilo k samici.

Ačkoli se jedná již o 18. mládě zoborožce kaferského vylíhnuté v historii Zoo Praha, není jejich odchov stále samozřejmostí. V evropských zahradách byl tento druh odchován poprvé v Zoo Praha v roce 1994.

A jaké novinky chystá pražská zoologická zahrada pro návštěvníky v letošním roce?

„Pokračujeme také ve výstavbě nového slonince a hrošince. Už letos bychom rádi přivedli do zoologické zahrady nové slony," sdělil jeden z plánů ředitel Miroslav Bobek.

Otevřít by se měla také nová naučná stezka, která návštěvníky provede vývojem živé přírody na Zemi. Její součástí bude i paleontologické pískoviště s kopiemi zkamenělin.