VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak a kde se rodilo v minulých staletích?

Praha - Muzeum hlavního města odstartovalo novou výstavu s názvem První křik, první pláč. Do historie porodnictví můžou zájemci nahlédnout do 15. října. Expozice se zaměřuje na druhou polovinu 18. a první polovinu 19. století, kdy se proměnil způsob vzdělávání porodních bab a vznikl obor lékař-porodník.

29.4.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Výstava První křik první pláč. Od sousedské asistence k institucionalizovanému porodnictví v Praze a okolí. Muzeum hlavního města PrahyFoto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Jak probíhal porod ve středověku, by si dnešní novopečené maminky určitě nechtěly vyzkoušet. Nyní máme moderně vybavené porodnice i neonatology, kteří se snaží zachránit děti malé jako mužská ruka. V minulých staletích vypadaly porody jinak. Kromě křiku a tolik očekávaného pláče to totiž často bylo také umírání. A to jak dětí, tak maminek. Ještě v 18. a 19. století se dvou let nedočkalo až 60 procent dětí.

Jedinou pomocí kromě víry byly porodní báby

Problémy způsobovaly nemoci, dvojčata, ale nejčastěji akutní potřeba císařského řezu, který je dnes tolik obvyklý. „Hlavní komplikací byl nepoměr mezi velikostí pánve a hlavičkou dítěte, řada porodů tak byla principiálně neproveditelná," popsal Prokop Remeš, gynekolog a zároveň jeden z autorů výstavy.

Jedinou pomocí kromě víry, ať už křesťanské či jiné, byly porodní báby, dnes označované jako porodní asistentky. Porody se odbývaly doma, báby tak byly po dlouhá staletí mnohem důležitějšími svědky rození než lékaři.

Ženy za život porodily průměrně 8 až 12 dětí

„Fungovaly odnepaměti, první zmínky nalezneme už v Bibli. Byly to většinou zkušené sousedky, které si navzájem pomáhaly," uvedla jedna z autorek výstavy Pavla Stádníková. Porodní báby za svou práci dostávaly pouze naturálie, jako bylo jídlo či pití. Ženy za život porodily průměrně 8 až 12 dětí. Babictví tak bylo vlastní zejména těm starším, maminky by si totiž těžko nechaly radit od někoho mladého, který ještě nemá zkušenosti.

Bába Ludmila

Mladé dívky tak často chodily často se starší porodní bábou, která je postupně zaučovala. Tak to bylo i v případě Ludmily Kapalínové ze Sobína, z malé vesnice, která je dnes součástí městské části Praha Zličín. Právě jí je věnovaná polovina výstavy. „Pocházela z deseti dětí, sama jich pak porodila jedenáct," vypráví Stádníková.

Ludmila se ve svých 44 letech, tedy v roce 1824, rozhodla, že půjde do Prahy na studia, aby mohla být porodní bábou. Teprve od roku 1804 totiž pro ně byla zavedena povinnost projít jednosemestrálním kurzem na pražské univerzitě. „Obsahoval teoretickou a praktickou část, ta probíhala v porodnici u Apolináře," uvedla Stádníková.

Báby měly v případě nouze dítě pokřtít

Ludmila se tak stala žákyní Antonína Jungmanna, bratra známého jazykovědce Josefa a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního porodnictví u nás. Bábou se pak stala na osmnáct let a pomáhala přibližně u 180 porodů, a to na panství Tuchlovice a v přilehlých vesnicích. V současnosti se jedná o západní hranici dnešní metropole.

Kromě asistence měly báby i jiný úkol, a to dítě v případě nouze pokřtít. Pokud to totiž vypadalo, že novorozenec nepřežije, bylo třeba zajistit mu následné spasení. „Nekřtěňátko bylo pro rodinu katastrofa," vysvětlila Stádníková.

Doma nebo v nemocnici?

Tradice porodních bab se drží až do současnosti a stále častěji se ozývají hlasy, které vyzdvihují porody doma. Po dlouhou dobu se navíc v porodnicích umíralo daleko častěji než doma. Lékaři často totiž chodili mezi porodnicí a pitevnou, hygiena rukou nebyla taková, jako je dnes. Ženy pak umíraly na tzv. horečku omladnic, děsivá záležitost," vysvětlil Remeš.

To už dnes ale samozřejmě nehrozí. Po celá staletí také platilo, že rizikovější byly porody ve městě než na venkově. „Můžeme se dohadovat, proč tomu tak bylo, v Praze se ale kumulovala chudina, také tady sídlily nemoci, na venkově bylo celkově zdravější prostředí," okomentovala Stádníková.

Císařský řež 

V Praze se údajně měl uskutečnit i historicky první císařský řez, který přežilo jak dítě, tak i matka. „V historii jsou náznaky, že se jednalo o jednu manželku krále Jana Lucemburského, ale z medicínského hlediska, to vůbec není jasné," přiblížil Remeš. V dané době totiž nebyla ani anesteziologie, lékaři ani neuměli zašívat rány. „Zřejmě se domnívali, že je už mrtvá a pokusili se zachránit dítě. Traumatickým šokem se následně probudila," dodal.

Výstava o porodnictví. Infografika.

Autor: Jana Kašparová

29.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení