VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudečkovy předpisy narazily u Babišova ministerstva

Praha /FOTOGALERIE/ - Ministerstvo pro místní rozvoj žádá nápravu stavebních předpisů. Pár dní před volbami. Tahanice okolo Pražských stavebních předpisů zdaleka nekončí.

10.10.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Nová pravidla pro výstavbu a zacházení 
s veřejným prostorem v metropoli, která začala platit 
1. října, rozpoutala ostré střety mezi primátorem Tomášem Hudečkem a majiteli billboardových firem.Foto: IPR

Nová pravidla pro výstavbu a zacházení 
s veřejným prostorem v metropoli, která začala platit 
1. října, rozpoutala ostré střety mezi primátorem Tomášem Hudečkem a majiteli billboardových firem.

Vedla dokonce k přelepování primátorovy podobizny na předvolebních plakátech a následné žalobě ze strany TOP 09. K odpůrcům nových předpisů se postupně přidala řada pražských politiků, včetně několika dalších kandidátů na primátora. Celá záležitost nyní ale překročila lokální rozměr.

Dejte vědět EU

Spor se aktuálně dostal dokonce až na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Postup hlavního města se mu nezdá 
v pořádku. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo shledalo rozpor vydaného nařízení se zákonem a s jiným právním předpisem, přistupujeme 
v souladu se zákonem o Hlavním městě Praze k vydání výzvy ke zjednání nápravy. Pokud výzva nebude ze strany Hl. m. Prahy splněna do 60 dnů od jejího doručení, rozhodne ministerstvo o pozastavení účinnosti tohoto nařízení,“ řekla Marcela Pavlová, ředitelka odboru stavebního řádu.

Podle ministerstva vedení hlavního města pochybilo, když před schválením předpisů nepožádalo o notifikaci Evropskou komisi. Primátor Hudeček s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že podle několika právních analýz, které si nechalo město vypracovat, žádná notifikace nutná není.

„MMR má veškeré potřebné informace od dubna 2014, vědělo o termínu schvalování předpisů (15. 7. 2014) i o termínu účinnosti (1. 10. 2014). Pokud mělo takto závažnou pochybnost, mělo konat daleko dříve, a ne až týden po nabytí účinnosti a 3 dny před komunálními volbami. Náhlou výzvu ministerstva považujeme za účelovou,“ uvedl Tomáš Hudeček.

Bude reklama zpět?

Naráží tak na skutečnost, že MMR má pod patronací hnutí ANO. Tedy subjekt, který podle posledních zveřejněných předvolebních průzkumů, nejvíce „ohrožuje“ TOP 09, jež by chtěla obhájit svá místa ve vedení města.

Proti nařízení ministerstva se postavil i Institut plánování a rozvoje města (IPR), z jehož dílny inkriminovaný dokument pochází. „Notifikace se vztahuje pouze na technické předpisy pro průmyslově vyráběné výrobky a služby platné na celém území státu nebo jeho větší části. Pražské stavební předpisy nejsou technickým předpisem ve smyslu uvedené směrnice a Praha není větší část státu,“ vyjádřil se mluvčí institutu Marek Vácha a dodává, že pokud by došlo 
k pozastavení platnosti předpisů, došlo by k uvolnění regulace reklamy na celém území hlavního města včetně památkové rezervace.

Autor předpisů Pavel Hnilička upozorňuje, že jejich případné zrušení by „vneslo chaos do rozhodování stavebních úřadů, protože by ze dne na den začala platit zcela jiná pravidla“.

Ministerstvo se však jakémukoliv nařčení ze zásahů do předvolebního boje rezolutně brání. K tomuto kroku se prý rozhodovalo dlouho.

Náhlé rozhodnutí?

Notifikace byla jedním ze čtyřech sporných bodů v rámci připomínkového řízení mezi MMR a IPR při tvorbě předpisů. „Upozorňovali jsme, že tento dokument chybí. Není to tedy náhlá výzva ministerstva a vůbec ne účelová. S žádnou politikou to nemá nic společného,“ tvrdí mluvčí ministerstva Radka Burketová a dodává, že instituce mohla rozhodnout o pozastavení činnosti předpisů rovnou (MMR nemá kompetenci předpis zrušit, může ho však pozastavit – pozn. red.), ale neudělala to.

Politici versus urbanisté

Trochu jiný pohled na věc má autor předpisů Pavel Hnilička. „Na ministerstvu probíhala jednání celkem šestkrát. Z celkem 87 připomínek bylo 83 dohodnuto. Zbylé 4 připomínky, na kterých MMR trvalo, jsme konzultovali s dalšími renomovanými právníky. Z jednání vzešel jasný názor, že nároky MMR jsou v těchto bodech neoprávněné,“ míní architekt. Stavební předpisy jako nástroj politického boje už před nedávnem odsoudila Česká komora architektů. Včera se přidal 
i Pražský urbanistický kroužek.

„Boj o primátorské křeslo je v plném proudu. Pražské stavební předpisy se ukázaly jako výbušné téma, kterým se politici navzájem snaží vytlačit z ringu.

Město ale potřebuje dlouhodobější vizi než předvolební proklamace. Nové stavební předpisy jsou nezbytné, pokud se má Praha připojit k moderním evropským metropolím,“ vyjádřil se Lukáš Vacek, spoluzakladatel Pražského urbanistického kroužku.

Autor: Soňa Kacerovská

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení