VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdinství odbojáře Mašína připomene pamětní deska

Praha - Patnáctého pátý v 15 hodin – to je čas, který se dobře pamatuje. A právě na tuhle dobu zve v pondělí radnice Prahy 4 do Čiklovy ulice v Nuslích; k domu číslo 1238/19. Ve spolupráci s pražským Spolkem Pocta Mašínům a Společností Václava Morávka v Kolíně zde bude odhalena pamětní deska připomínající tragické vyvrcholení protinacistického odboje Josefa Mašína, někdejšího velitele posádky československé armády na Ruzyni, Václava Morávka a Františka Peltána, jenž prostřednictvím vysílačky s označením Sparta udržoval spojení s exilem.

14.5.2017 AKTUALIZOVÁNO 14.5.2017
SDÍLEJ:

Hrdina protinacistického odboje podplukovník Josef Mašín, generálmajor in memoriam.Foto: ČTK

Byt pronajatý Morávkem v ulici, která se tehdy jmenovala Pod Terebkou, se 13. května 1941 stal místem zásahu okupačních úřadů proti skupině odbojářů, již vyšetřovatelé gestapa a abwehru pojmenovávali krycím označením Tři králové – a tak je také dodnes známá. Vedle Mašína a Morávka patřil k jejím vůdčím postavám Josef Balabán.

Balabán nepromluvil

akce diverzního či sabotážního charakteru. Radiotelegrafista Peltán, v historické literatuře někdy označovaný jako čtvrtý ze tří králů, s nimi spolupracoval dlouhodobě – stejně jako vysoký armádní důstojník Tomáš Berka, který tehdy působil na ministerstvu práce.

Na stopu Tří králů se německé bezpečnostní orgány dostaly prostřednictvím agentů nasazených na odbojovou skupinu známou jako PVVZ – Petiční výbor Věrni zůstaneme. Již 22. dubna 1941 byl zatčen Balabán, kterého pak na podzim téhož roku nacisté popravili. Muže zraněného při přestřelce nepřiměly ani výslechy spojené s mučením, aby prozradil své spolupracovníky.

Při akci v Nuslích se Mašín vyznamenal

Již po třech týdnech nicméně následovala akce v Nuslích, kde se vyznamenal Mašín. Gestapo tehdy přišlo vpodvečer – právě v době, kdy vysílačka byla v provozu, protože bylo třeba předat do Londýna depeši s důležitými informacemi od agenta A54 (o němž se dnes ví, že šlo o Paula Thümmela, který sice předával Třem králům důležité poznatky pro londýnský exil, ale současně jako rezident organizoval akce proti odbojářům).

Čin Mašína, který jednoho z gestapáků střelil do břicha, shrnuje text pamětní desky: „Když kryl únik svých spolubojovníků, štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam, a radisty četaře Františka Peltána, kapitána in memoriam, byl v tomto domě dne 13. května 1941, při razii gestapa, raněn a zajat hrdina protinacistického odboje podplukovník Josef Mašín, generálmajor in memoriam. Po ročním věznění byl 30. června 1942 popraven v Praze-Kobylisích."

Morávek mohl pracovat ještě téměř rok

Mašín kryl střelbou útěk Morávka s Peltánem, přičemž utrpěl zranění a byl zatčen. Ani při mučení své spolupracovníky neprozradil. Jeho spolupracovníkům se podařilo uniknout, když se riskantně spustili z okna po tenkém lanku zemnicího kabelu vysílačky.

Morávek tak mohl pokračovat v aktivní odbojové činnosti ještě téměř rok (a zřejmě byl stejně jako dřív i v kontaktu se sovětskými agenty NKVD působícími v Praze). Do 21. března 1942, kdy zemřel při přestřelce na místě konspirační schůzky právě s agentem A54 u Prašného mostu. I Peltán podlehl 20. července 1942 zraněním, která utrpěl v přestřelce s příslušníky gestapa.

Rovněž dnešní pojmenování Čiklovy ulice má spojitost s událostmi druhé světové války. Připomíná osud tamějšího obyvatele, duchovního pravoslavné církve Aloise Václava Čikla, který byl také popraven na kobyliské střelnici. Byla to odplata za jeho podíl na pomoci poskytnuté parašutistům, kteří se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha skrývali nedaleko Karlova náměstí – v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Autor: Milan Holakovský

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení