VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honza: Mé motto? Raději o hodinu dříve, než o pět minut později

Chodov - Za život si vyzkoušel několik profesí. Pracoval jako kamelot, na poště roznášel letáky, pomáhal pekaři. Už čtvrt roku má však Jan Pilát práci navýsost důležitou. Práci, kterou může dělat jen naprosto spolehlivý a dochvilný člověk, kterým je právě devětatřicetiletý Honza. Stal se klíčníkem u bezpečnostní agentury.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Devětatřicetiletý Honza s Marií Chromou, pracovní konzultantkou Fosy, která mu několik měsíců pomáhala s hledáním zaměstnání.Foto: DENÍK/Veronika Cézová

Cesta k tomuto povolání však byla dlouhá. Když Honza přišel před více jak rokem do obecně prospěšné společnosti Fosa, která pomáhá dospělým lidem se zdravotním postižením, přemýšleli její zaměstnanci, jak vyučenému pekaři pomoci.

„Rozhodování to nebylo úplně jednoduché, protože Honza ze zdravotních důvodů nesmí dělat v potravinářství, čímž byl okruh práce hned na začátku hodně omezený,“ vysvětluje Marie Chromá, pracovní konzultantka Fosy.

Jelikož měl Honza zkušenosti s roznosem letáků, napadlo Marii kontaktovat Českou poštu. „A zadařilo se. Našli jsme práci na Chodově, kousek od metra Háje, kde Honza bydlí, takže to pro něj bylo jednoduché i na dojíždění,“ popisuje slibné začátky Marie.

Zdravotní omezení

Po třech týdnech se ale ukázalo, že toto zaměstnání vhodné není. Některé dny bylo denního tisku tolik, že Honza roznos i přes odlehčenou tašku na kolečkách nezvládal. I kvůli dvěma operacím kýly.

„Nezvládali jsme roznášku ale ani časově. Denní tisk jsme začínali roznášet už před pátou hodinou ranní, ve schránkách to muselo být do půl osmé. Úsek paneláků dlouhý sedm kilometrů… To se nedalo vůbec stihnout. A tak jsme se na poště domluvili na ukončení spolupráce,“ řekla Marie Chromá.

Byl před ní nelehký úkol. Najít další - vhodnější - práci. Honza navrhoval, že by mohl pracovat se zvířaty. 
A hlavně se psy, které má nejraději. „Z toho jsem ale měla trošku obavu. Ve chvíli, kdy by pes utekl, Honza by ho pravděpodobně nedohonil. Nebo kdyby pes někoho napadnul… Rozhodli jsme se tedy s Honzou, že to necháme na náhodě, jaké nabídky se objeví,“ zmínila.

„Vhodné pro starobní důchodce"

Na internetu hledali manuální práce, které by šly vykonávat vsedě na zkrácený úvazek, do úvahy přicházela i práce v pohybu - donáška, roznos obědů… Ale stále to nebylo ono. Jednoho dne přinesl Honza Annonce. A tam našla Marie inzerát, že v bezpečnostní agentuře hledají pracovníka na dvě hodiny denně. S poznámkou: „Vhodné pro starobní důchodce“.

Marie zavolala do bezpečnostní agentury a představila Fosu a Honzu. Zaměstnavatele Zdeňka Bradáče Honza zaujal a pozval ho na pohovor. Klaplo to. Každý den od pondělí do pátku tak Honza vstává v časných ranních hodinách. A jede do práce.

„Nejdříve dojedu na Florenc. Tam si od pracovníka bezpečnostní agentury převezmu klíče od jedné banky. Ty pak dovezu na Prahu 7 do banky ještě před její otevírací dobou. A tam si je vyzvedne další bezpečnostní pracovník,“ vysvětluje náplň své práce Honza. Večer pak z banky odveze klíče nazpátek na Florenc.

„Nedělá vám, Honzo, to ranní vstávání, problémy?“ zajímá mě. „To je normální. Když jsem dělal u pekaře, to bylo horší,“ směje se Honza, který podle svých slov vykonává lehkou práci. „Ale přesto musím být spolehlivý, bez toho by to nešlo.“

Tramvajová výluka? Žádný problém

To potvrzuje i Marie. „Našli jsme Honzovi práci, která přesně odpovídá jeho schopnostem. Dokázal se rychle zorientovat i v případě, když se například dočasně změnila trasa tramvaje, kterou ráno jezdil. Ale hlavně - Honza je dochvilný. Než by přišel o pět minut později, radši dorazí 
o hodinu dříve,“ chválí Honzu pracovní konzultantka.

Obecně prospěšná společnost Fosa ve zkratceOrganizace Fosa pomáhá především dospělým lidem s mentálním postižením z Prahy a okolí.

Fosa je jedinečná svým zaměřením. Usiluje o to, aby tito lidé zůstali ve svém přirozeném prostředí, mohli dělat to, co ostatní lidé, a to co nejvíc samostatně a s převzetím zodpovědnosti za svůj život. Předchází jejich shromažďování v zařízeních na základě stejného znevýhodnění. Zároveň se snaží, aby její služby využívali klienti po co nejkratší dobu a nestali se na nich závislými.

Své poslání naplňuje prostřednictvím pěti programů, jimiž jsou Podporované zaměstnávání Formika, Podpora samostatnosti Osa, Osobní asistence Osa, dobrovolnický program a vzdělávací program. První tři programy jsou registrovány jako sociální služby. Podporované zaměstnávání pomáhá lidem, kteří chtějí pracovat na běžném pracovišti, ale neumějí si práci sami najít a udržet, bez ohledu na to, zda mají či nemají mentální postižení. Vzdělávací program je určen pracovníkům Fosy a dalším lidem, kteří pomáhají druhým při jejich začlenění do společnosti.

Počet zaměstnanců se pohybuje kolem čtyřiceti, navíc ve Fose působí přibližně patnáct dobrovolníků. Jedná se především o asistenty, kteří přímo pomáhají klientům a dále o konzultanty.

V minulém roce stál provoz celé společnosti Fosa 6,8 milionu korun. Provoz je financován téměř výhradně ze státních dotací a grantů. Nejvýznamněji na chod Fosy přispívá Ministerstvo práce a sociálních věcí a Magistrát hlavního města Prahy.

Autor: Veronika Cézová

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení