VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodinář a obuvník? Pražanům chybí služby

Praha - V budoucnu by se nemělo stávat, že v některé části Prahy 10 není kadeřnictví či potraviny, tvrdí místostarosta Bohumil Zoufalík

3.8.2010
SDÍLEJ:

První hodinář v Československu Jan Hospodka ve svém hodinářkém a zlatnickém obchůdku v Praze na Pankráci.Foto: Deník/Vít Šimánek

Kde jsou obchodní domy, velká nákupní centra, či tržnice – to vědí snad všichni Pražané. Kde však je nejbližší švec, krejčí či hodinář, neví často ani starousedlík. Důvod je dvojí: jednak se adresy provozoven často mění, jednak některé obchody a služby patří k těm úzkoprofilovým.

„Desítka“ je průkopníkem

„V zájmu zlepšení vybavenosti službami a obchody uspořádala Praha 10 již v dubnu anketu pro své obyvatele a požádala je, aby se na anketních lístcích a na internetu vyjádřili k tomu, co jim v jejich okolí chybí,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Nyní má městská část k dispozici výsledky a bude se snažit k nim v rámci dlouhodobého projektu Společně měníme Prahu 10 při svém rozhodování přihlížet. O anketu projevili největší zájem obyvatelé Strašnic, Vršovic a Malešic. Ve svém okolí nejvíce postrádali železářství, domácí potřeby a galanterii. „V budoucnu by se nemělo stávat, že v některé části Prahy 10 chybí kadeřnictví či potraviny, ale volný nebytový prostor od města získá kvůli lepší finanční nabídce autosalon, herna či bar,“ řekl místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (ODS). Podle něj nejde o ovlivňování tržního prostředí, ale o pomoc občanům při zajišťování jejich potřeb.

Určitým protikladem Prahy 10 s její starší zástavbou a rovněž starším obyvatelstvem je Praha 11 plná sídlišť. „U nás nemáme moc volných prostor, které bychom mohli zájemcům o podnikání nabídnout. Protože zde máme paneláky, jde většinou o bývalé kočárkárny, nevyužité sklípky a podobně,“ říká mluvčí MČ Praha 11 Andrea Wolfová. Podle ní se MČ snaží vyjít živnostníkům vstříc tím, že jim – pokud jsou z Prahy 11 – již druhým rokem nezvyšuje nájemné. Navíc mají možnost se zdarma registrovat v katalogu podnikatelů, který byl na jaře a bude opět na podzim přiložen ke zdarma distribuovanému časopisu Prahy 11 Klíč.

Příkladem, kdy podnikatel získal nebytový prostor pro – v místě žádanou a nenabízenou – novou službu, je bývalá bloková kotelna v ulici Podjavorinské, v níž byl nedávno otevřen domácí pivovar. „Pokud jde o zpětnou vazbu, k té mají občané pochopitelně k dispozici naše webové stránky, ale popravdě řečeno připomínky či návrhy nejsou moc časté,“ podotýká Wolfová.

Dvojka pro seniory

Zajímavou možnost prezentace pro drobné i větší podnikatele nabízí také radnice Prahy 2, která už několik měsíců úspěšně vede projekt Dvojka pro seniory. Obchodníci z nejrůznějších oblastí mohou nabídnout členům klubu slevy ve svých prodejnách a sami se tak mohou zviditelnit. „V programu je několik desítek podnikatelů a asi tisícovka seniorů. Určitě se maximálně snažíme o to, aby drobné obchůdky, kavárny a podobná místa v naší městské části byly a dařilo se jim,“ uvedla radní Prahy 2 Aleksandra Udženija (ODS). Podnikatelé pak samozřejmě mají možnost prezentovat se přímo na webových stránkách Prahy 2.

JAN HORÁK
LUKÁŠ MAREK

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení