VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hmyzí hotel či nedostavěný kostel. I to jsou atrakce malešické stezky

Malešice - Malešice si hodně Pražanů spojuje s průmyslovou zónou nebo sídlištěm. To však chtějí místní obyvatelé změnit, a to pomocí naučné stezky, která bude poukazovat na historii, architekturu i současnost této části metropole.

14.5.2012
SDÍLEJ:

PO BUDOUCÍ STEZCE. Autoři připravované naučné stezky představili čtyřkilometrový okruh po zajímavých místech čtvrti obyvatelům Malešic i ostatním zájemcům včera odpoledne. Po nové stezce vyrazilo okolo 250 lidí. Největší úspěch měla botanická zahrada s JiFoto: Karolína Vránková

„Lidé si myslí, že to je ošklivá čtvrť se spalovnou, pokud si tedy něco o ní myslí. Ale málokdo ví, že tam jsou například dva zámky nebo jedna ze tří pražských botanických zahrad," vysvětluje obyvatelka Malešic Karolína Vránková, která se na vznikající stezce podílí.

Čtyřkilometrový okruh

S myšlenkou udělat naučnou stezku v Malešicích přišla základní organizace Českého svazu ochránců přírody Natura, quo vadis?, jež realizovala a opravovala naučné stezky například v Milíčově nebo v Prokopském údolí.

Budoucí malešická naučná stezka bude mít okolo čtyř kilometrů a bude procházet celou čtvrtí.

„Začne na zdejším sídlišti, pak půjde Malešickým parkem, Malešickým lesem, okolo zahrádkářské kolonie a podél botanické zahrady, kde se napojí na naučnou stezku Prahy 9. Dále pokračuje do starých Malešic a vrací se zpět na sídliště," popisuje trasu šéf projektu Tomáš Klouček, předseda Natura, quo vadis?

Okruh bude mít celkem deset atraktivních zastavení. „Malešická naučná stezka se jmenuje Stezka svatého Josefa. Nese jméno po nedostavěném kostelu Svatého Josefa, z nějž byly postaveny pouze základy, které v roce 1947 vysvětil pražský arcibiskup Josef Beran," vysvětluje předseda organizace.

Zastavení u místa, kde mohl stát kostel, budou doplňovat panely s vizualizacemi, jak měl svatostánek vypadat a dalšími informacemi.

Originální domov důchodců

Dalšími atrakcemi, které budou moct zájemci na trase zhlédnout, bude originálně řešený domov důchodců z přelomu 70. a 80. let, který je postaven standardním panelovým systémem, nicméně s velkou mírou kreativity.

„Domov stavěli dodnes úspěšní architekti Vlado Milunič, který spolupracoval například na Tančícím domě, a Jan Línek, jenž staví sociální stavby pro seniory a luxusní vily," říká Vránková.

Další zajímavou zastávkou bude i virtuální vyhlídka na kopci Malešického parku v podobě snímků obzoru nafoceného z dvacetimetrové výšky v úhlu tři sta šedesáti stupňů.

„Z místa totiž není vidět na obzor, protože je zarostlé stromy," vysvětluje Klouček.

Realizátoři zde proto plánují instalovat panely s fotografiemi z výšky doplněné popisy míst.

Kuriózní atrakcí se stane takzvaný hmyzí hotel, který bude stát na zahrádce jednoho občana Malešic.

Jedná se o stěnu s různými materiály jako kameny, větve, cihly či pařezy, kde jsou různě velké otvory, které slouží různému hmyzu jako úkryt.

Neposlední zastávkou, na kterou láká stezka, je botanická zahrada, která sice leží na území Prahy 9, ale patří stále do Malešic. „Když se zeptáte, jestli je v Malešicích botanická zahrada, většina odpoví, že ne. Málokterý, i rodilý obyvatel Malešic, o ní ví," uvádí Vránková.

Málo známá botanická zahrada

Botanické zahradě se neoficiálně říká Malešický zámeček. Nachází se zde Jiráskova vila, kterou před válkou koupil podnikatel Jirásko a přestavěl na renesanční zámeček. Po jeho smrti v roce 1943 se zde začaly konat nacistické večírky, proto byla vila se zahradou po válce v rámci Benešových dekretů znárodněna a od té doby slouží zahradnickému učilišti.

Budoucí Malešickou naučnou stezku představili realizátoři zájemcům včera odpoledne. Slavnostně otevřená by měla být v červnu příštího roku.

Historie Malešic

Nejstarší písemná zpráva o Malešicích pochází z roku 1309. Ves byla v roce 1525 prodána spojeným městům pražským, o tři roky později připadla Novému Městu. Malešice byly střídavě zabavovány a prodávány, až je v roce 1727 koupila pražská univerzita. Roku 1900 byly Malešice s 824 obyvateli vsí žižkovského okresu. Do správního obvodu Praha 10 byly začleněny v roce 1949. V 90. letech se území stalo součástí městských částí Praha 10 a Praha 9.

Autor: Barbora Kabátová

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení