VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlas Václava Havla v Praze chybí. Byl sporný, ale potřebný

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Zvoník od sv. Havla a iniciátor projektu „Zvon Václav" Ondřej Boháč zvoní v pražských kostelích už od čtrnácti let. Prázdná stolice v kostele sv. Havla ho dráždila už dlouho. Chtěl do ní vrátit zvon Václav, který zde býval. Souhra jmen navíc přímo vybízela k tomu, aby byl zasvěcen Václavu Havlovi.

24.8.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Zvoník Ondřej Boháč.Foto: DENÍK/Klára Cvrčková

Nápad se okamžitě zalíbil lidem z Nadace Charty 77. Tak vznikl projekt Zvon Václav, který letos připomene dvě Havlova výročí 80 let od narození i 5 let od smrti.

Jak jste se stal zvoníkem u sv. Havla?

Náhodou. V tomto kostele jsem byl pokřtěn, chodím sem odmala. Skamarádil jsem se s kostelníkem, kolem kterého se motali dva kluci. Později jsem zjistil, že to jsou zvoníci. Začali mě brát na věž. Zhruba po roce koukání jsem si zazvonil taky.

Zvoníte už dvacet let.

Ano, poprvé jsem zvonil ve čtrnácti letech. To jsem vážil velmi málo. Pouštěli mě proto jenom k menším zvonům. S těmi většími člověk ani nehne, pokud neváží alespoň osmdesát kilogramů.

Co všechno obnáší práce zvoníka?

Není to práce. Je to koníček, dobrovolná služba. V Praze je asi dvacet zvoníků a nikdo z nás za to není placený. Děláme to rádi. Obnáší to zvonickou službu. Zvoníme o nedělích, velkých svátcích, slavnostech, Velikonocích a Vánocích. Zvoník vyleze nahoru do věže, v patřičný čas zazvoní a zase sleze. Dále se staráme o zvony a zvonice. Děláme údržbu, kontrolu, občas tam uklízíme. Zvon, ač je hudební nástroj, má několik technických součástí, které se musí udržovat.

Jaké jsou nejzajímavější zvony v Praze?

Nejvýznamnější je zvon Zikmund v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. To je největší zvon v Česku. A také jeden z největších na světě, který se zvoní ručně. Jsou i těžší zvony, většina z nich ovšem pracuje na motor. Největší zvon, na který chodím zvonit do Týnského chrámu, je Marie. Zajímavé je, že ji lil stejný zvonař jako Zikmunda. Říká se o ní, že to je mladší Zikmundova sestra. Pochází z roku 1555. Stvořil ji Tomáš Jaroš z Brna, autor zpívající fontány u Belvederu. Je druhá největší v Praze a čtvrtá v republice.

Stál jste u zrodu projektu Zvon Václav na počest Václava Havla. Jak vás to napadlo?

Náhodou. Přišlo mi to škoda, že máme v kostele sv. Havla prázdnou stolici. Pořídit nový zvon mi připadalo jako dobrý nápad. Promýšlel jsem různé varianty. Dříve zde býval zvon Václav, vyprávěl jsem o něm lidem z Nadace Charty 77. Řekl jsem jim, že by mi přišlo vtipné, vytvořit pro kostel sv. Havla zvon Václav Havel, aby náš bývalý prezident zněl denně nad Prahou. Jim se to zalíbilo a druhý den mi volali, že by do toho šli.

Chybí podle vás v Praze hlas Václava Havla?

Projekt zvonu není politická akce. Jde primárně o radost. Nechci na nikoho ukazovat. Osobně si ovšem myslím, že názor a hlas Václava Havla byl někdy sporný, ale vždycky potřebný. To je třeba připomínat. Trochu se vrací doba, kdy je třeba se nad lidskými hodnotami víc zamýšlet. To on dokázal. V některých ohledech to může být sporná osobnost, ale nepochybně byl symbolem svobody a revoluce. V době, kdy na něj byla naložena velká odpovědnost, to ustál. To není automatické.

Ulít zvon je delikátní práce. Jak nový zvon vzniká?

Vytvoří se falešný zvon, model jedna ku jedné. Otiskne se do formy, ta se vypálí a celá zahrabe do země. Několika kanálky se do ní nalije rozžhavený kov. Nechá se vytuhnout. Forma se po vyndání rozbije, a buď to vyjde, nebo ne.

Co všechno se může pokazit?

Může se pokazit kovolijecká práce. Zvon může obsahovat bublinky. Má nekvalitní povrch. Druhá věc je, že nemusí dobře znít. Pokazí se hudební stránka. Náprava je v takovém případě těžší. Vše se musí dělat znovu.

Vyvíjí se zvonařina jako obor, modernizují se postupy?

Na zvonech je krásné, že se zvonění moc nemění. Zvony se sice elektrifikují, ale ruční zvonění je po staletí stejné. Stejně tak je shodný postup výroby. Od 16. století se výrazně nezměnil. Používají se nové technologie, moderní pece a jeřáby, ale princip je stále stejný. Základní postupy se dědí po generace. Nový zvon Václav má měřit zhruba metr na metr a vážit 800 kilogramů.

Jak zapadne mezi ostatní pražské zvony?

Nepůjde o gigant, ale ani žádné cingrlátko. Bude to poměrně velký a významný zvon. Větší už by se na místo nevešel. Podobně velký byl i původní zvon Václav.

Čím to je, že se v Praze zachovalo tolik historických zvonů a nepadly za oběť válce?

Jak za první, tak druhé světové války proběhly vlny rekvizic. Kov byl vzácný a drahý. Hlavně během druhé války se díky pečlivosti a systematičnosti Němců stal takový historický paradox. Zvony si třídili podle kategorií od nejméně hodnotných po nejstarší a nejcennější. V kategorii A byly nejhorší zvony, v kategorii D nejcennější. Sundávat je začali postupně od áčka. Naštěstí je všechny nestihli využít. V Praze je tak dneska paradoxně hodně zvonů z 15. a 16. století a naprosté minimum z 19. a 20. století. Nové zvony vznikaly až po revoluci, jen málo se jich lilo během komunismu.

Co všechno ovlivňuje zvuk zvonu a jeho ladění?

Ladění zvonu ovlivňuje hlavně zvonové žebro, což je profil stěny zvonu. V tom tkví um zvonaře. Musí spočítat přesný tvar, aby měl zvon požadovanou velikost, tón a aby dobře ladil. Zvon nemá jenom jeden tón. Určuje se hlavní úderový tón.

Jaký je váš nejoblíbenější zvon, co se týče zvuku?

Mému srdci nejbližší zvon je týnská Marie. Nádherný zvuk má také zvon Havel. I kam-panologové ho označují za velmi zdařilý.

Ač se to může zdát, zvonění není jednoduchá věc. Jak správně rozezníte zvon?

Zvon je hudební nástroj. I na housle se dá hrát dobře a špatně. Chce to cvik. Zvon se musí rozhoupat tak, aby nevynechával a zvonil pravidelně na obě strany. To je základ. Zvon se v kyvu řídí, nezabírá se stále stejnou silou. Jinak se zvoní před mší, jinak během svatby a jinak umíráček.

Ondřej Boháčje mu 34 let P působí jako zvoník v kostele sv. Havla a v Týnském chrámu
o zvony se zajímá od mládí P zastává funkci zástupce ředitele pražského Institutu plánování a rozvoje

Čtěte také: Dagmar Havlová: Zvon připomene Václava Havla v místě, kde jsem křtila dceru

Autor: Václava Burdová

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení