VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heren bude v Praze o dvě stovky méně

Praha - Radnice se alebojí, že je nahradí loterijní terminály.

2.12.2008
SDÍLEJ:

JAKO V LAS VEGAS. Praha chce bojovat s hazardem. Na kasina ani loterijní terminály ale zatím nemůže, o nich rozhoduje stát./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Míst, kde bude možné hrát na výherních hracích automatech, bude po Novém roce o několik stovek méně.

Nejvíce heren zruší dvojka

Pražští radní v úterýschválili novelu vyhlášky o provozu výherních hracích přístrojů. Ze současných 1422 heren, v nichž je celkem 8359 hracích automatů, má v následujícím roce zůstat v provozu 1196 podniků.

„Zavedli jsme principy regulace, přístroje nesmí být ve vzdálenosti 50 metrů od základních škol, školek a budov, která jsou v majetku obce, nebo v nich sídlí městské úřady či magistrát,“ popsal Rudolf Blažek (ODS) jednu z možností regulace. Z fasád všech domů musí zmizet také reklamy a výzvy k navštívení podniku. Provozovny, které tato opatření nesplní, skončí.

Nejvíce heren navrhla zrušit ve svém obvodu druhá městská část. Z původní stovky provozoven hazardu se jejich počet snížil na 62. „Herny znamenaly pro naši městskou část obrovskou zátěž. Praha 2 leží v Pražské památkové rezervaci a na hranici památkové zóny a do nich hazard nepatří. Proto jsme před dvěma roky usilovali o redukci míst,“ sdělila Deníku starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Na terminálech se prohrává více

Městské části i vedení Prahy se ale obávají, že místa, která budou pro provoz výherních hracích přístrojů zrušena, v budoucnu nahradí loterijní terminály. „Dělo se to u nás, ale naštěstí nárůst videoterminálů nebyl masivní a loterie nenahradila herny, které jsme zrušili,“ potvrdila Deníku Černochová.

Jedná se o novou generaci hazardních her, které dávají prostor k mnohem větším sázkám než staré známé „forbesy“. Hráč tak může prohrát měsíční příjem během pár minut.

Mimo pravomoce města

Metropole ani jednotlivé městské části totiž nemohou zasahovat do toho, kde bude stát kasino či videoterminál. Tato kompetence je pouze v rukou státu. Povolení k jejich provozu totiž dává ministerstvo financí.

„Čeká se na novelu zákona o loteriích, aby i obce mohly dávat svá stanoviska o umístění videoterminálů a kasin,“ dodala Černochová s tím, že zatím nikdo nepřišel s žádným návrhem loterijního zákona nepřišel.

V metropoli je celkem 50 kasin. „Toto číslo je příliš vysoké. Ministerstvo financí novelu slibuje již dlouho. Pokud s ní nepřijde do půl roku, bude ji Praha sama iniciovat,“ řeklv úterýBlažek. Novelu městské vyhlášky o redukci heren ještě musejí schválit zastupitelé na svém příštím jednání, které se uskuteční příští čtvrtek.

Kolik herních míst jednotlivé radnice omezí?

Praha 1 – z původních 41 heren zůstane 30
Praha 2 – z původních 100 heren zůstane 62
Praha 3 – z původních 145 heren zůstane 121
Praha 4 – z původních 197 heren zůstane 175
Praha 5 – z původních 109 heren zůstane 106
Praha 6 – z původních 77 heren zůstane 60
Praha 7 – z původních 77 heren zůstane 77
Praha 8 – z původních 138 heren zůstane 128
Praha 9 – z původních 58 heren zůstane 45
Praha 10 – z původních 138 heren zůstane 108

Autor: Jitka Eisenhammerová

2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení