Děti jsou nadšeny, že ve dnech volna mají čtyřnohého kamaráda a plně se mu věnují. Většinou ovšem už v průběhu prvního měsíce školního roku zjistí, že mají mnoho povinností, málo času a že péči o zvíře nestíhají. „Ukáže se, že štěně dělá loužičky, ničí byt a že se dítěti omrzelo s ním chodit na nutné pravidelné procházky. Pak pejsek končí u nás v útulku,“ uvedl vedoucí trojského zařízení pro opuštěná zvířataVáclav Steinbauer.

Situace je stále stejná

Je to každoroční poprázdninový evergreen. Nechtěná zvířata podle Steinbauera putují do útulků obvykle nejčastěji koncem září. Měsíčně projde trojským zařízením pro opuštěné psy asi dvě stě třicet zvířat, z toho zhruba šedesát procent se podaří vrátit původnímumajiteli. Už nyní je trojský útulek na příliv nechtěných mazlíčků připraven. „Kapacita našeho zařízení je sto sedmdesát míst. Po letních prázdninách vzroste příliv zvířat většinou o deset procent,“ uvedl Steinbauer. Kritická situace podle něj nastala v roce 1993, kdy bylo v útulku jen padesát míst.

Nejčastější výmluvy

Lidé většinou odloží psa do útulku s vysvětlením, že ho našli jako toulavého. Poměrně často také tvrdí, že jsou nuceni vzdát se ho, protože se u jejich dítěte objevila alergie. Podle šéfa městského útulku se zejména odložení psi po prázdninách v záchytném zařízení dlouho neohřejí. „Je to překvapivé, ale čekají na ně zástupy lidí, kteří vědí, že se jich touto dobou do útulku dostává více, a tak nám někdy i s předstihem volají. Největší zájem je o mláďata,“ dodal Steinbauer. Najít hodného páníčka se nedávno podařilo i pro věrného voříška, který se stal miláčkem pracovníků útulku. Po smrti svého majitele se stále vracel do svého původního bydliště v Nuslích. Z Troje třikrát utekl do Nuslí, i když ho do útulku přivezli autem.