VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grébovka či sv. Klára. Znáte všech třináct pražských vinic?

Praha - Cílíme na tuzemskou gastronomii. Po pohádkách, sakrálních stavbách a technických unikátech nastal v našem velkém prázdninovém seriálu ten správný čas na doplnění energie. Kde v českých zemích nejlépe zaženete hlad i žízeň a ještě to pro vás bude zážitek? Inspirujte se v Deníku. Dnešním cílem budou vinice, viniční trati a sklípky. Nejenom ty známé na Moravě, ale i v Čechách a překvapivě i v Praze. A nezapomeňte, z každého místa, které s námi navštívíte, nám můžete pomocí MMS poslat fotografii a zúčastnit se tak soutěže o iPhone. Každý týden rozdáváme jeden.

19.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Grébovka. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

První zmínky o vinicích na území Prahy se začaly objevovat již ve 12. století. K těm úplně nejstarším patří vinice pod Strahovským klášterem, o které se můžeme dočíst už v listinách z roku 1143. Nejspíše nejdéle fungující vinicí je ale vinice sv. Kláry v Troji, jejíž historie sahá až do vlády Václava II. a jejíž provoz se téměř bez omezujících zásahů dochoval až do dnešní doby.

Otec vlasti ustanovil úřednickou funkci 

K největšímu rozkvětu docházelo za vlády Karla IV., jenž nařídil, aby se všechny jižní svahy osázely právě vinnou révou. Otec vlasti také ustanovil úřednickou funkci tzv. perkmistra hor viničních, jenž měl na starost ochranu a rozvoj vinic.

Rozšíření tratí bylo často zastaveno válkami. Sice poté vznikaly snahy o jejich obnovení, i přesto však řada z nich postupně zanikala a roku 1848 byly definitivně zrušeny takřka všechny.

Vinice se rozkládají asi na 11 hektarech

Existence vinic však nebyla ovlivněná pouze válkami, ale také nepříznivými přírodními podmínkami. Rostliny vinné révy občas nepřežily kruté mrazy, kvůli kterým tak vinaři přišli o celou úrodu. Osudným se jim ale staly i nálety přemnoženého hmyzu. Například na počátku 17. století si na révě Modřanské vinice namísto obyvatel pochutnali chrousti.

Nová doba vinic české metropole, jež se rozkládají na přibližně 11 hektarech, se může datovat teprve do devadesátých let minulého století. V tomto období se obnovila například Grébovka v Havlíčkových sadech na Vinohradech či vysočanská Máchalka. Snahy o znovuotevření trojské Salabky se sice objevily už v padesátých letech, ale byly rozprášeny tehdejším režimem.

Pražskému vinařství se nevyhnul trend ekologického zemědělství

K největšímu rozkvětu tak dochází až v novém tisíciletí, kdy opět začíná stoupat popularita vín z hlavního města. Mezi nejmladší obnovené tak patří Svatojánská vinice na Hradčanech z roku 2011 či pod Vyšehradem (tam je vinic dokonce hned celá řada), jež zahájila provoz teprve před pěti lety.

Ani pražskému vinařství se nevyhnul trend ekologického zemědělství, v současnosti v tomto přísném režimu pracuje vinice Baba v Dejvicích, jejíž počátky sahají až do šestnáctého století.

Nejčastěji se v Praze setkáte s Rulandským modrým

I přesto, že vinařství má v metropoli dlouhou tradici, Pražané stále sahají po vínech moravských a zahraničních, především francouzských a italských. To dokládá i pražský someliér Daniel Maštera: „Šedesát procent preferuje Moravu a čtyřicet pak zahraničí.“ Za nízký zájem o vína z vinic hlavního města však podle všeho může jeho vyšší cena. „je to dáno nízkou produkcí, cena za láhev je pak logicky mnohem vyšší a zákazníci tolik peněz za pražská vína zkrátka nedají,“ dodává Maštera.

Co se týče odrůd, nejčastěji se v metropoli setkáte s Rulandským modrým, Müllerem Thurgau, Modrým Portugalem či Muškátem moravským. Na ně se specializují i vinice Vyšehradské kapituly či Svatováclavské, které vysvětil kardinál Miloslav Vlk. To vinice NKP Vyšehrad Staré purkrabství sází na odrůdy jako Bianka, Festival či Marlen.

Svatá Klára je památkově chráněna 

Roční produkce se v pražských vinařstvích často pohybuje pouze v řádu stovek lahví. Mezi ta, která z těchto čísel výrazněji vybočují, patří vína z vinic Salabka či sv. Kláry. Zde stočí za rok dokonce kolem osmnácti tisíc lahví. Svatá Klára, která je i památkově chráněná, je součástí pražské botanické zahrady.

Na této vinici v Troji je od roku 2004 i vinohradnická a vinařská naučná stezka. Její součástí jsou především popisky téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Dále jsou zde popisky odrůd stolních, které popisují danou odrůdu, její odolnost vůči chorobám a škůdcům a její vhodnost k pěstování a hospodářskému využití.

TIP Deníku: Pokud byste chtěli vína z hlavního města ochutnat, součástí některých vinic jsou restaurace, v nichž se místní vína podávají, ale i obchody, ve kterých si můžete láhev pořídit domů či jako dárek. Například specialitou vinice sv. Klára je každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd. Všechny informace o pražských vinicích, včetně umístění viničních tratí, otevíracích dob, nabídky vín a restauračních menu, najdete na www.prazskevinice.cz

Autor: Iva Řeřichová

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení