Kdo je vinen?

Radní pro kulturu Milan Richter dokonce začíná pochybovat o potřebnosti poradního orgánu městské rady, kterým je grantová komise. „Je k zamyšlení, zda má smysl a zda odborníci v ní nejsou zbyteční, když neumí poradit a navíc se zříkají odpovědnosti,“ řekl.

Členové komise ovšem vinu v porušování norem popírají. „To není naší věcí. Komise má posuzovat a hodnotit kulturní přínos projektů. Ostatní záležitosti jsou věcí odboru kultury,“ uvedl člen komise a zastupitel Jiří Witzany. Právníci magistrátu podle něho evropské normy podcenili.

Totéž si myslí Marta Smolíková, která v komisi zastupuje odborníky a od samého počátku na problém upozorňovala. Odmítá tvrzení, že komise neměla navrhovat pro jednotlivé projekty granty převyšující mez stanovenou unií. „Navrhujeme částku podle projektu a dáváme doporučení radě. Město ale musí dostát administrativním procedurám,“ uvedla. Grantová komise je navíc orgánem poradním, tedy nerozhoduje, i když rada většinou bere jí navržené částky za bernou minci.

Bývalý radní Bohumil Černý, za jehož vládnutí kultuře se schvalovala většina dnešních grantů, si na přidělování peněz a vazbu na normy EU nepamatuje. „Vykouřilo se mi to za ten rok z paměti, nebo je to v ní hodně zasunuté,“ řekl.

Peníze pro vyvolené

Zuzana Navrátilová z ekonomicko právního oddělení odboru kultury tvrdí, že se město obrátilo obecným dotazem na antimonopolní úřad. „Chtěli jsme vědět, zda naše granty podléhají režimu veřejné podpory, čehož jsme se dost báli. Dostali jsme odpověď, že když je projekt neziskový a nedochází ke zvýhodňování subjektu na trhu, pak můžeme překročit limit,“ uvedla Navrátilová.

Právě zvýhodňování některých subjektů na trhu ale napadají někteří divadelníci. Pokud spolumajitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl uspěje v této souvislosti se žalobou u Evropského soudního dvora, není vyloučené, že některé obchodní společnosti, kterým magistrát doslova podstrojoval, budou muset peníze vracet.

Nejvíce by asi tratil Palác Akropole, patřící zastupiteli Pavlu Hurdovi. Jeho čtyřletý grant udělený v roce 2006 spolykal třetinu kulturních grantů, tedy 60 milionů korun. „Není to fér,“ připouští členka komise Smolíková. Komisemá ale třináct členů, z toho šest odborníků, pět politiků a dva magistrátní úředníky. Odborníci jsou tedy v menšině. „Vysmáli se nám do očí, když jsme chtěli pro Akropoli nižší grant. Když je komise v takovém složení, tak nás vždycky semelou,“ konstatovala Smolíková.