Jako dárek dostala koš plný ovoce a zeleniny. Zkrátka ale nepřišli ani další členové gorilí tlupy, kterým ošetřovatelé přichystali občerstvení v podobě jablek, pomerančů, banánů, zelí či avokáda. Oslavu si nenechaly ujít stovky lidí, řekla ČTK mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Moja bude muset zhruba za rok pražskou zoo opustit. V tomto věku totiž gorily dospívají a hrozilo by, že by se s ní mohl začít pářit její otec Richard. Podle mluvčí se proto musí do roka rozhodnout, kam se Moja přestěhuje.

Ředitel zahrady Miroslav Bobek v neděli Moje popřál, aby novém domově našla dobrou rodinu a brzy měla své vlastní potomky.

Mezi gratulanty byla i herečka Andrea Kerestešová, která podle mluvčí navštívila Kamerun, kde gorily žijí. V tamních pralesích prý ale žádnou nepotkala. V neděli se tak mohla alespoň nechat vyfotit s Gambou, což je jediná gorila v pražské zoo narozená ve volné přírodě, uvedla Ptačinská Jirátová.

Matka Kijivu, otec Richard

Moja, což ve svahilštině znamená „první“, se narodila 13. prosince 2004. Její matka Kijivu porodila ještě další dva potomky: v květnu 2007 Tatua a letos v dubnu Kiburi. Otcem všech je samec Richard.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v české metropoli si získaly velkou popularitu. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney. Richarda získala zoo z Británie. Ve skupině jsou ještě samice Kamba, Shinda a Bikira, která se koncem listopadu přestěhovala do Prahy z britského Belfastu.

V Česku se gorily chovají od 60. let, vůbec prvním mládětem se však stala až Moja.