VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Piktogram na obrazovce oznamuje vypnutí analogového vysílání

Praha - Majitelé a správci domů mají poslední možnost na výměnu společných antén.

21.2.2009
SDÍLEJ:

V mnoha případech je anténa využívána pro rozvod kabelové televize či signálu ze satelitu a úpravu tedy nepotřebuje, někde není anténa využívána vůbec. Foto: Martin Divíšek

Již téměř měsíc vídá Matěj Vnouček z Prahy 8 v pravém dolním rohu své televizní obrazovky piktogram v podobě čtyř čtverců. Symbol ho upozorňuje na brzké vypnutí analogového signálu z vysílače Praha Žižkov, ze kterého televizní signál přijímá. Od 30. dubna, kdy bude možné ze žižkovského vysílače chytat pouze digitální signál, tak velké části Pražanů nezbude, než si pořídit set-top-box, televizi s digitálním tunerem nebo kabelovou televizi.

S blížícím se datem vypnutí analogového vysílání také přibývá práce firmám, které upravují společné televizní antény v domech. „V tuto chvíli je objednací doba přibližně jeden týden, ale očekávám, že s přibývajícími žádostmi o úpravu antény se bude tato doba prodlužovat. Záleží také na stavu antény, někdy je potřeba pouze upravit vršek, jindy provést celkovou rekonstrukci vnitřních rozvodů,“ říká Milan Kohout, majitel firmy Profisat z Prahy 11, která se montáží společných antén zabývá. Jiné firmy ale mají již nyní lhůtu na vyřízení zakázky až 3 týdny.

Na nutnou úpravu společných televizních antén upozornil tento týden speciálním informačním dopisem 7500 pražských bytových družstev a sdružení vlastníků bytových jednotek Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání. „Bohužel neexistují žádné ověřitelné údaje o počtu společných televizních antén, které jsou skutečně využívány pro příjem zemského vysílání. V mnoha případech je anténa využívána pro rozvod kabelové televize či signálu ze satelitu a úpravu tedy nepotřebuje, někde není anténa využívána vůbec. Je třeba, aby zástupci bytových družstev a sdružení vlastníků apelovali na své správce a zasadili se o včasné řešení situace kolem společných televizních antén,“ konstatuje Duspiva.

S problémem digitalizace se majitelé a správci domů vypořádávají každý po svém. „Společné televizní antény máme na příjem digitálního vysílání upravené již od konce minulého roku, kdy skončilo analogové vysílání programu ČT2,“ informuje Jiří Hromek, správce několika domů na Praze 7. „Žádná společná anténa v domě nebyla a ani ji neplánujeme, jelikož se žižkovský vysílač nachází nedaleko našeho domu. Signál tak pronikne do jednotlivých bytů nájemníků, kterým jen stačí pořídit si set-top-box,“ říká Petr Skála, majitel domu ve Vlkově ulici na Žižkově.

Naopak společenství vlastníků domu na Jižním Městě, reprezentované Josefem Bauerem plánuje brzkou úpravu své společné televizní antény: „Už máme na příští týden objednaného technika, který rozhodne, jak bude úprava probíhat.“ Rozsah nutné úpravy se v různých případech liší zejména dle stavu, stáří a udržovanosti konkrétní antény.

U starších domů, postavených před rokem 1980, se často doporučuje výměna celých rozvodů i technologie hlavní stanice. V zásadě platí, že ti, kteří společnou televizní anténu a rozvody po domě pravidelně udržovali, by neměli mít s úpravou antény žádné větší problémy.

Na podzim bude analogové vysílání vypnuto i z vysílače Cukrák a Pražané budou nadále moci přijímat pouze digitální signál.
„Jak se na přechod na digitální vysílání do té doby připravit, poradí například speciální internetové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, která je v provozu každý všední den od 8 do 19 hodin,“ oznamuje tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání Rostislav Starý.
Kromě toho jezdí po Praze takzvané mobilní digihlídky, které zastavují na frekventovaných místech, především na přestupních stanicích MHD. „Digihlídky tvoří kontaktní složku kampaně. Proškolení členové rozdávají informační tiskoviny a jsou připraveni poradit občanům v konkrétních případech,“ říká Starý.

Tiskovinami myslí především Diginoviny, které srozumitelnou formou shrnují podstatné informace o přechodu na digitální vysílání. Tyto noviny jsou zadarmo distribuovány do všech poštovních schránek v Praze. V celé České republice skončí analogové vysílání koncem roku 2011.

Jak postupovat při přechodu na digitální vysílání

Krok 1: Zvolte způsob, jakým chcete přijímat televizi

Máte několik možností, jakým způsobem přijímat digitální televizní vysílání. Buď pozemní příjem (jediný zdarma), satelitní příjem, kabelový příjem nebo příjem přes pevnou linku.

Krok 2: Zjistěte, zda jste v dosahu digitálního signálu

Pro volbu způsobu příjmu digitální televize je důležité zjistit, zda jste v dosahu signálu nebo služby, kterou chcete využívat. Takřka stoprocentní pokrytí má satelitní digitální vysílání, ale to nemohou využívat lidé, kterým majitelé domů nedovolí umístit na střechu nebo balkon satelitní anténu, nebo by této anténě bránila překážka v příjmu signálu. Takřka stoprocentní pokrytí budou mít také některé zemské digitální sítě. Dosah kabelové televize a digitální televize přes pevnou linku je omezený spíše na města.

Krok 3: Pořiďte si digitální přijímač

Přijímače pro digitální televizi se liší podle způsobu příjmu signálu. Můžete se také rozhodnout, zda budete digitální televizi přijímat na starý analogový televizor, ke kterému připojíte set-top-box pro převod signálu, nebo si pořídíte nový televizor se zabudovaným digitálním tunerem, který už tento set-top-box má přímo v sobě. Analogové vysílání přes kabelovou televizi nepotřebuje žádný speciální přijímač, digitální vyžaduje speciální kabelový set-top-box. Pro sledování digitální televize přes pevnou telefonní linku jsou potřeba speciální set-top-boxy, které zákazníkovi dodá přímo provozovatel této služby.

Krok 4: Propojte set-top-box s televizorem a anténou

Krok 5: Spusťte automatické vyhledávání programů

Ve chvíli, kdy máte digitální set-top-box propojený mezi anténu (nebo kabel kabelové televize) a televizor, případně jste zapojili digitální televizor k anténě, může zkusit naladit televizní programy. Vezměte dálkový ovladač set-top-boxu nebo digitálního televizoru, najděte si základní menu a v něm vyhledávání. Spusťte automatické hledání stanic.

Autor: Jan Piroch

21.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení