Víc než milion korun pak věnovali na dobrou věc individuální dárci. Jejich příspěvky jsou pro projekty klíčové - čím více totiž nezisková organizace vybere od veřejnosti, tím vyšší příspěvek získá i od Ery. Výběr peněz skončí už za dva dny - ve středu 6. ledna 2016.

Do programu se letos přihlásilo 270 neziskových organizací. Grantová komise vytipovala v každém z 20 regionů tři nejzajímavější projekty, o tom čtvrtém rozhodla veřejnost. Jednotlivé projekty musí vybrat celkem alespoň 5000 korun nebo získat příspěvky minimálně od pěti různých dárců. 

Z jednotlivých regionů pro Prahu a střední Čechy soutěží vždy čtyři projekty.

Praha

Česká asociace paraplegiků - CZEPA provozuje charitativní obchod Hvězdný bazar, který zároveň funguje jako tréninkové zaměstnání pro vozíčkáře s poraněním míchy. Pracovní místa prodejců jsou určena mladým lidem, kteří v důsledku úrazu často nedokončili vzdělání a nemají pracovní zkušenosti.

Hvězdný bazar prodává věci, které věnovaly významné osobnosti; herci, divadelníci, filmaři, výtvarníci, designéři, sportovci a věci s vlastním originálním designem. Výtěžek z prodeje je využíván na pokrytí nákladů na činnost České asociace paraplegiků.

Holky, už mi zase chutná je motivační kampaň za zdravé stravování pro ženy s nádorovým onemocněním prsu. Pořádá ho sdružení Mamma Help. Žen je skoro sedmdesát tisíc, které vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou. A tak těm dalším, které se právě s rakovinou prsu potýkají, chtějí vzkázat, že zase bude líp.

„Více jak dva roky si v Mamma Help centrech hrajeme s vařením. Vždy se najde příležitost nabídnout kamarádkám co umím nejlépe nebo dělám nejradši - rychlý koláč, marmeládu, ovocný salát, naložené rybí řezy. Na rekondičních pobytech vaříme hlavně pusou – recepty z rodinného stříbra jsou nejžádanější,“ řekla Jana Drexlerová, ředitelka pacientského sdružení Mamma Help.

Projekt Šťastný vodicí pes pomůže zajistit kvalitní chov štěňat a následný výcvik vodicích psů pro nevidomé. Pes přináší do života nevidomého spoustu šťastných chvil a nenechá ho nikdy o samotě.

„Výcvik vodicích psů pro nevidomé je v České republice na vysoké úrovni a má za sebou dlouholetou tradici. Dlouhé roky praxe a zkušeností máme za sebou i my, kdo se výcviku vodicích psů pod hlavičkou „Mathilda“ věnujeme. Máme za sebou zkušenosti ze soukromé praxe i z práce ve velké výcvikové škole, desítky vycvičených a předaných psů, zkušenosti i vzdělání v práci s lidmi se zrakovým postižením,“ uvedla Hana Jesenovcová.

Dalším projektem je Podpůrný tým Cesty domů. Rodiny umírajících pacientů Cesty domů budou moci být se svým blízkým v obtížné životní situaci a bude jim poskytnuto veškeré odborné zázemí a psychická podpora, a to nejen v době péče o nemocného, ale také v době truchlení.

„Samozřejmě, že zemřeme, ale záleží na tom, jak. A to nejen kvůli nám samotným, ale také kvůli těm, kteří tu po nás zůstanou,“ řekla primářka Cesty domů Irena Závadová. Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují.

Posázaví

Sbor dobrovolných hasičů 
v Zahrádce u Maršovic by rád vybudoval zázemí pro velké i malé hasiče s dlouholetou tradicí. Díky projektu by chtěli dovybavit hasičský vůz, zajistit pro hasiče potřeby, jako jsou přilby, hadice a jiné ochranné pomůcky. Další částí je zázemí pro hasiče a širokou veřejnost. Zázemí by bylo nejen pro dobrovolné členy sboru, ale i interaktivní prostor pro výuku dětí a mládeže zapojené do činnosti sboru, ale i jako místo pro setkávání generací a pro přípravu hasičských a dalších soutěží.

Zvedák pro náročný ošetřovatelský provoz chce zakoupit díky příspěvkům hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech. Vakuový zvedák v hodnotě 157 tisíc korun je bezpečným a pro klienty nejpohodlnějším systémem pro přesuny - od samotného zvednutí klienta po jemné a citlivé nastavení jeho polohy. Umožňuje ošetřovatelům manipulaci s pacienty během každodenní hygieny, polohování či rehabilitace.

Zejména ženskému personálu, jehož je v hospici většina, zajišťuje bezpečnější pracovní prostředí právě při těchto každodenních úkonech. „Hospic pečuje o pacienty 
v posledním stadiu nemoci. Podpořte nás. Našim ošetřovatelům usnadníte manipulaci s pacienty a jim umožníte někdy namáhavé a bolestivé přesuny," sdělují zástupci hospice.

Stanice pro záchranu živočichů v Pavlově na Havlíčkobrodsku přihlásila svůj projekt Péče o zraněné a handicapované živočichy. Posláním stanice, která je na Vysočině zcela ojedinělým zařízením, je péče o zraněné živočichy a také o nalezená mláďata 
s cílem vrátit je zpět do volné přírody.

Ve stanici často zůstávají zvířata s handicapem, která se už nemohou vrátit do divoké přírody. „Ročně přijímáme do stanice téměř pět set živočichů. Nejčastěji jde o mláďata dravých ptáků, sov, srnčata a zajíčky. Dále jsou to zvířata, která mají problém s nástrahami, které jim připravil člověk," říká vedoucí stanice Zbyšek Karafiát.

S druhým projektem z Vysočiny přichází Nadační fond Aktivní ženy na venkově Golčův Jeníkov na Havlíčkobrodsku. Projekt Senior klub si klade za cíl pomoci seniorům orientovat se v každodenní záplavě informací a usnadnit jim komunikaci s úřady a okolím.

Zástupkyně nadačního fondu představuje klubovnu takto: „Můžeme zde vyučovat nejen jazyky, ale senioři se zde mohou věnovat také počítačům a dalším aktivitám." Díky penězům na provoz by mohly klubovna a učebna fungovat po celý rok. Nadačnímu fondu jde rovněž o to umožnit seniorům setkávání s mladšími generacemi a posílit tak mezigenerační sounáležitost.

Čtěte také: Na lepší život v regionech půjdou tři miliony. Můžete rozhodnout kam

Polabí

Rodinné centrum Routa 
z Čelákovic chce zútulnit svůj dvorek, proto tam připravili projekt Dvorek ožije. Je třeba nejen opravit hospodářské přístavky, ale také vybudovat pergolu včetně venkovního posezení pro využití dětí i dospělých, vytvořit ohniště, vystavět domek z přírodnin, další herní prvky pro děti nebo například rekultivovat záhony, kde mohou pěstovat bylinky.

„Zahradu chceme otevřít veřejnosti. Získali jsme dotované místo od úřadu práce, takže nám tu jeden pán zbořil a odvozil kůlny. Peníze sháníme hlavně na materiál, měli jsme tu i už několik brigád," uvedla koordinátorka Monika Žatečková.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Mladá Boleslav by rád pořídil přenosný kyslíkový generátor pro Dům péče Českého červeného kříže. Cílem projektu je pořízení generátoru kyslíku pro zlepšení mobility a komfortu pacientů zdravotnického zařízení, kterým je poskytována péče hospicového charakteru.

Chtějí úplně nahradit současný klasický kyslíkový systém generátorem kyslíku, který zaručuje bezpečný a tichý chod a snadnou obsluhu pro pacienty, kteří bez kyslíku nemohou žít. „Rádi bychom obměnili stávající kyslíkový systém za komfortnější a mobilnější, který bude příjemnější pro naše klienty a bude zcela nezávislý na elektrické energii," uvedla ředitelka úřadu Michaela Mittnerová.

Zahradu dětských snů si přejí v Základní škole a Mateřské škole Mozaika v Mnichovicích u Prahy. Bude vytvořena biodiverzitní zelená školní učebna, která bude sloužit pro školní výuku, výukové programy pro předškolní děti, trávení volného času a organizaci mimoškolních aktivit. Zelená školní učebna bude doplněna hřištěm v přírodním stylu. Děti by si na zahradě přály novou klec pro králíky, skalku, mít možnost pěstovat kytičky, starat se o kozu nebo 
o prasátka.

Projekt Pomáhejme společně živočichům v nouzi! patří pod Český svaz ochránců přírody v Pátku na Nymbursku. Volně žijící živočichové se mnohdy vlivem lidské činnosti ocitnou v nouzi. Pro tyto případy funguje Záchranná stanice v Pátku. Hlavní cíl organizace je zvířeti poskytnout první pomoc, vyléčit ho a vypustit zpět do volné přírody.

„Naše záchranná stanice funguje už pěknou řádku let. Za celou dobu působení jsme přijali více než pětadvacet tisíc zraněných živočichů. Téměř šedesát procent z nich se nám podařilo vypustit zpět do přírody," řekla vedoucí ekocentra Marta Bryndová.

Křivoklátsko, Podbrdsko

Canisterapie Kladno 
v městské části Rozdělov si připravila projekt Léčba psí láskou. Jejich členové pracují v canisterapeutických týmech, které se skládají z vyškoleného psovoda a pravidelně přezkušovaného canisterapeutického psa se speciálním výcvikem. Právě kontakt se psy je klíčovým nástrojem pro motivování klientů. Pomáhá jim odbourávat stres, rehabilitovat, narušuje jejich denní stereotypy a výrazně přispívá k posílení jejich psychického i fyzického zdraví.

Farní charita Beroun chce vybudovat venkovní kapli jako intimní místo tichosti a klidu. Venkovní kaple bude využívána klienty Domova a Stacionáře sv. Anežky České 
k odpočinku a meditaci v příjemném prostředí venkovní zahrady. Pořadatelé jsou přesvědčení o tom, že možnost uchýlit se do venkovní kaple, intimního prostoru klidu a ticha, může zpříjemnit ve velké míře život klientů a může pomoci udržovat duchovní život, na který byli senioři zvyklí. „Vybudování kapličky bereme nejen z důvodů, že jsme farní charita, ale také na základě potřeb našich klientů," řekla mluvčí farní charity Beroun Jitka Papežová.

Svaz tělesně postižených Hořovice připravil projekt Podpora pro hendikepované. Půjčovna kompenzačních pomůcek slouží celé veřejnosti už pátým rokem. Pomůcky dováží ke klientovi s odborným předvedením. V organizaci si přejí zajistit zvýšení komfortu a důstojnosti pro tělesně postižené občany a rozšířit sortiment o žádané pomůcky, aby uspokojili klienty, kteří půjčovnu navštěvují.

„Veškeré pomůcky po celém Středočeském kraji pro děti do patnácti let poskytujeme zdarma. Také rozvoz po Berounsku zajišťujeme zdarma. Příspěvek od klientů používáme na údržbu pomůcek a nákup nových," řekla předsedkyně Svazu tělesně postižených Hořovice Jarmila Gruntová, která je sama na vozíku.

Dětský domov Husita Dubenec si připravil projekt Bezpečně do škol a školek. Dětský domov Husita je umístěn v obci Dubenec. V obci není škola, děti musí jezdit do školy a školky do osm kilometrů vzdálené Příbrami. Peníze potřebují na nákup nového automobilu pro přepravu dětí.

„Už několik let šetříme na nový nebo zánovní automobil, který by byl devítimístní. Naše děti by vozil do školy, na zájmové kroužky, na výlety. Jsme jeden z nejmenších domů v České republice. Založený byl v roce 2006. Pečujeme o šestnáct dětí, které žijí ve dvou rodinných skupinách. Snažíme se podobat rodinnému systému. Nemáme školní jídelnu, údržbáře, kuchařky. Snažíme se to dělat sami, tudíž nemáme i zájmové kroužky, takže s dětmi jezdíme na fotbal, hokej, na výuku hry na kytaru," řekl ředitel dětského domova Igor Grimmich.

S jednotlivými projekty se díky videomedailonkům mohou zájemci blíže seznámit ZDE. Tam můžete favorizované programy rovnou také podpořit.

Čtěte také: Era pomáhá regionům: podpořte dobré nápady kolem vás