VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

17.8.2017
SDÍLEJ:

Opravář. Ilustrační foto. Foto: Redakce

Jedna rána o zem a poškození displeje mobilu je na světě. Cena za opravu v servisu se může pěkně prodražit. Před lety jedna taková nehoda stačila Janu Charvátovi k tomu, aby přehodnotil pohled na to, jak u nás o rozbitých věcech uvažuje. „V servisu mi řekli, že mě oprava rozbitého displeje bude stát 2500 korun a hned mi nabídli, zda si raději nechci koupit za 4000 korun nový telefon.

To mi přišlo hodně,“ popisuje situaci s odstupem času ve své malé dílničce ve Zbraslavi. Vyřešil to po svém. Nabídku zaměstnance servisu odmítl, odnesl si rozbitý mobil zpátky domů a opravil si ho pomocí videonávodu na Youtube sám. Práce i s koupí náhradních dílů ho nevyšla na víc, než pár stovek.

Během tohoto měsíce se do systému přihlašují noví opraváři

Tehdy se v jeho hlavě zrodila myšlenka založit komunitní web, kde by lidé jednoduše našli opraváře ve svém okolí, kteří umí za levno navrátit rozbitou věc zpátky do provozu. Web Opravárna, který spustil s dalšími podobně smýšlejícími kamarády v roce 2014, měl během pár týdnů několik set přihlášených opravářů z celé republiky, a to jak profesionálů, tak i těch amatérských, kteří si napravováním rozbitých věcí vyplňují volné večery po práci.

Před pár dny spustil Jan Charvát novou verzi webu, kde plánuje mimo jiné i sbírat data, jaké výrobky jsou nejlépe opravitelné. „Když nezvládne odstranit vadu nikdo z našich opravářů, tak už asi nikdo,“ říká. Během tohoto měsíce se do systému přihlašují noví opraváři, od září pak chce Jan Charvát spustit i zadávání zakázek. Šíře segmentu, na které se Opravárna zaměřuje, je široká: od zašití kalhot, renovaci nábytku, po opravu výpočetní techniky. 

S mobilem raději k opraváři

Češi měli vždy pověst kutilů , kteří si poradí se vším. Od 90. let ale jakoby opraváři pomalu mizeli. Lidem se placení oprav přestalo vyplácet, kolikrát je totiž výhodnější koupit si věc novou. Anebo je to jinak? Opravář Pavel Herget - jeden z těch, kterému opravy elektroniky přináší přivýdělek k hlavní práci - z části s touto tezí souhlasí. „Nevyplatí se opravovat drobné spotřebiče. Jejich ceny jsou tak nízké, že nemá smysl se tím ani zabývat. To by člověk dal stejné peníze za opravu jako za nové zařízení,“ míní.

Naopak doporučuje svěřit opraváři porouchaný mobil nebo notebook. „Náhradní díly se dají sehnat relativně levně z Číny. Vyjde to levněji, než když donese rozbitý přístroj do oficiálním servisu, kde naskladňují dražší originální díly,“ říká. Sám si za opravu například rozbitého displeje účtuje kolem 500 korun.

Levné výrobky se prodraží

Lidé zdaleka nevyhledávají „zlaté české ručičky“ opravářů jen kvůli rozbité elektronice. V posledních letech se do „kurzu“ vrací i švadleny a ševci. A to i přesto, že k nákupu trička a kalhot stačí pár desítek korun. Od těchto zdánlivě výhodných nákupů však lidé „od fochu“ odrazují. „Chodí ke mně lidé s tričkem, který koupili za pakatel a pak se diví, že ho ta oprava stojí třeba mnohem víc než ta věc samotná. Nakonec si radši koupí novou. Jenže měl by se ptát, jak je možné, že ta věc je tak levná,“ zlobí se Martina Novotná z vršovického oděvního ateliéru Strojovna.

Na nedostatek práci si nemůže stěžovat. Paradoxně na tom mají podíl i výrobci. „Nové věc se rozbíjí často, třeba zipy měníme každou chvíli. Nešije se tak kvalitně, aby to vydrželo deset nebo patnáct let, jako našim babičkám,“ říká. Do budoucna je pravděpodobné, že se zájem o služby opravářů ještě zvýší. Prodlužování funkčnosti výrobků je trend, který je v západních zemích, jako je Švédsku nebo Rakousku, běžný. Například Vídeň motivuje lidi tím, že pro ně pořádá pravidelná týdenní setkání, kam si Vídeňané nosí rozbitou drobnou elektroniku a učí se jí spravovat.

Autor: Andrea Karlíková

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení