VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: Dům v Revoluční je přeceňován

Praha - Podle magistrátního Odboru památkové péče není novorenesanční dům ničím výjimečný.

20.1.2012
SDÍLEJ:

ČINŽOVNÍ dům vypadá zvenku zachovale, přesto se hovoří o jeho demolici. Podle Sboru expertů má minimální památkovou hodnotu a ustoupit by mu měl projekt studia DaM. Foto: archiv Deníku

Urbanisticky zklidnit nedůstojnou situaci na rohu Revoluční ulice má projekt Novomlýnská brána. Zatím to však vypadá, že situací okolo kultivace tohoto místa pořádně zamotal. „Je to projekt, u kterého se daly rozporuplné reakce očekávat,“ výstižně shrnuje rozruch kolem Novomlýnské brány jeden z jejích autorů Petr Burian.

Nebourat!

Spíše než o funkční a estetickou hodnotu nového objektu tu jde o existenci novorenesančního činžovního domu, který má novostavbě ustoupit. To se nelíbí nejen Pražanům, ale i části odborné obce, především Národnímu památkovému ústavu (NPÚ). Přestože již v minulosti vydal usnesení, které demolici povoluje, nyní proti ní otevřeně vystupuje. Podle NPÚ nelze usnesení chápat jako automatický souhlas.

„Likvidaci domu považujeme za velmi krajní řešení, které je možné až po prověření a vyčerpání všech možností zachování historického domu a jeho zapojení do nového architektonického řešení místa. To se však v případě předchozí návrhu ateliéru RH-Arch Rostislava Říhy ani Novomlýnské brány nestalo,“ ohrazuje se náměstek pro památkovou péči Ondřej Šefců.

„Reakce NPÚ jsou pochopitelné. Úkolem této instituce je pečovat o ochranu všech budov, ale přiměřený prostor by měla dostat i druhá strana. Je totiž nutné vzít v potaz i vývoj města, což je trochu něco jiného než spadá pod kompetence této instituce,“ nastiňuje problematiku architekt Petr Burian.

„Památkáři přece jen nejsou zvyklí na některé věci z moderní architektury, protože jejich posláním je zabývat se historií. Je proto pro ně těžké smířit se s novinkami v urbanistickém rozvoji,“ myslí si architekt.

Žádná hodnota

To ale neplatí o pražském Odboru památkové péče (OPP), která projekt posvětila. Jeho úkolem je zhodnocení přístupnosti projektu z hlediska památkové péče, jejíž zájmy na základě zákona chrání. Tato činnost má v tomto konkrétním případě dvě dimenze jednak ve vztahu k objektu, který má být demolován a jednak ve vztahu k novostavbě, jež má na jeho místě vzniknout. Odbor si sice stanovisko NPÚ vyžaduje, jenže není jím právně nikterak vázán.

DaM má zelenou

„S demolicí jsme souhlasili, poněvadž památková hodnota domu je pouze zbytková (původní je pouze fasáda a i ta je zbavena některých architektonických detailů výzdoby) a schodiště; vnitřní dispozice byla změněna, okna vyměněna, původní umělecko-řemeslné prvky odstraněny a pavlač ubourána. Jedná se o dům průměrných architektonických kvalit, který je spíše stavitelským, než architektonickým dílem ve smyslu toho slova,“ zdůvodnil rozhodnutí OPP Kněžínek.

Z venku dům vypadá pěkně, ale podle architekta Buriana je jeho vnitřní stav alarmující. „Vzhledem k tomu, že se násilně zvyšovalo předpolí Štefánikova mostu, byla statika domu porušena. Do domu se vchází po schodišti dolů a okna jsou utopená. Také radikální přestavba 60. a 70. let budovu poměrně dosti znehodnotila,“ souhlasí Burian.

Samotný projekt považuje OPP hlavního města jako dostatečně adekvátní pro realizaci. „Shledali jsme návrh novostavby od studia DaM na základě získaných názorů kvalitním a schopným vypořádat se s neukončenou uliční frontou Revoluční ulice na nábřeží, a to základě názoru Sboru expertů, tak i několika odbornými posudky předních historiků architektury a architektů,“ sdělil Deníku Jan Kněžínek, ředitel OPP.

V soutěži uspořádané investorem byl vybrán návrh studia DaM, který byl pak kladně hodnocen jak Sborem expertů, tak i řadou nezávislých posudků od předních historiků architektury a architektů například Zdeněk. Lukeš či Vladimír Šlapeta.

Sbor expertů

Jenže právě na Sbor expertů se někteří dívají skrze prsty a pochybují o jeho transparentnosti. Část jeho členů jsou architekti a spolupracovníci developerských společností, jejichž architektonické projekty prošly správním řízením OPP a dočkaly se realizace. Funkci předsedy tohoto orgánu pak vykonává Petr Malinský, další ze spoluautorů Novomlýnské brány.

„Samozřejmě, že tyto skutečnosti vedou ke zjednodušeným závěrům. Ale v komisi musí sedět a sedí architekti z praxe. Jednací řád je proti této situaci ošetřen a dotyčný je předem z jednání vyloučen,“ hájí svého kolegu Petr Burian. „Funguje to tak, že přijdeme, odprezentujeme návrh, a pak odejdeme za dveře,“ popisuje průběh takové situace Burian

„Při rozhodování Sboru expertů jde o co nejplastičtější zohlednění názorů na památkovou ochranu nebo rozvoj území Pražské památkové rezervace,“ uzavírá Kněžínek.

Čtěte také: Petice: Nebourejte nám kulturní památku!

Autor: Soňa Kacerovská

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení