VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je odhalit onemocnění ledvin včas

ROZHOVOR - V rámci Světového dne ledvin mohou Pražané zdarma absolvovat vyšetření ledvin, které odhalí jejich případné onemocnění.

12.3.2009 3
SDÍLEJ:

KDO CHCE MÍT JISTOTU, má možnost absolvovat bezplatné vyšetření ledvin.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Vyšetření sestává z měření krevního tlaku, vyšetření moči a funkce krve. Zájemci mohouve čtvrtek navštívit Všeobecnou fakultní nemocnici na Karlově náměstí, kde budou bezplatné vyšetření provádět mezi 13. a 15. hodinou.

Nebo mohou navšívit detašované pracoviště této nemocnice na Strahově v Šermířské ulici. Jeho primářem je uznávaný odborník Vladimír Polakovič.

S ním jsme hovořilio důležitosti prevence, ale i o tom, že včasné zachycení nesprávné funkce ledvin usnadní cestu pacienta k uzdravení.

Jak se vaše pracoviště zapojilo do projektu Světového dne ledvin?

Světový den ledvin je kampaň, která má seznámit veřejnost s důležitostí ledvin a připomenout, že chronické onemocnění ledvin je časté, vážné, ale léčitelné. Je však třeba ho včas zachytit. Dnes k nám může přijít každý, kdo má zájem o bezplatné vyšetření ledvin od 8 do 12 hodin a my ho jednoduchým testem moči, krve a kontrolou krevního tlaku vyšetříme a případné chronické onemocnění ledvin snadno odhalíme.

Mohou lidé absolvovat toto vyšetření i jindy než dnes?

Samozřejmě. Každý, kdo patří do rizikové skupiny, tedy hlavně lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obézní, kuřáci, starší lidé a ti, v jejichž rodinách se onemocnění ledvin vyskytlo, by měli stejné vyšetření podstoupit. Odhalí se tak skryté onemocnění ledvin. Až 90 procent pacientů o své nemoci neví, protože ledviny většinou nebolí, onemocnění je skryté a nijak se neprojevuje. Bolest a jiné nepříjemné příznaky přijdou až v posledním stadiu nemoci, kdy je už v mnoha případech na léčbu pozdě a je třeba nasadit dialýzu nebo dokonce transplantaci ledvin. Přitom by stačilo jednoduché vyšetření.

Co bývá takovým prvotním příznakem onemocnění ledvin?

To je individuální. Může to být i zvýšený krevní tlak. Nebo krev či bílkovina v moči. Deset až 15 procent populace má s ledvinami nějaký problém, ať již o tom vědí nebo ne.

Co je to vlastně chronické onemocnění ledvin?

Je to postupná ztráta jejich funkce. Kromě výše zmíněných rizikových skupin jsou postiženi hlavně lidé s autoimunitními onemocněními, arteriosklerózou a chronickými záněty močovodů a ledvin. Těmi trpí více ženy, což je dáno anatomickou strukturou jejich močových cest. Infekce močových cest se snadno může přenést na ledviny. V důsledku neléčeného chronického onemocnění ledvin umírají často pacienti na selhání ledvin, srdeční příhodu nebo mozkovou mrtvici. Proto je třeba rozpoznat onemocnění včas. Jednoduché vyšetření ušetří také obrovské náklady na pozdější léčbu. S chronickým onemocněním ledvin se v České republice nyní léčí 700 až 800 lidí na milion obyvatel, což je méně než 0,1 procenta populace. Léčba je přitom velice nákladná a odčerpává dvě až čtyři procenta veškerých nákladů na zdravotnictví.

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Každý rok v Česku doktoři transplantují ledviny až čtyřem stům pacientů. Další tři stovky lidí na nové orgány každoročně čekají, na řadu se dostanou většinou nejdřív po dvanácti měsících od zápisu na seznam čekatelů na operaci. Podle doktorů by přitom stačilo, aby lidé nepodceňovali prevenci.

U třetiny případu je už pozdě

„Lidí, kterým hrozí choroby ledvin, je až deset procent z celkové populace. Myslíme si, že je důležité je včas identifikovat, protože často nemají vůbec žádné příznaky, které by ukazovaly na onemocnění ledvin. Když tuto nemoc zachytíme včas, dá se poměrně úspěšně léčit,“ řekl předseda České nadace pro nemoci ledvin Vladimír Tesař.

Podle něj však pouze pět až deset procent lidí s nemocnými ledvinami o tomto svém problému ví. „U hrozivé třetiny pacientů zachytíme jejich nemoc až ve velmi pozdním stadiu, kdy už nemůžeme dělat nic. Považujeme to za neúspěch, jejich ledviny jsme de facto prohráli. Takovým lidem se pak už jen snažíme zachránit holý život,“ dodal Tesař.

Nezanedbat vyšetření

Za hlavní rizikové faktory lékaři považují vysoký krevní tlak, cukrovku, kouření, obezitu a vyšší věk. „U lidí starších padesáti let bych pravidelné roční vyšetření velmi doporučoval. Nad šedesát let je to jasné, tam není co řešit,“ prohlásil Tesař.

Starší lidé mají potíže i s případnou transplantací ledvin. Lidi nad osmdesát let, kteří jsou na dialýze, trápí další nemoci, například srdeční selhání. Takové pacienty lékaři neoperují a jsou odkázáni na doživotní dialýzu. V podstatě jim tak jen uměle prodlužují délku života. „Dialýza u těchto nemocných má velmi špatnou prognózu. Sedmdesátiletí na ní přežívají jen rok, maximálně dva. Je to krátkodobé řešení s nízkou kvalitou života,“ uvedl Tesař.

Vyšetření i informace zdarma

Právě proto odborníci považují za velmi důležité, aby nemoc zachytili včas. Kčtvrtečnímu mezinárodnímu dni ledvin proto připravili ve spolupráci s nemocnicemi speciální bezplatná vyšetření. Zájemci na ně mohou přijít například v Praze, Hradci Králové nebo Brně. Informace o nemoci ledvin má přinést také speciální server www.ledvinyprogres.cz. Veřejnost tam najde řadu informací o projevech nemocí ledvin, k čemu mohou vést.

„Popisujeme tu i dietní opatření a doporučení ke zdravému životnímu stylu. Jedna sekce je pak věnována kontaktům na jednotlivá odborná pracoviště u nás,“ řekla předsedkyně České nefrologické společnosti Romana Ryšavá.

Transplantací přibývá

Transplantací ledvin v Česku stále přibývá. „Počty se v poslední době zdvojnásobily, ročně u nás transplantujeme ledviny až čtyřem stům pacientů. Teď v Česku čekají zhruba tři stovky lidí. Průměrná doba čekání je rok a půl,“ přiblížil přednosta nefrologie IKEM Ondřej Viklický. Náročná léčba pacientů ročně tvoří až čtyři procenta všech nákladů na zdravotní péči.

FILIP SUŠANKA

Autor: Jan Piroch

12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení