VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravní hřiště: zatím je jich 12, sehnat peníze na další je problém

Praha - Výuka dopravní výchovy stále ještě není ve škole povinná, přitom už desetileté děti mohou bez dozoru vyrazit na kole na silnici. Vloni na silnicích v Praze dokonce jeden dětský cyklista zemřel.

7.5.2012
SDÍLEJ:

NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI si děti trénují, jak se chovat v běžném silničním provozu. Foto: Deník/Dimír Šťastný

Praha má zatím 12 dopravních hřišť, kde se mohou děti chování na ulici naučit „nanečisto." Nově by mohlo vzniknout další, a to na Veronském náměstí v Horních Měcholupech.

„Chceme ho postavit na hřišti u základní školy na Veronském náměstí. Pokoušíme se zajistit potřebné finanční prostředky, hřiště by vyšlo tak na 15 až 19 milionů korun," řekla zástupkyně starosty Městské části Praha 15 Lucie Prinzová s tím, že stavět by se mohlo začít zhruba za 2 roky. Koncem dubna také zahájilo svůj provoz zatím největší dopravní hřiště v metropoli, a to u Základní školy Glowackého v Praze 8.

Většina dopravních hřišť je otevřena nejen školákům, ale v odpoledních hodinách prakticky komukoliv, někde je možné si za poplatek zapůjčit kolo a přilbu. Ne všechny školy ovšem dopravní hřiště využívají. „Výuka na dopravních hřištích je pro školy nepovinná, ale asi 60 procent škol se jí zúčastňuje. Přednostně se zde vyučují žáci 4. tříd právě proto, že v tomto ročníku jsou již desetiletí a podle zákona mohou coby cyklisté sami do provozu," vysvětlila Blanka Sunkovská z oddělení BESIP na ministerstvu dopravy.

Na závěr žáci vykonávají zkoušku a dostávají průkazy cyklisty. Průkazka je pouze jakousi motivační odměnou a do provozu se mohou pustit i děti dopravní výchovou nedotčené. Ministerstvo dopravy by proto rádo zavedlo povinnou dopravní výchovu ve školách již od nového školního roku.

Součástí dopravní výchovy na dopravních hřištích je také cyklistická soutěž.

„Pořádáme také Dopravní soutěž mladých cyklistů, jsou dvě kategorie, v první děti od 10 do 12 let, ve druhé děti od 12 do 15 let, někdy se zúčastňují i šestnáctiletí. Probíhá v celé republice, konají se okresní kola, krajská kola a vítěz republiky pak jede do evropského finále," řekla Sunkovská.

Pražské kolo se letos koná 6. června, v druhé půlce června se uskuteční celorepublikové finále, jehož vítěz pojeden na celoevropskou soutěž do Polska.

Největší dětské dopravní hřiště v metropoli je v Bohnicích

Železniční přejezd, semafory a čerpací stanice. To vše nabízí svým malým návštěvníkům největší dopravní hřiště v Praze, které se nachází v areálu Základní školy Glowackého v Praze 8. Zkolaudováno bylo koncem loňského roku, slavnostního otevření se dočkalo letos 25. dubna.

Hřiště se rozkládá na 4 500 metrech čtverečních a jeho vybudování stálo 3,7 milionu korun. Děti si na něm mohou vyzkoušet různé dopravní situace, kromě klasických křižovatek je tu i kruhový objezd, přechody pro chodce, přejezd nebo stanoviště vozidel taxislužby.

„Mně se tu nejvíc líbí ty svítící semafory," svěřil se jeden z malých návštěvníků na slavnostním otevření.

„Dopravní hřiště je určeno nejen k výuce dopravní výchovy, ale i k volnočasovým aktivitám pro děti bez rozdílu věku," řekl zástupce starosty osmé městské části Michal Švarc. Na hřišti se chování na silnici učí nejen děti z místní základní školy, ale i z jiných škol v Praze 8.

„Máme domluveno s městskou policií, že zde budou působit 3 strážníci, kteří se budou snažit, aby výuka byla co nejatraktivnější," sdělil radní osmého obvodu Martin Roubíček.

Odpoledne a o víkendech je dopravní hřiště navíc přístupné i široké veřejnosti. „Bude také otevřené po dobu letních prázdnin ," doplnil Švarc. V zázemí hřiště si mohou děti vypůjčit nová kola, kterých je zde k dispozici 37. Do konce května by v jeho těsné blízkosti mělo také vzniknout osmidráhové hřiště na pétanque.

Anketa: Chodíte někdy na dopravní hřiště?

Radek Plachtovič

Praha 8

Chodíme málo, ale toto hřiště vítáme. Je dobře, že je tu městská policie. Jsem překvapený, jak je to dobře udělané.

Terezie Reyttová

Praha 8

S mladší dcerou občas zajdeme. Řekla bych, že je dobře, že se tu malá vyřádí a přitom se učí třeba dopravní značky.

Kamila Řepová

Praha 8

Zatím jsme nechodili, teď už ano. Líbí se mi tu hlavně bezpečnost. Děti se vydovádějí a je se nemusím bát, že někam ujedou.

Helena Kopcová

Praha 8

Já jsem tady na dopravním hřišti poprvé. Určitě vítám, že je vstup zdarma. Dceři se tu nejvíc líbí čerpací stanice.

Seznam stálých dopravních hřišť v hlavním městě

DDH v Praze 2, Ke Karlovu 1

DDH v Praze 3, Jilmová

DDH v Praze 4, , Pod Krčským lesem 1300/25, ZŠ Jánošíkova 1300

DDH Praze 5, Chaplinovo náměstí 615

DDH v Praze 6, Na Vypichu

DDH v Praze 7, Na Výšinách

DDH v Praze 8, Glowackého

DDH v Praze 9, ul. Litvínovská

DDH v Praze 10, ul. Jahodová (Poznámka: v současné době mimo provoz z důvodů nedořešených pozemků)

DDH v Praze 16, Radotín, ZŠ Loučanská 1112/3

MP Praha má k dispozici 2x přenosné dětské dopravní hřiště

Zdroj: BESIP

JIŘINA ZÁVODSKÁ

Autor: Redakce

7.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení