VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domy U Minuty a u Radnice si pronajme Blanka Matragi

Staré Město - Má se z nich stát kulturně společenské centrum. Pivnice U Kata, stejně jakorestauraceU Radnice a U Minuty patrně skončí.

19.11.2008
SDÍLEJ:

MÓDA U MINUTY. Město pronajalo volné domy U Minuty (vlevo) a blok domů U Radnice známé návrhářce, která z nich chce vytvořit kulturně společenské centrum. Co to vlastně znamená? Uvidíme.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Poslední dva domy, které byly po stěhování magistrátu déle než dva roky prázdné, město konečně pronajme. Jedná se o několik bloků historických domů U Radnice a U Minuty. Jejich novým nájemcem se stane společnost Matragi centrum s. r. o., kterou vlastní známá módní návrhářka Blanka Matragi s manželem.

Budovy budou využity pro vznik kulturně společenského centra, jehož součástí budou dvě stálé expozice. Jedna se zaměří na výtvarná díla oděvů Blanky Matragi a druhá na kulturu odívání národů v 21. století.

„Celkový roční nájem za oba bloky budov na atraktivním místě přesáhne 35 miliónů korun, nájemní smlouva bude uzavřena na dvacet let s možností opce na stejnou dobu,“ sdělil Martin Trnka, ředitel magistrátu.

Podle něj město na pronájmech a prodejích domů po sestěhování úřadů do Škodova paláce vydělá. Prý dokonce více, než byly původní předpoklady. Kolik to bude, ale nesdělil. „V současnosti se přesná kalkulace teprve sestavuje,“ dodal ředitel úřadu.

Podle zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK-ED) ne nemůže být úspora po přesunutí odborů úřadu na jedno místo tak závratná. „Budovy U Radnice a U Minuty byly déle než dva roky prázdné. Někdo musel platit jejich provoz a údržbu. Takové náklady mohly sahat až do desítek milionů korun ročně,“ domnívá se Witzany.

Podle něj navíc město v mnoha objektech, které po stěhování magistrátu pronajalo, platí nadále údržbu. „Prvotní čísla o úsporách po přestěhování úřadu byla závratně vysoká. Předpokládalo se, že město ušetří 260 milionů korun, 80 milionů měly být úspory na opravách,“ dodal opoziční zastupitel.

Magistrátní úřady se do Škodova paláce přestěhovaly v létě v roce 2006. Za pronájem město ročně platí realitnímu magnátovi Sebastianu Pawlowskému 204,5 milionů korun.

Kromě výtvarných expozic bude v historických prostorách také výtvarná škola a dílny. Pořádána budou mezinárodní kulturní a výtvarná sympozia a část prostor bude patřit moderní kavárně.

Na pronájem ale zřejmě doplatí restaurace a obchody v podloubí historických budov. „Jejich nájemní smlouvy doběhnou a poté je převezme nový nájemce jako součást nájmu,“ sdělil Trnka. Pivnice U Kata, restaurace U Radnice a U Minuty tak patrně skončí.

Podle informací Deníku má pivnice U Kata nájemní smlouvu ještě na čtyři roky, restaurace U Radnice má nájem do roku 2010 včetně. „Je to otázka, jakým způsobem se k vyrovnání nový nájemce postaví. Není tu jen smlouva o pronájmu prostor restaurace, ale také smlouvy s dodavateli potravin a nápojů a se zaměstnanci,“ sdělil Deníku Milan Šmerda, který provozuje restauraci U Radnice.

Přehled pronájmů a prodeje budov uvolněných po stěhování magistrátu

Na Strži 1972/35a, Praha 4 – objekt předán v roce 2006 Domu dětí a mládeže Praha 4

Letenská 8/121, Praha 1 – prodej společnosti ZLT, a.s., za 72 171 000 Kč

Žatecká 2, Praha 1 – pronájem Pražské vodohospodářské společnosti, a.s., na dobu 20 let s právem přednostního pronájmu na dalších 10 let za roční nájemné ve výši 4 miliony korun a s každoroční valorizací nájemného

Kafkův dům – Nám. Fr. Kafky 24/3, Praha 1 – nájemní smlouva se společností V. J. Rott, uzavřena 14.9. 2007 na dvacet let za roční nájemné ve výši 12,5 milionů korun.

Terplan – Platnéřská 111/19, Praha 1 – pronájem budovy (a části budovy č. p. 110 v Žatecké 2 v Praze 1) Dr. Olze Valtrové za roční nájemné ve výši 15 milionů korun

Řásnovka 770/8, Praha 1 – v objektu je v nájmu Technická správa komunikací hl. m. Prahy, smlouva na 20 let, roční nájem 1.604 000 korun

Cihelná 548/4, Praha 1 - objekt pronajat firmě Kabana s.r.o. (jejímž jednatelem je Sebastian Pawlowski) za 12,1 milionů korun za rok.

Dům královských pážat, Kanovnická 3, Praha 1 – schválen pronájem společnosti České nemovitosti a.s. na 20 let za roční nájemné 1.810.000 korun.

U Minuty - U Radnice, Praha 1 – objekty si pronajme společnost Matragi Centrum za roční nájemné ve výši 35 milionů korun.

Autor: Jitka Eisenhammerová

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení