VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domy U Minuty a u Radnice si pronajme Blanka Matragi

Staré Město - Má se z nich stát kulturně společenské centrum. Pivnice U Kata, stejně jakorestauraceU Radnice a U Minuty patrně skončí.

19.11.2008
SDÍLEJ:

MÓDA U MINUTY. Město pronajalo volné domy U Minuty (vlevo) a blok domů U Radnice známé návrhářce, která z nich chce vytvořit kulturně společenské centrum. Co to vlastně znamená? Uvidíme.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Poslední dva domy, které byly po stěhování magistrátu déle než dva roky prázdné, město konečně pronajme. Jedná se o několik bloků historických domů U Radnice a U Minuty. Jejich novým nájemcem se stane společnost Matragi centrum s. r. o., kterou vlastní známá módní návrhářka Blanka Matragi s manželem.

Budovy budou využity pro vznik kulturně společenského centra, jehož součástí budou dvě stálé expozice. Jedna se zaměří na výtvarná díla oděvů Blanky Matragi a druhá na kulturu odívání národů v 21. století.

„Celkový roční nájem za oba bloky budov na atraktivním místě přesáhne 35 miliónů korun, nájemní smlouva bude uzavřena na dvacet let s možností opce na stejnou dobu,“ sdělil Martin Trnka, ředitel magistrátu.

Podle něj město na pronájmech a prodejích domů po sestěhování úřadů do Škodova paláce vydělá. Prý dokonce více, než byly původní předpoklady. Kolik to bude, ale nesdělil. „V současnosti se přesná kalkulace teprve sestavuje,“ dodal ředitel úřadu.

Podle zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK-ED) ne nemůže být úspora po přesunutí odborů úřadu na jedno místo tak závratná. „Budovy U Radnice a U Minuty byly déle než dva roky prázdné. Někdo musel platit jejich provoz a údržbu. Takové náklady mohly sahat až do desítek milionů korun ročně,“ domnívá se Witzany.

Podle něj navíc město v mnoha objektech, které po stěhování magistrátu pronajalo, platí nadále údržbu. „Prvotní čísla o úsporách po přestěhování úřadu byla závratně vysoká. Předpokládalo se, že město ušetří 260 milionů korun, 80 milionů měly být úspory na opravách,“ dodal opoziční zastupitel.

Magistrátní úřady se do Škodova paláce přestěhovaly v létě v roce 2006. Za pronájem město ročně platí realitnímu magnátovi Sebastianu Pawlowskému 204,5 milionů korun.

Kromě výtvarných expozic bude v historických prostorách také výtvarná škola a dílny. Pořádána budou mezinárodní kulturní a výtvarná sympozia a část prostor bude patřit moderní kavárně.

Na pronájem ale zřejmě doplatí restaurace a obchody v podloubí historických budov. „Jejich nájemní smlouvy doběhnou a poté je převezme nový nájemce jako součást nájmu,“ sdělil Trnka. Pivnice U Kata, restaurace U Radnice a U Minuty tak patrně skončí.

Podle informací Deníku má pivnice U Kata nájemní smlouvu ještě na čtyři roky, restaurace U Radnice má nájem do roku 2010 včetně. „Je to otázka, jakým způsobem se k vyrovnání nový nájemce postaví. Není tu jen smlouva o pronájmu prostor restaurace, ale také smlouvy s dodavateli potravin a nápojů a se zaměstnanci,“ sdělil Deníku Milan Šmerda, který provozuje restauraci U Radnice.

Přehled pronájmů a prodeje budov uvolněných po stěhování magistrátu

Na Strži 1972/35a, Praha 4 – objekt předán v roce 2006 Domu dětí a mládeže Praha 4

Letenská 8/121, Praha 1 – prodej společnosti ZLT, a.s., za 72 171 000 Kč

Žatecká 2, Praha 1 – pronájem Pražské vodohospodářské společnosti, a.s., na dobu 20 let s právem přednostního pronájmu na dalších 10 let za roční nájemné ve výši 4 miliony korun a s každoroční valorizací nájemného

Kafkův dům – Nám. Fr. Kafky 24/3, Praha 1 – nájemní smlouva se společností V. J. Rott, uzavřena 14.9. 2007 na dvacet let za roční nájemné ve výši 12,5 milionů korun.

Terplan – Platnéřská 111/19, Praha 1 – pronájem budovy (a části budovy č. p. 110 v Žatecké 2 v Praze 1) Dr. Olze Valtrové za roční nájemné ve výši 15 milionů korun

Řásnovka 770/8, Praha 1 – v objektu je v nájmu Technická správa komunikací hl. m. Prahy, smlouva na 20 let, roční nájem 1.604 000 korun

Cihelná 548/4, Praha 1 - objekt pronajat firmě Kabana s.r.o. (jejímž jednatelem je Sebastian Pawlowski) za 12,1 milionů korun za rok.

Dům královských pážat, Kanovnická 3, Praha 1 – schválen pronájem společnosti České nemovitosti a.s. na 20 let za roční nájemné 1.810.000 korun.

U Minuty - U Radnice, Praha 1 – objekty si pronajme společnost Matragi Centrum za roční nájemné ve výši 35 milionů korun.

Autor: Jitka Eisenhammerová

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení