Slovní přestřelka mezi vedením města a dodavateli stavby trvá už několik dní. Vzrušená debata se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo zaplatí výměnu kabelů poničených mokrem. Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) už dříve uvedla, že jedna firma hází vinu na druhou. Město uvažuje, že se kvůli sporům s dodavatelem technologií obrátí na arbitrážní soud.

Podle některých informací by výměna kabelů, kvůli které se znovu odsunul termín otevření tunelu, mohla vyjít na stovky milionů až na miliardu korun. Přesnou částku ale zatím nikdo neuvedl.

Zlomek v úterý řekl, že dle smluv Praha ručí za suché prostředí tunelu. „ČKD Praha DIZ chce jednoznačně prohlásit, že nikdy v tunelu Blanka nemontovala technologie ani kabely do nevyhovujícího prostředí. Problémy s vodou či nadměrnou vlhkostí nastaly až po dokončení montáže kabelů do kabelových chrániček pod chodníky," uvedl.

Přívalové deště

Poprvé se tak podle něj stalo po přívalových deštích v červenci roku 2013. O riziku poškození kabelů tehdy firma informovala správce stavby i investora, Praha se prý ale problémem začala „vážněji" zabývat až při zkouškách vloni na podzim.

„Je to velice zajímavá informace, protože firma ČKD Praha DIZ přijde každý týden s něčím dalším," reagoval na vyjádření firmy náměstek Dolínek. „Ukazuje to na vrcholnou neserióznost dodavatele," doplnil. K tomu, zda jsou informace citované firmou ze smluv pravdivé, se nevyjádřil.

Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun. Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.