VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dočká se konečně Václavské náměstí změn?

Praha - Václavák dnes neplní funkci přirozeného centra města. Rozdělila ho magistrála, která odřízla přístup do Národního muzea a chybí tu tramvaje.

2.3.2011 1
SDÍLEJ:

Zda se provoz tramvaje na Václavské náměstí vrátí, zůstává zatím otázkou. Zatím to ale vypadá slibně pro ty, kteří si to přejí.Foto: Vít Šimánek

Řešení problému Václavského náměstí má skluz „desítek let“, „jenom hojíme rány a neřešíme budoucnost“.

Takové výroky zazněly na semináři Stavebního fóra, který se této problematice věnoval. Jeho tématem totiž bylo „Pražské centrum – urbanismus, doprava, architektura“. Zúčastnili se ho už noví městští zastupitelé, architekti i sdružení, které se za záchranu tohoto prostoru bere již řadu let. Řešení však i přes dobrou vůli mnoha stran, není na dohled.

Už se diskutuje

V diskusi sice zaznělo, že problémy jsou už pojmenovány, ale že jejich řešení je více než složité. Ani nový starosta Prahy 1, Oldřich Lomecký, který se rovněž fóra zúčastnil, si netroufá odhadnout, jakou podobu bude mít Václavské náměstí a jeho blízké okolí v budoucnu. Dokonce ani to, jak je tato budoucnost vzdálená. Jedním z největších oříšků je opětovné propojení náměstí do jednoho celku, tedy odstranění magistrály z prostoru před Národním muzeem.

Popelka Praha

Nutno říci, že revitalizace městských center nikde není snadnou záležitostí. „Centra velkých měst jsou víceméně zastavěna, střetává se tam mnoho zájmů a tlaků, především investorů a občanských sdružení.

„Rozvojové plány naráží obvykle na nedotknutelnou skupinu – automobilisty. Ve hře je památková péče, složité jsou i majetkoprávní vztahy,“ uvedla architektka Lucie Doležalová z Institutu pro udržitelný rozvoj sídel.

To vše platí i pro Prahu, ale i něco navíc. Například naprostý nezájem státu a jeho neochota revitalizaci pražského centra aktivně, tedy finančně, podpořit. „Francouzi jsou na svou Paříž hrdí, proto nikoho neudivuje, že stát se na její výstavbě podílí. U nás vládne spíše přesvědčení, že Praha je bohatá a ať si tedy pomůže sama,“ uvedl na diskusi Stavebního fóra Daniel Hodek, nový místostarosta Prahy 1.

Projekt už existuje

Přesto všechno už přinejmenším pro Václavské náměstí konkrétní plán existuje – je to už pět let starý projekt ateliéru Cigler Marani Architects. „Částečně jsme se inspirovali podobnými zahraničními projekty, ale především historií. Václavské náměstí vracíme do podoby, jakou mělo na konci 19. století,“ seznamuje s projektem architekt Vladimír Vacek.

Jeho základem je obnovení tramvajové linky a redukce automobilové dopravy, rozšíření chodníků (oproti současnému stavu na dvojnásobek) a zásadní inovace zeleně a dlažby.

Projekt byl v zásadě schválený a postoj městské části se nezměnil. „My projekt podporujeme,“ říká starosta Prahy 1. Nejdříve se však musí podle něj rozhodnout, co se stane s magistrálou a vyřešit problém obnovení tramvajové dopravy na náměstí. To je záležitost celého města, přesahuje to kompetence Prahy 1 a zatím se nezdá, že by nějaké rozhodnutí mělo v blízké době padnout.

Proto byl nakonec projekt redukován jen na spodní část náměstí a pro případné tramvajové koleje v něm byla v jeho střední části vytvořena rezerva, která by měla zatím sloužit jako zóna pro kulturní akce.

Podle starosty Lomeckého by v příštích dvou letech mohlo stran realizace této okleštěné varianty padnout územní rozhodnutí a do dalších dvou let i uděleno stavební povolení. Jsou to ovšem lhůty dost nejisté. I tady bude zapotřebí součinnosti pražského magistrátu, dopravních podniků a dalších institucí.

Zatím alespoň něco

Ve hře jsou také potíže praktického rázu. „Projekt předpokládá přemístění všech sítí do nedávno vybudovaného kolektoru. Jednání s jejich správci ovšem ukazuje, že to nebude snadná záležitost,“ uvedl architekt Vacek.

Zdá se tak být skoro jisté, že v nejbližších letech se na Václavském náměstí nic zásadního nestane. Funkční období nedávno zvolených městských zastupitelů skončí v roce 2014 a s jakou vervou se bude pražská komunální politika věnovat problému revitalizace centra Prahy, lze jen stěží odhadnout.

Drobné kroky, které by situaci zlepšily, je však možné učinit bez ohledu na miliardové investice – omezení vjezdu automobilů do centra, vytěsnění nevěstinců, kasin a heren, boj s kriminalitou, striktnější regulace reklamních médií a vzhled fasád. Jenom kasin je na Václavském náměstí a v jeho nejbližší okolí 17.

Ve hře je také sjednocení mobiliáře a osvětlení stejně jako redukce počtu pouličních stánků a důslednější úprava jejich vzhledu.

Kolik takových kroků pražské centrum ještě potřebuje, aby do druhé dekády 21. století vstoupilo ve skutečně důstojné podobě, lze jen odhadovat. Malé i velké věci vyžadují nejenom vůli, ale vždy i finance.

V dobách rozpočtových restrikcí a všeobecně nízké ochoty k výdajům je manévrovací prostor v tomto ohledu nevelký. Byť jde o „tradiční symbol České republiky reprezentující její národní hrdost a slávu“, jak ve svých dokumentech Václavské náměstí definuje Sdružení Nového Města pražského, které tento postup prosazuje.

Starosta Oldřich Lomecký je jeho návrhům přístupný a vyzval Sdružení ke spolupráci.

Čtěte také: Václavák dělá ostudu, domnívají se Pražané

Autor: Michal Achremenko

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení