VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do voleb míří občanská sdružení

Praha - K podzimním volbám se chystají i různá občanská sdružení. V popředí zájmu jsou privatizace bytů. „Konkurence nám nevadí,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Strakonický deník

Komunální volby v Praze jsou příležitostí pro různá občanská sdružení, která chtějí i politickou cestou prosazovat své požadavky, anebo prostě výrazně zviditelnit svou činnost. Pro účast ve volbách však musejí získat pod petici dostatek podpisů, což může být i několik tisíc. V případě, že se vydají cestou založení politického hnutí, pak jim stačí hlasů jen tisícovka. Vznik řady občanských sdružení (OS) na území Prahy má společný důvod – požadavek na privatizaci bytů, jež jsou dosud v obecním vlastnictví. Příkladem takového sdružení je OS občanů městské části Praha 11.

Vzájemná pomoc a podpora

„Původně jsme chtěli jít do komunálních voleb jako sdružení nezávislých kandidátů, patrně pod názvem Jižní Město sobě, ale to bychom museli mít podpisy 7 procent z 80 000 obyvatel – tedy 5600. Jistě bychom je sehnali, ale tlačí nás čas,“ řekl Deníku předseda sdružení Miroslav Matěja. Sdružení se proto rozhodlo jít do voleb společně s OS Občané za svá práva, a to formou založení politického hnutí s názvem Pražané za svá práva.

„Potřebné podpisy jsme sehnali a nyní již čekáme na registraci,“ řekl Matěja. Podle něj je ale program nového hnutí širší – jde o řešení místních problémů, sociální otázky, pomoc starým občanům, podporu méně atraktivních druhů sportu atd. „Na kandidátce teprve pracujeme, ale složení bude pestré,“ slibuje Matěja. Podobné cíle jako OS Prahy 11 sleduje i OS Žižkov (nejen) sobě. Proto jeho výbor vydal výzvu občanům, aby podpořili hnutí Pražané za svá práva.

Podpora politické opozice

„Druhou variantou, jak vstoupit na politickou půdu, je podpořit politickou opozici na našem obvodě. To znamená zelené, lidovce a lidi od zemanovců,“ míní Jiří Válek, jeden z pěti jednatelů OS. Připomněl, že na začátku pomohl jejich sdružení Matěj Stropnický ze Strany zelených. „Ale nyní má již jiné priority, je to člověk hodně rozkročený,“ dodal Válek. Podle něj učiní žižkovské sdružení konkrétní rozhodnutí o politickém směřování ještě v červenci. Jako sdružení nezávislých kandidátů Občané pro spokojené bydlení chce jít do voleb také OS za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení v MČ Praha 2. Ve svém programu má mimo jiné požadavek prodeje bytů za ceny administrativní, nikoliv tržní, které by byly v tomto pražském obvodě enormně vysoké. Sdružení podporuje podobně zaměřená OS v Praze a účastní se jimi pořádaných akcí.

Fanoušci proti radnici

Vysloveně proti radnici Prahy 10 je zaměřeno OS Desítka, které jde do voleb pod hlavičkou Desítka pro domácí. Jeho členy jsou zejména fanoušci vršovických klubů Bohemians a Slavia, jež mají od nové sezony působit společně na novém stadionu Slavie v Edenu. To se nelíbí ani jedné straně: Slávisté chtějí být na svém stadionu sami, fanoušci Bohemky se zase obávají, že stadion v „ďolíčku“, který vlastní společnost CTY Group, bude místo plánované rekonstrukce prodán. Na jeho místě by mohlo vyrůst nákupní centrum nebo luxusní byty.

„Proti ambicím fanoušků Bohemky založit svou vlastní stranu samozřejmě nic nemáme, uráží nás ale obvinění z údajně neprůhledného zadávání veřejných zakázek radnicí,“ řekl Deníku mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Podle něj je Praha 10 naopak vzorem pro ostatní, protože k velkým zakázkám zveřejňuje na internetu veškerou dokumentaci a občanům nabízí spoluúčast ve výběrových komisích prostřednictvím registru občanů.

Jan Horák

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení