„Je to ohromné, až teď tomu věřím, protože do té doby, co jsem byl v Řecku, jsem říkal: může se stát ještě cokoliv. Ale přiletěli jsme a jsem na svobodě," řekl novinářům Pezlar.

Jeho kolega dodal, že samotné propuštění bylo poměrně rychlé a překvapivé, přičemž o vyjednáváních například české diplomacie věděli „zprostředkovaně a zpovzdálí". Oba chtějí dále spolupracovat s řeckými úřady v nejvyšší možné míře. „Je to jediná možnost, jak v této situaci jednat," dodal Buchta.

Nejdříve se vyspat

Propuštění muži řekli, že nyní se chtějí aklimatizovat a pořádně vyspat. Jejich rodiny očekávají další zájem veřejnosti a médií, ale zároveň požádaly alespoň o týden klidu, protože si chtějí společně odpočinout.

Řecké úřady podezírají vývojáře z toho, že jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektův citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Trestní řízení bude i po jejich propuštění pokračovat. Za kauci zaplatil každý 5000 eur (dohromady zhruba 256.000 korun), sdělila dříve advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin mužů na případ dohlíží.

Zaměstnanci, turisté či agenti

Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Podobný případ vzbudil pozornost předloni v říjnu, kdy byli tři Češi zatčeni pro podezření ze špionáže v Zambii. Podle obvinění tamních úřadů fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva, za což jim hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po týdnu propuštěni na kauci, ale nesměli opustit zemi a museli se hlásit na policii. Koncem prosince 2011 se trojice Čechů, která všechna obvinění odmítala, vrátila tajně do ČR a Zambie pak na ně vydala zatykač. Loni v dubnu bylo ale soudní řízení s nimi v Zambii zastaveno.