Lidé na otevření katedrály čekali i přes hodinu, po otevření brány ale plynule všichni procházeli dovnitř a k otevřené rakvi. Čestnou stráž u těla kardinála Vlka drželi skauti a orlové, kteří se střídali po půlhodinách. Lidé přinášeli skromné květiny, zapalovali svíčky a podepisovali se do kondolenční knihy.

Čtěte také: Na Vlkově pohřbu promluví kardinál Duka, Graubner a Radkovský

Lidé stáli ve frontě 

První, komu se dveře do katedrály otevřely krátce před 17.00, stáli ve frontě skoro hodinu a půl. Mezi nimi byl i Josef Štěpán, který přijel až z Polska. V Praze zůstane i na pohřeb kardinála Vlka.

„Naposledy jsem tu byl, když zemřel kardinál Tomášek, který mi osobně požehnal," řekl. Kardinála Vlka si váží za jeho postoje v době komunismu i za jeho nebojácnost kritizovat politiky v poslední době, uvedl.

V sobotu začne rekviem

Do katedrály, která má i při běžném provozu oddělené hodiny pro věřící a pro turisty, dnes zahraniční návštěvníci po začátku pietního aktu vpouštěni nebyli. Ani ti, kteří vystáli frontu. Zaměstnanci kapituly jim anglicky vysvětlili, proč je chrám uzavřen, a pozvali je na páteční dopoledne.

Ve čtvrtek byla v katedrále rakev s ostatky vystavena do 21.00, v pátek mezi 15.00 a 21.00 bude v kostele svatého Benedikta na Hradčanech. V sobotu v 11.00 začne opět v katedrále rekviem a pohřební obřady.

V Brně se zádušní mše konala v úterý 

Úmrtí kardinála Vlka přimělo biskupství či farnosti k tomu, aby v tomto týdnu sezvaly věřící ke společným modlitbám. Někde se na zesnulého kardinála pamatovalo už při mších o uplynulém víkendu, třeba v olomoucké a litoměřické diecézi, v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se zádušní mše konala v úterý.

Ve čtvrtek se také od 17.00 konalo rekviem za bývalého českobudějovického biskupa, jímž byl Vlk počátkem 90. let, v tamní katedrále svatého Mikuláše. V katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě bude mše za zemřelého v pondělí 27. března, v olomoucké katedrále svatého Václava o den později.

Vlk usiloval o navrácení církevního majetku 

Kardinál Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v ČR. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.

Čtěte také: Pohřeb kardinála Vlka bude v sobotu v katedrále sv. Víta