VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužníci: Problémy se splácením pociťujeme, až když přijde exekutor

Praha 2 - Dvaačtyřicetiletá Irena si s manželem vzala dva úvěry na rekonstrukci manželova domu. Krátce nato se ale rozvedli. Jeden úvěr byl psaný na ni, druhý na oba dva. Po rozvodu manžel sice platí úvěr, který byl psaný na oba. Jenže ten je menší.

5.12.2014 1
SDÍLEJ:

Dluhová poradkyně Alena Doubková, která pracuje v obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni.Foto: DENÍK/Veronika Cézová

Rodinný domek, na který Irena platila úvěr, naopak prodal. Dluh ale nedoplatil… Irena zůstala sama s dítětem. A ačkoli jí manžel alespoň platí výživné, finančně na tom není vůbec dobře. Práci má jen na půl úvazku, čímž není schopná svůj dluh splácet. Nyní se dluh dostal do stádia soudního vymáhání.

„Věřitel po Ireně požaduje splátky 8 500 korun měsíčně. Ty jsou pro ni ale nereálné, protože si vydělává 5 500 korun a zbytek na živobytí, má dávky hmotné nouze a výživné na dítě,“ přiblížila stav Ireny dluhová poradkyně Alena Doubková.

A co Irenu dovedlo do této bezplatné poradny? Až exekuce. Dluh už vyšplhal i s úroky na 440 tisíc korun. Zaměstnanci poradny také vypočítali, že jen úroky 
z prodlení rostou měsíčně 
o čtyři tisíce korun.

Se splácením bude pomáhat rodina

Jak z dluhové pasti ven? Nejlepším (a jediným) řešením je v současné době oddlužení. „Jelikož ale nemá dostatečně velký příjem, než se jí ho podaří sehnat, bude jí se splácením pomáhat rodina,“ říká Alena Doubková.

Co pro dlužníka takové oddlužení prakticky znamená? Řeší se buď splátkovým kalendářem, nebo prodejem majetku. Záleží na tom, co je pro věřitele výhodnější. Vůbec tedy nezáleží na tom, jak to chce dlužník.

„Spousta lidí, kteří mají například vlastní byt a mají dluhy, které vůbec nemusejí souviset s bytem, se domnívají, že když půjdou do oddlužení 
a nabídnou věřitelům splátkový kalendář, mají vyhráno. Ale ve chvíli, kdy je pro věřitele výhodnější prodej dlužníkova majetku, soud rozhodne o prodeji majetku. Jsou třeba bez dluhů, ale najednou i bez bydlení,“ vysvětluje dluhová poradkyně.

Prodej majetku u Ireny ani nepřicházel v úvahu. Žije 
v obecním bytě se základním vybavením a má příspěvek na bydlení. Její bratr tak za ní do doby, než si najde práci s větším příjmem, bude platit měsíční splátku čtyři tisíce korun.

Lidé si často lepí dluhy jinými dluhy

Zaměstnanci Poradny při finanční tísni dokázali Ireně poradit, jak s dluhy dál během jediného sezení. Tomu ale samozřejmě předcházel telefonický kontakt, ve kterém je potřeba budoucí klienty poradny vyzpovídat. O jaký problém se jedná, jak velké dluhy má, kolik dělají měsíční splátky, či jaké si má s sebou přinést doklady.

Většina klientů, kteří do poradny přicházejí, si lepí dluhy jinými dluhy, nemají přehled o tom, kolik splátek by měli platit, kolik dluhů mají… 
„A často nám také říkají: Mám exekuci, musím ji rychle vyřešit. Ale když se jich zeptáme, jestli mají i další dluhy, většinou je odpověď stejná: Ano, ještě několik, ale ty teď řešit nepotřebuji. Já musím vyřešit hlavně exekuci!“

Jak ale poradkyně upozorňuje, vyřešit jednu exekuci samostatně zpravidla nemá smysl, pokud má dotyčný další dluhy. „Ptáme se jich také, kdy začali pociťovat, že mají problémy se splácením. Téměř všichni se shodují, že se pro ně dluhy staly problémem ve chvíli, kdy u nich zaklepal exekutor. Neuvědomují si, že to už je pozdě…“

Poradna při finanční tísni ve zkratceLogo seriálu Deníku Pražské neziskovky.Od roku 2008 radí, jak se dostat z dluhů. Specializací Poradny při finanční tísni je oddlužení – osobní bankrot, který zpracovává zdarma.

Provozuje také pondělní bezplatnou poradenskou linku 800 722 722, pořádá i semináře a školení pro školy, ústavy, obce nebo firmy.

Poradna má jedenáct dluhových poradců, kteří mají bohaté zkušenosti – vedli již tisíce rozhovorů s klienty. Všichni se dlouhodobě pohybují 
v problematice dluhů, znají právní prostředí i praxi. V případě potřeby stačí jen zvednout telefon a domluvit si s poradci schůzku.

Poradnu financují hlavní banky a stavební spořitelny působící na českém trhu a nadace Erste Stiftung z Rakouska.

V celé České republice je celkem devět poboček, které dohromady stojí cca deset milionů korun ročně. Pražská pobočka se nachází v Americké 22 v Praze 2.

Nepřehlédněte: Velký úspěch Deníku: seriál Pražské neziskovky získal hlavní cenu

Autor: Veronika Cézová

5.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení