VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskutujme nad budoucností města, žádají urbanisté

Praha – Co je to vlastně územní plán? Proč je pro občany tak důležitý? Jak se na něm mohou aktivně podílet? Na to všechno se snaží najít odpovědi Pražský urbanistický kroužek (PUK). Nedávno vzniklá platforma odborníků na urbanismus by ráda obyvatele metropole seznámila s procesem tvorby územního plánování a více by je chtěla do tohoto procesu zapojit. Podle jeho členů je město živý organismus, a proto by měla jeho budoucnost být celospolečenským tématem.

15.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Květa Korbářová

Územní plán je definován jako dohoda o využití určitého území, která je limitována stavebním zákonem a dalšími právními normami. To ale ve výsledku přináší množství úřednických omezení na úkor strategických rozhodování. A také nízkou efektivitu zapojování veřejnosti. Paradoxně však má na jejich životy největší vliv. „Dopad má při rozhodování o veřejných investicích, má zásadní vliv na cenu pozemků a výrazný dopad na život a kvalitu městského prostředí i udržitelný rozvoj měst," vyjmenovává Lukáš Vacek, jeden ze zakladatelů PUK.

Čtěte také: Nahradí Květinový dům na Václaváku činžovní zástavbu?

Dokument by měl například navrhovat veřejnou infrastrukturu, koordinovat záměry v území, regulovat rozvoj sídel, nebo chránit hodnoty daného území. Vlastní realizaci však ve svých rukou mají investoři a majitelé pozemků. Důležitá je proto předvídatelnost rozvoje území, jež by měla být postavena na celospolečenském konsenzu.

Ten by měl zohledňovat jasně vymezený prostor pro tvůrčí inspiraci, věcné analýzy a modelování důsledků návrhu i efektivní mechanizmus pro zpětnou vazbu od uživatelů města. „Veřejnosti by proto měly být dostupné všechny relevantní podklady a vstupní analýzy a návrhy. Pouze pokud bude plán pro Pražany snadno dostupný, srozumitelný a vyargumentovaný, je možné, aby se do jeho vzniku konstruktivně zapojili, výslednou podobu pak vzali za svoji a respektovali ji," domnívá se Petr Klápště, další z členů spolku.

„Zapojení obyvatel do identifikace hodnot a problémů je zásadní v tom jsou jejich osobní znalosti a zkušenosti nezastupitelné. Pojmenované problémy a hodnoty jsou východiskem zadání i společným jmenovatelem, na kterém lze stavět konsenzus či porozumění při neshodách," doplňuje Klápště.

Právě zapojování občanů je podle PUK spolehlivou cestu, jak docílit ochrany veřejného zájmu nad klientelismem a podobnými nešvary. „Územní plán spolu s územním rozhodováním chrání a realizuje demokraticky formulovaný veřejný zájem. Proto je třeba zapojit občany do tvorby plánu, který je dostatečně podrobný, aby veřejný zájem obhájil," vysvětluje Vacek. Vedle samotných občanů by do procesu podle expertů měly být více zapojeny i neziskové organizace. Ty by mohly podpořit férovost a transparentnost a zároveň usnadnit zpracování připomínek občanského sektoru.

Pražský urbanistický kroužek

Platforma odborníků z občanského a akademického sektoru, která usiluje o větší otevřenost a srozumitelnost územního plánování v Praze a o efektivnější zapojování Pražanů do tohoto procesu.

Mezi jeho cíle patří:

- iniciovat a vést odbornou interdisciplinární diskusi o územním plánování

- informovat občany o smyslu územního plánování a jeho nástrojích, přinášet občanům, novinářům a dalším zájemcům informace o pražském územním rozvoji a alternativní pohledy na řešené problematiky

- hledat efektivní způsoby participace Pražanů na procesu vytváření územního plánu

- být tlumočníkem mezi odbornou a laickou veřejností (resp. občanskými sdruženími), překládat názory a návrhy Pražanů do urbanistického jazyka

- zajišťovat odborné zázemí občanským iniciativám

Autor: Soňa Kacerovská

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení