VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu 9 čeká masivní rozvoj

VSOČANY - Masivní rozvoj a velký nárůst obyvatel čeká v budoucích letech Prahu 9. Již ke konci letošního roku se začnou lidé stěhovat do téměř 1200 nových bytů u Rokytky, ale to je jen začátek.

18.10.2007
SDÍLEJ:

Sazka Arena bude hostit finále volejbalové Ligy mistrůFoto: Vizualizace:MČPraha 9

Pokud vyjdou odvážné záměry investorů, má v této městské části vzniknout do roku 2014 deset tisíc nových bytů i moderní administrativní a obchodní centra. Počítá se s minimálně 13 tisíci přistěhovalci a také s tím, že zde vznikne přibližně stejný počet nových pracovních míst.

Takový rozvoj, který svým rozsahem nemá v Praze obdoby, umožní stovky hektarů opuštěných průmyslových oblastí Vysočan a Hloubětína. Některé projekty se již realizují, jiné se teprve připravují.

Kolbenova bude městskou třídou

„Před měsícem například začala v Sokolovské ulici stavba tzv. Vysočanské brány, která se od roku 2009 stane dominantou pomyslného vstupu z Karlína do Vysočan,“ sdělil náměstek primátora Pavel Klega. Výrazných změn se také dočká okolí Sazka Areny. Již příští rok bude dokončen parkovací dům pro 1400 aut. Tři podzemní a čtyři nadzemní podlaží využijí nejen návštěvníci arény a dalších zdejších zařízení, ale i místní obyvatelé, zaměstnanci a turisté.

V další etapě vznikne, a to do roku 2010, západně od haly rozsáhlý obchodní komplex. Mezi halou a parkovacím domem se nyní budují dvě mnohapatrové budovy určené pro obchodní, hotelové a administrativní využití.

Se vznikem haly získaly na významu také pozemky, které leží na sever od ní. Bylo tu už dokončeno veliké Music Centrum, staví se další objekty a právě v těchto místech mimo jiné vznikne i 400 bytů.

Příští rok na jaře se předpokládá kolaudace hotelu a obchodní galerie na náměstí OSN. Na východní straně Freyovy ulice hodlají architekti nahradit průmyslové objekty moderními budovami.

Kolbenova ulice, která je páteří Vysočan, se má změnit na městskou třídu s centrem poblíž stanice metra Kolbenova.

V jižní části ulice se už do revitalizace starých industriálních objektů pustil soukromý investor. Zchátralé budovy se pomalu mění na moderní bytové a kancelářské prostory.

V plném proudu je také rekonstrukce chráněné konstruktivistické vily z 30. let minulého století.

Pragovka místem na odpočinek

Areál bývalé továrny Praga ležící mezi Kolbenovou ulicí a tokem Rokytky se v budoucnu stane místem pro bydlení, sport a rekreaci.

Podle generálního ředitele Evropské realitní skupiny Real Spektrum Jiřího Fajkuse jsou plánované změny v deváté městské části jednou z prvních vlaštovek komplexního a smysluplného urbanismu.

„Spojily se dva celosvětové realitní trendy, což je v tomto případě revitalizace opuštěné průmyslové oblasti s urbanistickým vývojem celé městské části,“ řekl Deníku Fajkus.

Nová výstavba čeká kromě Vysočan také Hloubětín. Na místě původní dělnické a později zahrádkářské kolonie s názvem Čína budou čtyřpodlažní domy se zhruba 900 byty.

Parkování prý nebude problém

Růst počtu obyvatel v upravovaných oblastech Prahy 9 bude nepochybně znamenat současně také vyšší počet automobilů. S parkováním podle přesvědčení zástupců radnice Prahy 9 potíže nebudou.

Horší to ale bude s dopravou. Křižovatky Kolbenovy a Kbelské ulice, Poděbradské a Kbelské ulice i ulic Freyova a Českomoravská jsou totiž už nyní v době dopravních špiček zcela ucpané.

„Tento problém určitě pomůže město Praze 9 vyřešit,“ dodal radní Pavel Klega.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení