Na demonstraci organizované hnutím Skutečná demokracie teď! vyslovili účastníci svůj nesouhlas s vládní politikou, státním dluhem a korupcí. Zároveň přišli podpořit podobné akce proti nemravnému chování velkých finančních korporací a vládním škrtům, které se dnes konají po celém světě.

Demonstranti se sešli na náměstí Republiky a společným průvodem prošli kolem burzovního paláce a úřadu vlády. Akci zakončili "sněmem" na Hradčanském náměstí. Protest byl klidný. Krátký a nenásilný incident se odehrál pouze před bočním vstupem do Pražského hradu. Policisté nechtěli dovolit demonstrantům, aby si cestu zkrátili přes hradní nádvoří. Nakonec průvod pustili s tím, že neponese transparenty a nebude skandovat hesla.

Demonstrace proti sociální a ekonomické nerovnosti ve světě se konají ve 719 městech v 71 zemích. Lidé se svolali k nenásilným protestům na sociálních sítích pod heslem United for Globalchange (Jednotně za změnu světa).

"Chceme zejména upozornit na to, že v České republice neexistuje občanská společnost," řekl jeden z organizátorů Luboš Rypka. Nelíbí se mu například, že v Česku nemají dostatečnou váhu občanská hnutí. Při prohlášeních pak protestující vyjádřili nesouhlas s tím, aby kabinet dotoval banky na úkor daňových poplatníků a bral lidem sociální a politická práva. "Málokde dává vláda najevo lidem takové pohrdání jako v České republice," zaznělo například před úřadem vlády.

Při téměř tříhodinovém průvodu skandovali demonstrující hesla, jako například "Vláda proti lidem, lidé proti vládě," "Nás nezastupujete" či "Korupci tu nechceme". Demonstranti uvedli, že chtějí vyjádřit pocit obrovské nespravedlnosti a připojili se k celosvětové výzvě, aby lidé obsadili veřejné prostory a uplatnili tak svoji moc.

Program na Hradčanském náměstí

Na Hradčanském náměstí mají ještě organizátoři připravený dlouhý program. Například plánují jakýsi sněm, při kterém budou v kruhu diskutovat o současných problémech. Podle Rypky zde chtějí dokonce přespat a v protestu pokračovat v neděli.

Organizátoři chtějí vyjádřit podporu kampani "nespokojených", která začala na jaře ve Španělsku a nyní je na denním pořádku ve Spojených státech. Na náměstí Republiky tak zazněl i projev ve španělštině. Demonstranti pak podle svých slov očekávají od akce zejména dialog s ostatními příchozími.

Největší protesty se mají být v zahraničí u finančních center, hlavně v New Yorku, Londýně a Frankfurtu, kde sídlí Evropská centrální banka. "Dáme vědět politikům a finančním elitám, kterým slouží, že nadále to budeme my, kdo bude rozhodovat o naší budoucnosti," zní jedno z hesel, kterým vyzývají aktivisté ve Španělsku k demonstracím po celé zemi. V centru Říma se podle AFP dnes sešly desetitisíce lidí, kteří začali poklidně demonstrovat proti sociální a ekonomické nerovnosti doma a ve světě. Skupinky převážně maskovaných násilníků ale přitom v místě průvodu rozbíjely výlohy bank a zapalovaly auta. Podle Reuters poškozovaly i místní obchody.