VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další rána pro českou vědu. Zemřel zakladatel jaderného výzkumu Šimáně

Praha – O smutné zprávě dnes na svých internetových stránkách informovala Akademie věd. Ve věku 93 let zemřel zakladatel českého jaderného výzkumu, profesor Čestmír Šimáně.

1.8.2012
SDÍLEJ:

Čestmír Šimáně, zakladatel českého jaderného výzkumu.Foto: www.avcr.cz

Na profesora těsně po oznámení jeho úmrtí zavzpomínala celá řada akademiků a vědeckých odborníků. „Byl to renesanční člověk, poslední z generace otců zakladatelů jaderného výzkumu u nás," řekla například předsedkyně Státního ústavu jaderné bezpečnosti Dana Drábová.

Čtěte také: Desítky lidí se rozloučily se světoznámým chemikem Holým

Na profesora, který do poslední chvíle pracoval na urychlovači mikrotron na pražském Vítkově a věnoval se studentům na řadě vysokých škol po celé České republice, vzpomíná předsedkyně jaderného úřadu jako na člověka s velmi širokým záběrem, se kterým bylo vždy úžasné mluvit. Ještě nedávno dokázal vést devadesátiminutové přenášky. Až smrtí tak profesor Šimáně odešel z plně aktivního života.

Vysokoškolský pedagog se nevěnoval jen výzkumné činnosti. Publikoval také celou řadu odborných knih. Jeho články vycházely v několika překladech v uznávaných světových periodicích. Byl též členem mnoha československých delegací na mezinárodních konferencích o mírovém využití jaderné energie v letech 1955–1961. Po zřízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR pracoval jako člen jeho poradního sboru. Až do své smrti pak byl vědeckým pracovníkem Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR v Řeži.

Ve svém badatelském úsilí se akademik zabýval především experimentální jadernou fyzikou, konstrukcí a využitím urychlovačů, konstrukcí detektorů záření a technikou jaderných reaktorů. Jeho život se uzavřel 26. července 2012, tedy jen 10 dní po skonu jiného celosvětově uznávaného vědce, profesora Antonína Holého.

Prof. Ing. Čestmír Šimáně, DrSc.

Čestmír Šimáně se narodil 9. 5. 1919 v Opavě. Absolvoval Vysokou školu technickou v Brně, věnoval se studiu elektroniky a jaderné fyziky. V letech 1947 až 1949 absolvoval studijní pobyt v Paříži u profesora Frédérika Joliota-Curie. V roce 1948 nastoupil jako první zaměstnanec Ústavu pro atomovou fyziku a vybudoval Laboratoř jaderné fyziky v Hostivaři, která byla vybavena elektrostatickým urychlovačem protonů a deuteronů.

Byl ředitelem Fyzikálního ústavu ČSAV, od roku 1955 prvním ředitelem nově založeného a budovaného Ústavu jaderné fyziky v Řeži. Od roku 1961 vedl divizi Mezinárodní atomové agentury ve Vídni. Po návratu domů nastoupil jako vedoucí Katedry jaderných reaktorů Fakulty technické a jaderné ČVUT v Praze. Na této fakultě byl posléze v roce 1967 jmenován děkanem a tuto funkci vykonával až do roku 1972. V roce 1973 byl zvolen místoředitelem Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy a na této pozici působil až do roku 1977.

Autor: Vladimír Barák

1.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení