VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další klíčový pražský dokument ohrožen?

Praha - Návrh nového územního plánu Prahy, který se připravuje od roku 2012, je hotov. Nyní ho prověřuje magistrát, poté se k němu budou moci vyjádřit lidé a instituce. Odborníci jej však kritizují.

6.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Milan Holakovský

V posledních letech se čím dál častěji začínají objevovat protesty proti developerské výstavbě, která nerespektuje charakter dané lokality. I proto řada lidí s nadějí očekává vydání nového celopražského územního plánu, na kterém od roku 2012 pracuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten nyní návrh Metropolitního plánu odevzdal zadavateli, tedy magistrátu.

Dokument však čelí kritice odborníků, podle kterých přináší řadu rizik. Plán nyní přezkoumá stavební odbor magistrátu a poté by měl vstoupit do připomínkového řízení, kde bude moci kdokoli podat podnět pro jeho úpravu. Návrh zatím není veřejnosti k dispozici. To v minulosti kritizovali například zastupitelé za Pirátskou stranu, podle kterých mělo město plán během přípravy průběžně zveřejňovat. Před nedávnem proto na svém webu vyvěsili nehotovou verzi plánu.

„Hodně lidí je na územní plán zvědavých a rádi by se s ním seznámili už dříve. My ho ale sami zveřejnit nemůžeme, to by nám musela zadat rada," uvedla Kristýna Drápalová z IPR. Podle radní pro územní rozvoj Petry Kolínské by měl být plán k dispozici na webu IPR v nejbližších dnech. „Každý se do něj bude moci podívat a chystá se také informační kampaň, aby se veřejnost naučila v rozsáhlém a složitém dokumentu číst tak, aby se k němu mohla kvalifikovaně vyjádřit," slíbila radní.

Lidé budou moci předkládat připomínky ohledně toho, co by se podle nich mělo v budoucnu v daných lokalitách stavět, a co ne. Plán by však měl podle současného harmonogramu začít platit v roce 2021, takže projektů, které již mají platné územní rozhodnutí nebo se jim ho podaří do té doby získat, se nedotkne. Dá se také očekávat, že investoři po zveřejnění plánu napřou všechny síly na to zajistit si povolení pro své plánované projekty co nejdříve. V průběhu zpracování totiž podle Drápalové došlo k jistému zpřísnění plánu, který navíc počítá s tím, že plochy na kraji Prahy, se kterými se výhledově počítalo jako se stavebními, budou z takzvané územní rezervy vyškrtnuty. Což jistě nepotěší ty, kteří je koupili jako budoucí stavební parcely.

PODLE ODBORNÍKŮ JE PLÁN V PRAXI NEPOUŽITELNÝ

Zatím není jasné, kdy začne veřejný proces připomínkování. IPR by ho rád zahájil po prázdninách, bude však záležet i na tom, jestli mu magistrát vrátí návrh k přepracování. To se zdá být platnou možností s ohledem na posudek, který si nechalo město připravit Asociací pro urbanismus a územní plánování. Odborníci se k představenému návrhu nevyjádřili příliš pozitivně. I když urbanisté z asociace pochválili tým architekta Romana Kouckého, který má přípravu plánu na starosti, za inovativní přístup, celkově jejich posudek vyznívá kriticky a varuje před řadou rizik, která návrh obsahuje. Problém vidí zejména v jeho slučitelnosti s platnou legislativou a v případné napadnutelnosti.

„Metropolitní plán je nepřehledný a nesrozumitelný a vykazuje tak závažné vady a nedostatky, že v jejich důsledku je nezpůsobilý k praktickému použití pro poskytování informací stavebníkům a pro rozhodování o změnách v území," píše se v posudku, který je přístupný na stránkách asociace. Urbanisté varují zejména před tím, že kvůli „zmatečnosti a nejednoznačnosti možných výkladů" by každý stavebník, který by se proti posouzení dle Metropolitního plánu odvolal, dosáhl jeho zrušení.

Nyní tedy bude záviset na úřednících z magistrátu, jestli se k názoru asociace přikloní. „Tvůrci se v některých oblastech vydali inovativní cestou, ale je jasné, že plán musí plnit požadavky legislativy. Úředníci z magistrátního odboru územního rozvoje nyní posoudí, zda je návrh Metropolitního plánu legislativně v pořádku. Pokud odhalí nedostatky, vrátí plán zpět Institutu plánování a rozvoje k přepracování," uvedla radní Kolínská s tím, že na opravě případných nedostatků budou spolupracovat experti na stavební právo. I tak se však podle Kolínské stále počítá s tím, že plán začne platit od roku 2021.

Čtěte také: Pražané často hledají obranu v peticích

Autor: Petr Schreib

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení