VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další autobusy pomohou lidem omezeným v pohybu

Praha – V poslední době si v metropoli získávají stále větší oblibu speciální autobusové linky. Ty jsou určené zejména pro osoby omezené v pohybu, a jelikož se rychle osvědčily a lidé je hojně využívají, přistoupilo město k dalšímu posilování tohoto druhu městské hromadné dopravy.

26.5.2010
SDÍLEJ:

Městská hromadná doprava - ilustrační fotografieFoto: Deník

Brzy tak pojedou nízkopodlažní midibusy také na Bulovku či Polikliniku Prosek. Rada hlavního města v úterý uvolnila z rozpočtové rezervy částku 19,8 milionu korun na financování provozu zmíněných doplňkových linek Pražské integrované dopravy (PID).

„Do konce roku 2010 se tak ve dvou etapách zlepší intervaly linek, které jezdí k nemocnicím, poliklinikám, nebo domovům důchodců. Zavádět se budou i nové linky a přibudou nízkopodlažní autobusy,“ potvrdil Pavel Procházka pověřený řízením společnosti Ropid.

„Rozhodli jsme se tak na základě velkého zájmu seniorů a handicapovaných lidí, kteří využívají již zavedených linek H1 a H3 a midibusových linek 128, 236, 291, 292 a 293, které nám posloužily jako pilotní projekt. Sledováním jsme zjistili, že po tomto druhu dopravy a po těchto trasách je poptávka opravdu vysoká,“ navázal radní Jiří Janeček (ODS), který má v Praze na starosti sociální oblast.

První etapa 1. září

V 1. etapě jsou navrženy úpravy časových intervalů speciálních linek H1 a H3, v únoru k nim přibyla i linka H2, na 60 minut. „To bude znamenat zlepšení pro frekventovanou zastávku Jedličkův ústav a pro obsluhu nemocnic Na Františku a v Motole, a také pro oblast se zvýšenou koncentrací bezbariérových bytů, například zastávky Petýrkova, Bryksova a Kodymova,“ pokračoval Janeček. Tyto linky budou i nadále vedeny přes centrum s centrálním přestupním bodem na Florenci.

K této etapě patří i návrh na úpravu midibusové linky 293 tak, aby se zlepšila obslužnost Thomayerovy nemocnice a spojení k poliklinice Budějovická.

Nově by měly být zavedeny lokální linky pro Prahu 8 a 18, se zastávkami nemocnice Na Bulovce, Poliklinika Prosek, vnitřní oblasti Letňan, Čakovice a Třeboradice, linky obsluhující domov seniorů v Dolních Chvalech a Prahu 14, včetně polikliniky Černý Most a oblast východních Kyjí. Další linka by měla přibýt pro oblast Třebešína, Vackova, a domova pro seniory v Rektorské ulici. „U těchto nových spojů bychom chtěli využít obdobné typy midibusů, jako jezdí na lince 293 na Jižním Městě,“ doplnil Pavel Procházka.

Druhá etapa v prosinci

Ve 2. etapě je plánováno řešení velmi obtížně dostupného spojení mezi Vršovicemi, Vinohrady a Žižkovem s vazbou na linku H2 v zastávce Jiřího z Poděbrad, přímé spojení polikliniky Vysočany s lokalitami Krocínky, starého Střížkova a starého Proseka. Přímé spojení je dále plánováno pro polikliniku Střešovice, Vojenskou nemocnici a oblast Baterií, další linka by měla fungovat v oblasti Řep a Bílé hory. Prodloužením linky z Kyjí přes Jahodnici, Dolní Počernice, Štěrboholy, Dolní a Horní Měcholupy a oblast Na Groši na sídliště Skalka se propojí řada míst, mezi kterými je v současné době spojení pro osoby s obtížnější pohyblivostí značně problematické.

Doplňkové linky, které jsou již v provozu:

3 speciální linky pro tělesně postižené:

H1 Černý Most (Bryksova) – Chodov (Petýrkova)

H2 Jiřího z Poděbrad – Centrum Zahradní Město

H3 Zličín – Florenc – Ďáblice (U Spojů)

Mikrobusy na zavolání - doprava od dveří ke dveřím speciálními mikrobusy vybavenými zdvihací plošinou (ve spolupráci s hlavním městem a ROPID zajišťuje Societa o. p. s.)

5 bezbariérových midibusových linek:

128 Hlubočepy – Žvahov

236 Podhoří – ZOO – Zámky

291 Karlovo náměstí – Karlov - I.P.Pavlova

292 Malostranské náměstí – Nem. Pod Petřínem

293 Háje – Kunratice – IKEM

Autor: Lukáš Marek

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení