VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další autobusy pomohou lidem omezeným v pohybu

Praha – V poslední době si v metropoli získávají stále větší oblibu speciální autobusové linky. Ty jsou určené zejména pro osoby omezené v pohybu, a jelikož se rychle osvědčily a lidé je hojně využívají, přistoupilo město k dalšímu posilování tohoto druhu městské hromadné dopravy.

26.5.2010
SDÍLEJ:

Městská hromadná doprava - ilustrační fotografieFoto: Deník

Brzy tak pojedou nízkopodlažní midibusy také na Bulovku či Polikliniku Prosek. Rada hlavního města v úterý uvolnila z rozpočtové rezervy částku 19,8 milionu korun na financování provozu zmíněných doplňkových linek Pražské integrované dopravy (PID).

„Do konce roku 2010 se tak ve dvou etapách zlepší intervaly linek, které jezdí k nemocnicím, poliklinikám, nebo domovům důchodců. Zavádět se budou i nové linky a přibudou nízkopodlažní autobusy,“ potvrdil Pavel Procházka pověřený řízením společnosti Ropid.

„Rozhodli jsme se tak na základě velkého zájmu seniorů a handicapovaných lidí, kteří využívají již zavedených linek H1 a H3 a midibusových linek 128, 236, 291, 292 a 293, které nám posloužily jako pilotní projekt. Sledováním jsme zjistili, že po tomto druhu dopravy a po těchto trasách je poptávka opravdu vysoká,“ navázal radní Jiří Janeček (ODS), který má v Praze na starosti sociální oblast.

První etapa 1. září

V 1. etapě jsou navrženy úpravy časových intervalů speciálních linek H1 a H3, v únoru k nim přibyla i linka H2, na 60 minut. „To bude znamenat zlepšení pro frekventovanou zastávku Jedličkův ústav a pro obsluhu nemocnic Na Františku a v Motole, a také pro oblast se zvýšenou koncentrací bezbariérových bytů, například zastávky Petýrkova, Bryksova a Kodymova,“ pokračoval Janeček. Tyto linky budou i nadále vedeny přes centrum s centrálním přestupním bodem na Florenci.

K této etapě patří i návrh na úpravu midibusové linky 293 tak, aby se zlepšila obslužnost Thomayerovy nemocnice a spojení k poliklinice Budějovická.

Nově by měly být zavedeny lokální linky pro Prahu 8 a 18, se zastávkami nemocnice Na Bulovce, Poliklinika Prosek, vnitřní oblasti Letňan, Čakovice a Třeboradice, linky obsluhující domov seniorů v Dolních Chvalech a Prahu 14, včetně polikliniky Černý Most a oblast východních Kyjí. Další linka by měla přibýt pro oblast Třebešína, Vackova, a domova pro seniory v Rektorské ulici. „U těchto nových spojů bychom chtěli využít obdobné typy midibusů, jako jezdí na lince 293 na Jižním Městě,“ doplnil Pavel Procházka.

Druhá etapa v prosinci

Ve 2. etapě je plánováno řešení velmi obtížně dostupného spojení mezi Vršovicemi, Vinohrady a Žižkovem s vazbou na linku H2 v zastávce Jiřího z Poděbrad, přímé spojení polikliniky Vysočany s lokalitami Krocínky, starého Střížkova a starého Proseka. Přímé spojení je dále plánováno pro polikliniku Střešovice, Vojenskou nemocnici a oblast Baterií, další linka by měla fungovat v oblasti Řep a Bílé hory. Prodloužením linky z Kyjí přes Jahodnici, Dolní Počernice, Štěrboholy, Dolní a Horní Měcholupy a oblast Na Groši na sídliště Skalka se propojí řada míst, mezi kterými je v současné době spojení pro osoby s obtížnější pohyblivostí značně problematické.

Doplňkové linky, které jsou již v provozu:

3 speciální linky pro tělesně postižené:

H1 Černý Most (Bryksova) – Chodov (Petýrkova)

H2 Jiřího z Poděbrad – Centrum Zahradní Město

H3 Zličín – Florenc – Ďáblice (U Spojů)

Mikrobusy na zavolání - doprava od dveří ke dveřím speciálními mikrobusy vybavenými zdvihací plošinou (ve spolupráci s hlavním městem a ROPID zajišťuje Societa o. p. s.)

5 bezbariérových midibusových linek:

128 Hlubočepy – Žvahov

236 Podhoří – ZOO – Zámky

291 Karlovo náměstí – Karlov - I.P.Pavlova

292 Malostranské náměstí – Nem. Pod Petřínem

293 Háje – Kunratice – IKEM

Autor: Lukáš Marek

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení