VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalo by se jezdit na letiště metrem? Primátorka chce odpověď

Praha – Je to nečekané, ale je to tu. V debatách o kvalitnějším dopravním spojení Letiště Václava Havla Praha s centrem metropole znovu ožívá možnost prodloužení trasy metra. Ještě se nevrací do hry, nicméně se dá hovořit o zmrtvýchvstání. Naznačují to alespoň snahy primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která variantu podzemní dráhy nevylučuje. Sice se zdálo, že již dávno jde o úvahy patřící pouze minulosti a jediným živým projektem jsou přípravy na budování příměstského železničního spojení Prahy s Kladnem (přičemž z této trati by ve stanici Praha-Ruzyně měla vést odbočka vedoucí přes zastávku Praha-Dlouhá Míle právě na ruzyňské letiště), primátorka nicméně překvapila.

18.5.2017 1
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Letiště V. Havla. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Vytasila se s úvahami, že by bylo možné uvažovat o odbočce zelené trasy A. Podzemní dráha by od nynější stanice metra Nádraží Veleslavín vedla přímo na letiště. A nejde jen o takové debaty, kdy se řeči mluví a čas plyne. Dopravní podnik již dostal konkrétní zadání. Bylo by uskutečnění podobného projektu reálné? Jak by se tyhle záměry jevily z časového – a jak z finančního pohledu?

Experti zhodnotí možnosti

Odpovědi na tyhle otázky by měly naznačit, jak s úvahami o protažení trasy metra A na Ruzyni naložit dál. Zatím podle Krnáčové nejde o nic jiného než o získávání informací o jedné možných alternativ. V tomto případě o tom, zda by se nenašla cesta, jak na Ruzyni natáhnout koleje dříve, než se to podaří v rámci projektu Správy železniční dopravní cesty. Stavba dráhy pro vlaky, která není v režii hlavního města, se Krnáčové zdá příliš vzdálenou vizí, zatímco zlepšení dopravního spojení letiště v hlavním městem vnímá jako problém ryze žhavé současnosti.

Zda by mohlo být řešením metro, chce Krnáčová slyšet od expertů. Včetně možných termínů, cen i dalších propočtů, jejichž závěry naznačí, zda by vůbec mělo smysl o podobném projektu dál vážně uvažovat. K dalším z řešení pro bližší budoucnost, u nichž jsou zvažována všechna pro a proti, se zřejmě řadí například posuzování možností nákupu flotily obřích autobusů.

Trasa uhnula na Motol

Původní debaty o vybudování metra na letiště vzaly zasvé s rozhodnutím o dostavbě nejnovějšího úseku linky A s konečnou stanicí Nemocnice Motol. Dřívější varianta trasy počítala s tím, že z Veleslavína bude směřovat na Dlouhou Míli – tam se uvažovalo i o velkém přestupním terminálu pro lidi přijíždějící do metropole ze Středočeského kraje – a odtud dál pokračovat na letiště. Jak nevýhodná a nerentabilní byla tato myšlenka opuštěna a došlo k přesměrování trasy na Motol. Šlo o politické rozhodnutí vycházející z tehdy dostupných expertních posudků.

Nynější představy možného řešení nepočítají s dalším prodlužováním již vybudované koncové části „áčka“ zprovozněné předloni, ale s odbočkou v místech, kde se dnes přestupuje na autobusy mířící k letišti. A kde by do budoucna měl vyrůst hlavní přestupní uzel mezi metrem a příměstskými vlaky na kladensko-letištní dráze. Ta ovšem není plánována jako rychlodráha, třebaže se tak často označuje. Parametrům rychlodráhy ovšem vyhovět nemůže; má jít o moderní příměstskou železnici.Autor: Milan Holakovský

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení