VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další revoluce v pražské MHD vypukne prvního července

Praha – Na základě stížností, tlaku veřejnosti i radnic chystá organizátor pražské hromadné dopravy ROPID další sérii změn v jízdních řádech. Další revoluce, i když poněkud menší, než ta v září loňského roku, má vypuknout se startem letních školních prázdnin, tedy 1. července.

20.4.2013
SDÍLEJ:

Tramvaje v Praze, ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Optimalizace by měla alespoň částečně vyjít vstříc nespokojeným cestujícím. Kromě jízdních řádů se změní i trasy některých tramvají a autobusů. Vzniknou i nové zastávky. Na nejvytíženějších trasách pak dopravní podnik nasadí kloubové autobusy. ROPID ve svém veřejně dostupném dokumentu k chystaným červencovým změnám mimo jiné uvádí, že posílí tramvajová doprava do Podbaby.

Více tramvají do Podbaby

„Zde jsme totiž zaznamenali nárůst poptávky v souvislosti se zlepšením návazné přestupnosti z autobusových linek," vysvětluje se v dokumentu. Podbaba se rovněž má od července přímo dopravně propojit s Letnou. V úseku náměstí Republiky a Hradčanská budou vyměněny linky 5 a 8. Linka 5 pojede nově do Podbaby přes Malostranskou, zatímco linka 8 přes Letnou. Linka číslo 2 pojede z Vítězného náměstí do stanice Vozovna Vokovice a bude mít interval osm minut namísto současných 12 minut. Mezi Vypichem a Bílou Horou se vymění linky 22 a 25.

Také oblíbená tramvajová linka 11 dozná změn. Má být rozdělena na 11 a 13. 11 má ve všední dny od šesti do dvaceti hodin jet ze stanice Želivského směr Koněvova ulice, zatímco 13 vyjede z náměstí Bratří Synků a přes Vinohrady zamíří do Strašnic. Konečnou bude mít na zastávce Černokostelecká.

Škatulata v Hostivaři

S tím budou souviset změny v úsecích Černokostelecká – ÚDDP a Nádraží Strašnice – Nádraží Hostivař. „V prvním případě dojde k záměně linek 5 a 7, v druhém případě bude linka 22 obsluhovat uvedený úsek všemi spoji pouze v ranní a odpolední dopravní špičce. V ostatních obdobích bude v uvedeném úseku v provozu každý druhý spoj této linky," píše ROPID. Linka číslo 4 bude jezdit pouze v ranní a odpolední špičce pracovního dne. O víkendu a přes den bude zrušena.

Změny i mezi autobusy…

Změny se chystají také v rámci sítě městských autobusů. Linka 118 pojede nově z Dvorců až na Smíchovské nádraží i o víkendu, v pracovní dny na ní bude jezdit kloubový autobus. Ten se objeví i na lince 193, proto bude omezen provoz linky 114. Trasu změní autobus 121. Od nádraží v Krči pojede přes Ryšánku, Polikliniku Budějovická, Pankrác, Kavčí hory a Pražského povstání k Podolské vodárně. V souvislosti s tím bude zrušena linka 148.

Linka 106 pojede nově mezi zastávkami Psohlavců a Nádraží Braník přes zastávky Na Lysinách, V Mokřinách a Černý kůň. Kvůli tomu Ropid prodlouží v tomto úseku intervaly autobusu číslo 121 a 150 pojede jen do 21:30. Linka 106 zároveň bude ve směru od Novodvorské končit už na Kačerově.

Každý druhý spoj ubude ve špičce na lince 196 mezi Kačerovem a Strašnickou, stejně tak mezi Smíchovem a zastávkou Kačerov. Linka 293 mezi krčskou nemocnicí a Chodovskou tvrzí pojede přes Kačerov, Starý Spořilov, Měchcenickou, Sídliště Spořilov a Chodovec. Z Chodovské tvrze nově pojede přes Mokrou, Brechtovu, Háje až na Milíčov.

… a mezi zastávkami 

Autobus 293 na své trase také nově obslouží zastávky Rosečská, Nad Rybníky a Nad Havlem v Praze 4. Namísto linky 293 pak z Kunratic přes Volhu na Chodov poveze cestující linka 193. Linka 197 pojede ze zastávky Na Proutích a Jarníkovu na Chodov. V rámci změn v této části Prahy pak linka 170 změní trasu  a mezi Šperlovou a Chodovcem pojede nově přes Donovalského. Ani nočním linkám se nevyhnou změny: 504 pojede nově přes Děkanku, Kavčí hory a Milevskou. Linky 505 a 510 nově zastaví u Brumlovky, nyní zastávku projíždí.

Některým autobusovým linkám se pak změní intervaly. Ty se prodlouží lince 193 na 30 minut ve všední den a 60 minut o víkendu, a lince 186 na 15 minut. Naopak zkráceny budou na lince 165 v dopoledních hodinách na 15 minut, u linky 138 v úseku Skalka  Záběhlická na 7,5 minuty a linky 202, 191 a 179 pojedou každých  15 minut.

Na lince 269 vznikne nová zastávka Satalická ve směru do Letňan a na lince 168 mezi zastávkami Kodymova a K fialce vznikne Nárožní.

(jfk)

Autor: Redakce

20.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení