VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stovky kamionů „převálcují“ Malešice, obávají se místní

Praha – Několik let žili obyvatelé Malešic a Kyjí v domnění, že se jim podařilo zažehnat „nebezpečí" výstavby kontejnerového překladiště v jejich bezprostředním sousedství.

2.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Podobně na tom donedávna byli také představitelé dotčených městských částí Prahy 10 a 14. Všichni se zřejmě přepočítali. Projekty, které mohou zásadním způsobem ovlivnit zdejší životní prostředí, nespadly pod stůl.

V druhé polovině září se na popud příslušných magistrátních úředníků dostaly na pořad jednání zastupitelstva hlavního města. Prý bez vědomí radnice Prahy 10. Radnice Prahy 14 měla být informována o projednávání rozšíření překladiště v Kyjích a vzápětí vydala jednoznačně zamítavé stanovisko. Mezi Malešickými to budí podezření o účinném lobbingu ze strany investora směrem k zaměstnancům magistrátu. „Rozmrazení" záměru výstavby překladiště tvrdě odsoudil starosta Prahy 10 i místní občanská sdružení. Naproti tomu první náměstek primátora pro územní plánování Tomáš Hudeček už na zmíněném jednání zastupitelstva projekt označil za akceptovatelný z hlediska urbanistické koncepce místa.

fb-pd-podval

„Praha by navíc z dlouhodobého hlediska měla disponovat třemi kontejnerovými překladišti," konstatoval Hudeček. Koaliční i opoziční zastupitelé z Prahy 10 ale varují, že překladiště svede těžkotonážní kamiony z tranzitní Teplárenské či Heroldovy ulice do staré zástavby Malešic přímo pod okna tamních starousedlíků.

Projekt sice původně počítal s přímým napojením na Průmyslovou ulici. Avšak ani tato varianta i kdyby byla realizována není podle místostarostky Prahy 10, odpovědné za resort životního prostředí Ivany Cabrnochové, schůdná.

Průmyslová ulice je podle mistostarostky Prahy 10 Ivany Cabrnochové již dnes značně přetížena nákladní dopravou.

„Napojení překladiště na Průmyslovou nic nevyřeší a nebylo by ani možné z technických důvodů," upozornila zástupkyně starosty Prahy 10. Malešičtí se tak prý právem děsí toho, že jejich ulice budou denně brázdit až stovky kamionů. „Plán výstavby je v příkrém rozporu s limity dopadů na životní prostředí, platnými od roku 2009," řekl již dříve zástupce sdružení Malešice pro lepší život Martin Moravec.

Zatímco o projednávání změny územního plánu, týkající se možného rozšíření kontejnerového překladiště v Kyjích údajně byla radnice Prahy 14 předem informována a obratem vydala odmítavé stanovisko, představitele Prahy 10 o projednání změny, vedoucí k možné výstavbě překladiště v Malešicích prý nikdo předem neinformoval. To nadzvedlo ze židle starostu Prahy 10 Milana Richtera. „Naše stanovisko je také negativní a vůbec nerozumím tomu, jak je možné, že radnice nebyla oficiálně vyzvána, aby jej předložila," sdělil před časem starosta Richter.

Zdá se, že i přes odpor radnice, občanských sdružení i obyvatel Malešic investor svůj záměr, z větší části schválený už dvanáct let starou úpravou územního plánu, nakonec zrealizuje. Zásadní překážkou je podle magistrátního Útvaru rozvoje hlavního města rozšíření změny na další části pozemku. Nové kontejnerové překladiště v Malešicích třídy 1 v režimu silnice železnice silnice má totiž v budoucnu nahradit stávající překladiště, situované v prostorách nákladového nádraží Žižkov. Proto je nutné, aby se na malešický pozemek vešly Evropskou unií standardizované nákladní vlakové soupravy.

Podle dokumentace Natura 2000 je na malešickém překladišti počítáno s pohybem dvou až tří vlakových souprav denně a s průměrnou obrátkou sto deseti kamionu denně.

Autor: Jakub Krupka

2.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanice metra Malostranská.
AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Generálním ředitelem byl zvolen Petr Dvořák.
9

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies