VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČSSD věřila v silný mandát. Volby pro ni skončily pouhým vítězstvím

Praha – Vydýchaný vzduch už ve dvě hodiny odpoledne. Stačilo, aby se v Lidovém domě sešli všichni straníci a akreditovaní novináři. Nutno dodat, že atmosféra ve volebním studiu ČSSD s postupem času houstla. Každopádně zájem o sledování volebních výsledků byl velký nejen z řad sociální demokracie, ale také redaktorů, takže to byla jedna velká tlačenice. Nejprve se všichni tísnili ve dveřích, když zástupci tisku zpovídali příchozího Michala Haška, a vzápětí se všichni mačkali v recepci Lidového domu, kde se uskutečnil brífink Bohuslava Sobotky. „Věříme si, že získáme většinový počet hlasů tak, abychom mohli sestavit vládu," sdělil do kamery s veselou náladou.

29.10.2013
SDÍLEJ:

Bohuslav Sobotka a Michal HašekFoto: Deník/Martin Divíšek

Volební štáb se usídlil v restauraci Lidového domu, která se proměnila na dva tábory. Novinářům byl vyhrazený prostor nahoře a organizační tým je nechtěli pustit za sociálními demokraty, kteří se přesunuli do spodní části. Před vstupem se postavil vysoký muž v kravatě, který rozhodoval, kdo smí a kdo nesmí vstoupit. Jediným spojovacím místem, kde se všichni mohli potkat, zbyly pouze toalety.

Postupem času nabíhaly průběžné výsledky a vítězná nálada klesala. Lidé se shlukovali kolem velké obrazovky, kde sledovali aktuální výsledky v České televizi. Z hloučku se ozývaly povzdechy. „Ale tak snad přece vítězíme. Vždyť jsme věřili, že volby vyhrajeme," povzbuzoval jeden ze straníků.

Vytyčený cíl, jedna třetina hlasů, se smrskla na zlatých dobrých třicet procent a poslední minuty sčítání snad drželi palce, aby vítězství nekleslo pod dvacet procent. Mezi řízky, gulášem a namazanými kaiserkami už na sebe jen kývali hlavami. Když byl součet skoro konečný začalo se nahlas šeptat, že předčasné volby způsobí jen předčasné volby.

Co ještě před druhou hodinou považovali sociální demokraté za nemožné, se vyplnilo. Po setkání grémia se předseda Bohuslav Sobotka rozhodl svolat tiskové prohlášení. Žádné otázky, žádné vysvětlení. Jen pětiminutové závěrečné shrnutí, po kterém se rychle uklidil do zázemí. Pootevřenými dveřmi bylo vidět, jak sedí sklesle v křesle. Připravoval se na vystoupení v televizi. Ostatní pak slavili vítězství a hned se dali do řešení situace.

Autor: Radek Papáček

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení