VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude s Nemocnicí Na Františku? Pomoci může nový provozovatel

Praha - V posledních dnech se mezi Pražany šíří zvěsti o blížícím se prodeji Nemocnice Na Františku. Prý to může znamenat omezení péče o pacienty, rušení oddělení a propouštění personálu.

26.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Nemocnice Na Františku. Foto: Deník Šíp/ Miroslav Rendl

Alespoň tak dění kolem zdravotnického zařízení v samém srdci metropole komentují někteří lidé na sociálních sítích. Starosta Prahy 1 to ale označuje za pouhé fámy. „Nemocnice Na Františku se neprodává a ani v žádném případě stávající vedení radnice takový prodej neplánuje, “ ujišťuje starosta Oldřich Lomecký a jedním dechem dodává: „Vedení radnice a správní rada Nemocnice Na Františku se snaží řešit dlouhodobou ztrátovost této nemocnice formou koncesionářské smlouvy.

Tento proces je ale teprve v počátečním stadiu. Pověřená právní kancelář oslovuje potencionální zájemce a připravuje řízení tak, aby provoz nemocnice zůstal zachován a náklady pro městskou část se snížily,“ sdělil Deníku starosta Oldřich Lomecký. 

Opozice se obává o chod nemocnice 

„Hodnota koncese na 35 let je odhadována na deset miliard korun, smlouva se ale jeví jako výhodná pouze pro budoucího koncesionáře. Na jeho straně nejsou téměř žádné záruky, zato na straně městské části jsou sankce tak vysoké, že do budoucna lze předpokládat převod nemocnice do soukromých rukou,“ upozorňují opoziční zastupitelé Kateřina Klasnová a Petr Kučera z klubu Zelená Pro Jedničku. Soukromý subjekt by pak převzal veškerou správu a odpovědnost za chod zdravotnického zařízení. Přičemž městská část Praha 1 by i nadále platila zásadní investice a také nemocnici finančně dotovala. Budovy a pozemky by jí patřily i nadále.

Navíc není jasné, jaké služby bude nemocnice ve skutečnosti za pár let poskytovat. „Hlavním bonusem má být zachovaná základní zdravotnická péče v současném rozsahu. Problém je, že její soupis, který má být součástí smlouvy, jsme nedostali. Navíc za porušení rozsahu poskytovaných služeb hrozí koncesionáři směšná pokuta 500 tisíc korun,“ uvádí zastupitelka Kateřina Klasnová.

Nemocnice je v nejlukrativnější čtvrti 

Ve stejné výši je i kauce, což je nezvykle nízká částka vzhledem k hodnotě nemocnice. Smlouva ale obsahuje také další překvapivá ustanovení. Vypořádání při předčasném ukončení smlouvy je pouze jednostranné. Byla by to opět městská část, která by koncesionáři platila zmařený podnikatelský záměr, varuje opozice. „Výše nájmu za nemovitosti není překvapivě předmětem soutěže, jak by se dalo logicky očekávat,“ kritizuje opoziční zastupitel Petr Kučera.

„Nejdůležitější je koncesi připravit jako projekt lákavý jak pro nového koncesionáře, tak pro městskou část,“ dodává Kučera. „Tato nemocnice je v nejlukrativnější pražské čtvrti a má rozvojový potenciál parcelu pro nový nemocniční pavilon. Radnice také plánuje vybudovat velkokapacitní garáže pod nemocnicí,“ dodává Klasnová.

Zatím není nic rozhodnuto 

„V tuto chvíli ale žádná smlouva není podepsána, teprve se na ní pracuje. Neuplatíme už dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice. Praha 1 je jediná městská část, která na svých bedrech nese tíži provozu nemocnice, to nenese ani hlavní město, přesto o toto rodinné stříbro nechceme přijít. Nevýhodou malé nemocnice je, že si nemůže z technických důvodů dovolit zařadit výdělečné obory, jako je plastická chirurgie, které by pomohly dotovaly její provoz,“ upozorňuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka nemá nemocnice obory, díky kterým by se byla schopná sama uživit, chybí jí vlastní laboratoř, patologie a magnetická rezonance. Jejich služby si musí platit. Ideálně by se měl stát koncesionářem ten, kdo tyto služby ve svém portfoliu má nebo je zajistí. Praha 1 by tak dotovala jen polovinu, tedy asi 30 milionů korun. Podle Kučery ale konkrétní požadavek na to, aby měl zájemce potřebné služby v portfoliu, v návrhu smlouvy není.

Autor: Karolina Kudynová

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení