VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čísla autobusů si cestující budou muset přepočítat

Praha - Na to, že zanedlouho budou nastupovat do autobusů označených jinými čísly, než byli dosud zvyklí, se musí připravit obyvatelé středních Čech, kteří cestují v noci. Z příměstských linek Pražské integrované dopravy (kam spadá i významná a stále se rozšiřující část regionu středních Čech) zmizí „pětkové" a „šestkové" autobusy – a nahradí je spoje začínající devítkou.

9.3.2017
SDÍLEJ:

Pražská integrovaná doprava. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Libor Sojka

O změně, která vstoupí v platnost od soboty 29. dubna, informoval ve čtvrtek Filip Drápal z Ropidu: Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy. S tím, že trasy – až na drobné výjimky týkající se pouze Prahy – zůstanou shodné s těmi dnešními.

Čtěte také: Prodloužení metra až do Jesenice? Možná by tam mohla vést i lanovka

V noci budou jezdit jen devítky

Nyní platí, že číselná řada od 501 výš patří nočním (a také školním) autobusům jezdícím v metropoli a jejím nejbližším okolí, zatímco trojčíslí začínající šestkou označuje příměstské noční linky obsluhující i území dále od metropole. Pětku i šestku nově nahradí devítka. A devítkou bude začínat i číslování nočních tramvají jezdících po Praze, aby byly číselné řady uceleně jednotné.

Ropid plánuje sjednotit číselnou řadu

Není přitom nepravdou tvrdit, že přečíslování pražských tramvají má vlastně na svědomí rozvoj regionu středních Čech. V označení příměstských linek jezdících z Prahy do středních Čech (a ojediněle dokonce i za hranice kraje) se v intervalu 301 až 499 číselná řada již vyčerpala. Logické je tudíž pokračovat pětkou – byť ta je nyní „obsazena".

Ano, opravdu to má logiku, jestliže Ropid v rámci změn plánuje sjednotit číselnou řadu pro příměstské a regionální linky od 301 po 750 – a do budoucna až k 799. Cestujícím zvyklým na současná pravidla se to na pohled může jevit jako složitost – cílem je nicméně pravý opak: zjednodušení. „Jednotná řada má významný vztah k tarifu, signalizuje jiný druh odbavení, neplatnost SMS jízdenek a nástup předními dveřmi," vyjmenoval Drápal, co vše bude jasně dáno.

Přečtěte si: Praha se dočká devadesátek. Noční tramvaje mají nově začínat devítkou 

Připočítat 350

Zatímco v Praze se u nočních autobusů u tramvají změní jen první číslice – pětku vystřídá devítka, zatímco další cifry zůstanou – spoje jezdící dále do středních Čech vezmou přečíslování zgruntu. Změní se první dvě čísla. Dosavadní příměstské autobusy 601–610 se promění připočtením čísla 350: budou z nich linky 951 – 960.

Autor: Milan Holakovský

9.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení