VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čísla autobusů si cestující budou muset přepočítat

Praha - Na to, že zanedlouho budou nastupovat do autobusů označených jinými čísly, než byli dosud zvyklí, se musí připravit obyvatelé středních Čech, kteří cestují v noci. Z příměstských linek Pražské integrované dopravy (kam spadá i významná a stále se rozšiřující část regionu středních Čech) zmizí „pětkové" a „šestkové" autobusy – a nahradí je spoje začínající devítkou.

9.3.2017
SDÍLEJ:

Pražská integrovaná doprava. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Libor Sojka

O změně, která vstoupí v platnost od soboty 29. dubna, informoval ve čtvrtek Filip Drápal z Ropidu: Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy. S tím, že trasy – až na drobné výjimky týkající se pouze Prahy – zůstanou shodné s těmi dnešními.

Čtěte také: Prodloužení metra až do Jesenice? Možná by tam mohla vést i lanovka

V noci budou jezdit jen devítky

Nyní platí, že číselná řada od 501 výš patří nočním (a také školním) autobusům jezdícím v metropoli a jejím nejbližším okolí, zatímco trojčíslí začínající šestkou označuje příměstské noční linky obsluhující i území dále od metropole. Pětku i šestku nově nahradí devítka. A devítkou bude začínat i číslování nočních tramvají jezdících po Praze, aby byly číselné řady uceleně jednotné.

Ropid plánuje sjednotit číselnou řadu

Není přitom nepravdou tvrdit, že přečíslování pražských tramvají má vlastně na svědomí rozvoj regionu středních Čech. V označení příměstských linek jezdících z Prahy do středních Čech (a ojediněle dokonce i za hranice kraje) se v intervalu 301 až 499 číselná řada již vyčerpala. Logické je tudíž pokračovat pětkou – byť ta je nyní „obsazena".

Ano, opravdu to má logiku, jestliže Ropid v rámci změn plánuje sjednotit číselnou řadu pro příměstské a regionální linky od 301 po 750 – a do budoucna až k 799. Cestujícím zvyklým na současná pravidla se to na pohled může jevit jako složitost – cílem je nicméně pravý opak: zjednodušení. „Jednotná řada má významný vztah k tarifu, signalizuje jiný druh odbavení, neplatnost SMS jízdenek a nástup předními dveřmi," vyjmenoval Drápal, co vše bude jasně dáno.

Přečtěte si: Praha se dočká devadesátek. Noční tramvaje mají nově začínat devítkou 

Připočítat 350

Zatímco v Praze se u nočních autobusů u tramvají změní jen první číslice – pětku vystřídá devítka, zatímco další cifry zůstanou – spoje jezdící dále do středních Čech vezmou přečíslování zgruntu. Změní se první dvě čísla. Dosavadní příměstské autobusy 601–610 se promění připočtením čísla 350: budou z nich linky 951 – 960.

Autor: Milan Holakovský

9.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Winternitzova vila - dílo architekta Adolfa Loose.
10

Zlé i dobré časy pražských vil

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Praha – Nové služebny, vybudované přímo pro jejich potřeby, se dočkali policisté v Jesenici na Praze-západ. Během sedmi měsíců tam byla postavena budova, jež je v rámci Policie ČR unikátem: jde o montovanou modulární budovu, což nejen přispělo k urychlení výstavby, ale do budoucna by v případě potřeby také bylo možno poměrně snadno provést nástavbu či objekt rozšířit.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies