VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čísla autobusů si cestující budou muset přepočítat

Praha - Na to, že zanedlouho budou nastupovat do autobusů označených jinými čísly, než byli dosud zvyklí, se musí připravit obyvatelé středních Čech, kteří cestují v noci. Z příměstských linek Pražské integrované dopravy (kam spadá i významná a stále se rozšiřující část regionu středních Čech) zmizí „pětkové" a „šestkové" autobusy – a nahradí je spoje začínající devítkou.

9.3.2017
SDÍLEJ:

Pražská integrovaná doprava. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Libor Sojka

O změně, která vstoupí v platnost od soboty 29. dubna, informoval ve čtvrtek Filip Drápal z Ropidu: Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy. S tím, že trasy – až na drobné výjimky týkající se pouze Prahy – zůstanou shodné s těmi dnešními.

Čtěte také: Prodloužení metra až do Jesenice? Možná by tam mohla vést i lanovka

V noci budou jezdit jen devítky

Nyní platí, že číselná řada od 501 výš patří nočním (a také školním) autobusům jezdícím v metropoli a jejím nejbližším okolí, zatímco trojčíslí začínající šestkou označuje příměstské noční linky obsluhující i území dále od metropole. Pětku i šestku nově nahradí devítka. A devítkou bude začínat i číslování nočních tramvají jezdících po Praze, aby byly číselné řady uceleně jednotné.

Ropid plánuje sjednotit číselnou řadu

Není přitom nepravdou tvrdit, že přečíslování pražských tramvají má vlastně na svědomí rozvoj regionu středních Čech. V označení příměstských linek jezdících z Prahy do středních Čech (a ojediněle dokonce i za hranice kraje) se v intervalu 301 až 499 číselná řada již vyčerpala. Logické je tudíž pokračovat pětkou – byť ta je nyní „obsazena".

Ano, opravdu to má logiku, jestliže Ropid v rámci změn plánuje sjednotit číselnou řadu pro příměstské a regionální linky od 301 po 750 – a do budoucna až k 799. Cestujícím zvyklým na současná pravidla se to na pohled může jevit jako složitost – cílem je nicméně pravý opak: zjednodušení. „Jednotná řada má významný vztah k tarifu, signalizuje jiný druh odbavení, neplatnost SMS jízdenek a nástup předními dveřmi," vyjmenoval Drápal, co vše bude jasně dáno.

Přečtěte si: Praha se dočká devadesátek. Noční tramvaje mají nově začínat devítkou 

Připočítat 350

Zatímco v Praze se u nočních autobusů u tramvají změní jen první číslice – pětku vystřídá devítka, zatímco další cifry zůstanou – spoje jezdící dále do středních Čech vezmou přečíslování zgruntu. Změní se první dvě čísla. Dosavadní příměstské autobusy 601–610 se promění připočtením čísla 350: budou z nich linky 951 – 960.

Autor: Milan Holakovský

9.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanice metra Malostranská.
AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Generálním ředitelem byl zvolen Petr Dvořák.
9

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Praha zvažuje odvolání šéfa pražských strážníků

Praha - Na městskou policii se na magistrátu množí stížnosti a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je nespokojená s jejím fungováním. Hlavně pak s šéfem pražských strážníků Eduardem Šustrem, na kterého si na magistrátu stěžují i jeho podřízení. Podle informací Pražského deníku už se na magistrátu několik týdnů zvažuje Šustrovo odvolání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies