VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církve se soudí o majetek, žalob v Praze zřejmě přibude

Praha - Církve se do konce roku chystají podávat žaloby ohledně církevních restitucí pro porušení takzvaného blokačního paragrafu zákona o půdě z roku 1991. Ten říká, že s historickým majetkem církve nesmí stát nijak nakládat, protože by se na něj mohl vztahovat restituční zákon. V minulosti byl tento paragraf kritizován obcemi, protože jim bránil v rozvoji.

21.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Nyní se na něj odkazují jednotlivé řády, farnosti a diecéze, podle kterých v řadě případů obce či státní instituce v rozporu s blokačním paragrafem majetek prodávaly či převáděly. Církve mají čas do konce roku, aby proti domnělému porušení paragrafu podaly žaloby.

„Arcibiskupství pražské našlo případy, kde existuje podezření, že došlo k porušení takzvaného blokačního paragrafu. Jedná se o 1536 parcel. Zatím nebylo stanoveno, jakou část se arcibiskupství rozhodne vymáhat soudní cestou," uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Hlavní město v současnosti podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana eviduje několik žalob ze strany církví a církevních řádů.

Podle údajů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bylo kvůli církevním restitucím na území hlavního města podáno 26 žalob. Žaloby mohou církve podávat jak na obce a města, tak na soukromníky. Ti si totiž mohli koupit v dobré víře půdu, jejímž převodem od státu však podle dotčené církve došlo k porušení blokačního paragrafu zákona o půdě.

Spory o zemědělskou půdu

Jak uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora, v drtivé většině sporných případů, které evidují, se jedná o zemědělskou půdu. O žádné významnější budovy či historické památky se pražské arcibiskupství soudit nechce a zatím ani neví, kolik žalob pro porušení blokačního paragrafu do konce roku podá.

„V každém případě se arcibiskupství bude řídit doporučením České biskupské konference, které říká, že jednotlivé církevní instituce zohlední při svém rozhodování, zda hodnota dotčeného majetku není kompenzována finanční náhradou," doplnil Pištora.

Loni v létě se totiž Česká biskupská konference shodla na tom, že kvůli neúmyslnému porušení blokačního paragrafu majetek soudní cestou vymáhat nebude. Žaloby tak biskupství hodlají podávat pouze v případech, kdy se podle nich jednalo o úmyslnou spekulaci s historicky církevní půdou.

Dvacet šest žalob v Praze

Zatím církve, farnosti a další církevní subjekty podaly na území Prahy a středních Čech podle údajů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) celkem 34 žalob, 26 z toho v Praze. „Na území Prahy se žaloby na určení vlastnictví týkají nemovitostí v katastrálních územích Velká Chuchle, Karlín, Hloubětín, Slivenec, Hlubočepy, Ďáblice, Smíchov, Kobylisy, Řepy a Strašnice," uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka s tím, že se jedná většinou o pozemky.

Hlavní město eviduje podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana žaloby od celkem pěti církevních subjektů, které se domáhají majetku ve vlastnictví Prahy.

„Praha eviduje žalobu Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, kterou se domáhá vydání pozemků v katastrálním území Slivenec a v katastrálním území Hloubětín. Považujeme je za nedůvodné. V řízeních hlavní město předloží listiny k prokázání tohoto tvrzení," uvedl Hofman.

A doplnil, že magistrát žalují také svědci Jehovovi, Suverénní řád Maltézských rytířů, Královská kanonie premonstrátů na Strahově a Náboženská obec Církve československé husitské v Praze 5.

Nemocnice může přijít o stanici

Například Královská kanonie premonstrátů na Strahově podala proti Praze dvě žaloby. Jedna se týká areálu statku v Praze-Nebušicích, u kterého jsou kanonie i Praha zapsáni jako vlastníci v katastru nemovitostí a žaloba je jediný způsob, jak duplicitu odstranit.

„V první instanci u Obvodního soudu pro Prahu 6 v roce 2015 byla tato žaloba úspěšná. Chystá se odvolací řízení, pokoušíme se ještě jednáním s městskou částí Praha-Nebušice nalézt jiné řešení," uvedl vedoucí legislativně-právního oddělení strahovské kanonie Václav Valeš.

Druhá žaloba se týká nezastavěného areálu zahrádkářské osady Jenerálka, o který vedou spor Praha a stát. „Pokud je skutečným vlastníkem stát, který v soudním řízení podporujeme, pozemky by měl vydat Královské kanonii," vysvětlil Valeš.

V obou případech podle něj nebyla splněna podmínka, která vyžadovala, aby do majetku obcí přešel jen ten majetek, se kterým k roku 1990 skutečně hospodařily. „To není splněno v Nebušicích na statku tehdy působilo JZD Velké Přílepy a na Jenerálce tamní zahrádkáři, jimž jsme připraveni, pokud uspějeme, pozemky dále pronajímat," sdělil Valeš.

Nedořešené případy od roku 1992

Dvě podobné žaloby podala také Církev bratrská. „Jedná se o dva staré případy, které nejsou dořešeny od roku 1992, kdy došlo k jejich převodu z vlastnictví státu na obec, dle našeho názoru v rozporu se zákonem. Není to nic nového, v té věci už zhruba před deseti lety probíhalo soudní řízení, nyní na tento případ navazujeme," uvedl tajemník rady církve Petr Grulich.

Ve většině případů se církve pokoušejí s novými vlastníky dohodnout na smírčím řešení. Vzhledem k počtu případů, kde mohlo dojít k porušení blokačního paragrafu, to ani jinak nejde. Pokud by měly všechny případy řešit soudy, byly by úplně zahlceny. I tak ale po celé republice církevní subjekty podaly stovky žalob a další zřejmě ještě do konce roku přibudou.

Nejvíce sporů se týká obecního majetku, ne však všechny. Své o tom ví i pražská Všeobecná fakultní nemocnice, kterou žaluje kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka o dvě budovy na Zbraslavi, kde sídlí transfuzní stanice.

Povážlivé trhliny v konkrétních věcech

Církevní funkcionáři se vyjadřují zpravidla smířlivě a opakují, že k soudním sporům budou sahat spíše výjimečně. Tento přístup však v konkrétních případech dostává povážlivé trhliny. Třeba právě v situaci, kdy sestry ze zdravotnického řádu, jehož patronem je symbol skromnosti svatý František z Assisi, žalují o majetek nemocnici.

„Jsme zdravotnický řád. Nemovitosti naše kongregace koupila v roce 1916. Jedná se o náš bývalý klášter s útulkem pro staré a nemocné lidi, ve kterém naše sestry působily," sdělil advokát řádu Stanislav Hykyš s tím, že výzvu k vydání majetku podali už před dvěma lety. „Jakékoliv pokusy o dohodu byly bezvýsledné," doplnil.

K tomu, aby podle zákona měla kongregace na budovy nárok, musí být splněny dvě podmínky. „Oprávněná osoba musí prokázat, že v rozhodném období majetek vlastnila a že jí sloužil k duchovním či charitativním účelům," vysvětlil mluvčí nemocnice Filip Brož.

Kongregace podle něj nesplňuje druhou podmínku, protože v rozhodné době byla sice nemovitost využívána jako ústav pro staré a nemocné, ale jinou církevní institucí. „Proto Všeobecná fakultní nemocnice odmítla majetek vydat a věc je nyní předmětem soudního řízení," zakončil Brož.

Kdo se v Praze soudí o majetek- Náboženská obec Církve československé husitské v Praze 5
- Římskokatolická farnost u kostela sv. Filipa a Jakuba
- Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou
- Církev bratrská
- Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromějského
- Suverénní řád Maltézských rytířů - České velkopřevorství
- Náboženská společnost Svědkové Jehovovi
- Královská kanonie premonstrátů na Strahově
- Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka

Čtěte také: Národní galerie musí církvi vydat obraz Madony z Veveří

Autor: Petr Schreib

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení