VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chová doma lišku, je jediná v metropoli

Praha /FOTO/ - Přezdívá se jí český Dalí. Výtvarnice Dagmar Šimková obrazy vyjadřuje svůj obdiv k říši zvířat. Těch má mnohem více než olejových barev.

17.3.2011
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Samozřejmě ani na obrazech nemohou chybět zvířata. Ta se prolínají celým životem malířky Dagmar Šimkové.Foto: archiv Dagmar Šimkové

Chvilku máte pocit, že jste v zoologické zahradě. Na dvorku vás obklopí psí smečka, z terária v domě se vážným pohledem dívá chameleón a agama. Asi proto, že ve vedlejším akváriu vyhlížejí chutnou večeři.

Jsou v něm asi tři stovky švábů madagaskarských. Kolik zvířat vlastně žije s rodinou malířky? Těžko spočítat. Dagmar Šimková váhá: „On se ten počet docela mění,“ směje se. „Spočítáme to radši na druhy. Je jich dvacet osm.“

Motto, které ji provází

Svou tvorbou chci vyprovokovat člověka k zamyšlení se nad hrůzami, které páchá z výše své moci „pána tvorstva“ aniž by si uvědomil, že všechny ty hrubé zásahy do přírody, které činí s pocitem, že nejenže přírodě pomáhá, ale též jedná ve svůj prospěch, se velice záhy obrátí proti němu samému!

Největšího obdivu si ale v domě, kde lidé bydlí „u zvířat“ dočká Ája. Ke své majitelce Dáše se dostala jako tříměsíční mládě a žije s ní už pátým rokem. Panička pro ni dokonce musela uvolnit svůj ateliér. Každou návštěvu Ája přivítá vždy stejně: Příchozí lehce kousne do zadku. „Chce, aby si s ní hráli. Dostanou „štípanou pusu,“ směje se výtvarnice.

Nechce ale, aby si lidé mysleli, že mít doma lišku je standardní. Zvířata z volné přírody do domu nepatří. Ája ale neměla jinou možnost. Domácí mazlíček se z ní stát v podstatě musel.

Nezodpovědní lidé si zřejmě do pražského bytu pořídili liščí štěňátko, které jim uteklo. „Divoké zvíře vyrůstající od mláděte mezi lidmi, se takzvaně imprintuje, to znamená, že si myslí, že lidé jsou jeho druh, takže Ája si myslí, že jsme lišky,“ vysvětlila Šimková s tím, že Áju nelze vypustit zpět do přírody. Nepřežila by. To platí i o ostatních druzích savců a ptáků. „Není zodpovědné mláďata jiných druhů, než jsou kočky a psi, brát domů a ochočovat. Na každé ochočené volně žijící zvíře musí být zvláštní povolení, navíc všechna volně jsou chráněna zákonem,“ vysvětluje Dagmar Šimková.

Odmalička u sebe objevila dva talenty. Porozumět zvířatům a malovat, psát povídky a také sochařit. Jak sama říká, v pravé ruce držela tužku, v levé žábu. Její dědeček byl myslivec a podporoval u ní zájem pomáhat zvířatům. Záhy si ale všiml i jejího výtvarného nadání. Od páté třídy základní školy jí zaplatil profesora, který ji naučil základům portrétu a přípravného kreslení.

Po absolvování Střední odborné školy Hollarovo náměstí chtěla Dagmar Šimková studovat na Akademii výtvarných umění, obor sochařství. Talentové zkoušky absolvovala na výbornou, ale v pohovorech politicky neuspěla. „Každý –ismus jak v politice, tak v kumštu mi nahání husí kůži,“ trvá na svém názoru Šimková.

Takže místo sochařských monumentů animovala a realizovala loutkové večerníčky pro děti.

Výtvarná činnost a pomoc zvířatům se u ní prolínají. Dagmar Šimková pořádá aukce svých děl ve prospěch volně žijících zvířat, ale také dětí, například pro dětskou onkologii v Motole.

Profil Dagmar Šimkové

Narozena roku 1955 v Praze. Vystudovala SOŠV, Hollarovo nám. Soukromě studovala u akad. malíře M. Kesla a u sochaře prof. Duška. V době totality externí zaměstnanec ČST. Animovala a realizovala loutky a ploškové filmy. Veškerá veřejná činnost (výstavy atd.) byla znemožněna, neboť surrealistické pojetí prací se neslučovalo se socialistickou ideologií. Tímto zaujala postoj pasivní rezistence….

Činnost po sametové revoluci:
Nyní samostatná tvorba zaměřená na pomoc floře a fauně. Obrazy, sochy a loutky Dagmar Šimkové se nacházejí v mnoha veřejných a soukromých sbírkách, publikovaná jsou v životopisné encyklopedii WHO IS WHO.

Výstavy:
Veletrh MIPIM ( prezentace grafiky, Cannes)
Festival PALACE, Badsäckingen, Freiburg
Thajsko-Bankok
Freiburg (Německo) - Univerzita historie a politologie. Výstava, nabídka další spolupráce.)
Anglie, Mansfield
Česká republika: Sázava, Litoměřice, Krnsko, Svitavy, Karlovy Vary, zámek Trmice
Praha: Galerie M, Galerie u Prstenu, Divadlo U Hasičů, Galerie ECCE TERRA, Internet Café galerie, Galerie Malé Delfy, Galerie Vyšehrad. Aukce obrazů ve Vltavíně, výstava v Písecké bráně.

Autor: Jitka Eisenhammerová

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení