VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chobotnice opět ohrožena

PRAHA - Expertní skupina památkářů, která je součástí pracovního týmu Národní knihovny (NK), si vyžádala nové vizualizace pohledu na zamýšlenou stavbu knihovny z různých míst v Praze. Není přitom vůbec vyloučené, že se po jejich prostudování postaví proti záměru postavit Kaplického knihovnu na Letné.

22.11.2007
SDÍLEJ:

VÍTĚZNÝ MODEL. O návrhu Jana Kaplického se bude ještě dlouho jednat.Foto: Vizualizace NK

„Vyznění Kaplického návrhu v panoramatu Prahy může být důvodem, pro který památkáři její výstavbu na Letné nepodpoří,“ uvedla pro Deník Kateřina Bečková z Klubu za starou Prahu, která je členkou expertní skupiny památkářů.

Jasná představa

„Nové vizualizace jsme si vyžádali proto, abychom si mohli udělat jasnou představu, jak bude knihovna v kontextu s okolím vypadat,“ upřesnila Bečková. Dosavadní vizualizace podle ní ne vždy odrážely objektivní realitu a nebyly proto důvěryhodné.

Podle dalšího z památkářů expertní skupiny, který si nepřál být jmenován, by mělo být zhotoveno asi dvacet pohledů z blízka i z různých částí Prahy. Na fotografiích by měla být zakreslena v odpovídajícím poměru Kaplického vítězná vize Národní knihovny, aby tak bylo možné posoudit, jak chobotnice ladí s okolní památkovou zónou.

Podle Bečkové se v médiích objevily různé koláže, grafy a vizualizace vítězného návrhu Jana Kaplického. „Ty ale byly mnohdy zkreslující. Kromě toho, že návrhu neodpovídaly barevně, byly některé i v neodpovídajícím měřítku,“ dodala Kateřina Bečková.

Na vizualizace v médiích si stěžoval i autor chobotnice Jan Kaplický, podle kterého některé vyznívaly jako příliš mohutné. Odpůrci však namítají, že naproti tomu vizualizace zhotovené Kaplickým byly naopak menší oproti plánovanému projektu.

Stavba bude vyšší

„Můžu jednoznačně tvrdit, že stavba Kaplického knihovny bude ve skutečnosti vyšší, než jak bylo prezentováno autorem,“ řekl Deníku architekt Radek Martíšek. Ten před časem nechal na vlastní náklady vystoupat na Letné do výšky plánované knihovny (zhruba 50 metrů) horkovzdušný balon, který pak z různých pohledů v Praze nafotil. „Na základě tohoto pokusu můžu říci, že Kaplického perspektivy z různých pohledů Prahy jsou značně zkreslené,“ dodal Martíšek s tím, že to může dokázat i nákresy podle předložených plánů. Podle Kateřiny Bečkové má vizualizace vypracovat magistrát hlavního města Prahy. Termín, do kdy se tak má stát, stanoven nebyl. Nicméně pracovní skupina slíbila, že otázku, zda bude Kaplického chobotnice stát na Letné, vyřeší do Vánoc.

22.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení