Inzeráty s nabídkou práce pro děti vyšly také v novinách a časopisech. Nabídka dětské práce rodiče zaujala. Na serveru www.praceprodeti.cz však ke svému překvapení nenašli nabídku práce pro své ratolesti, ale odkaz na webové stránky organizace NaZemi.

Prostřednictvím kampaně „Práce pro děti“ chce nevládní organizace „NaZemi společnost pro fair trade“ upozornit na problém dětské práce v rozvojových zemích. „Chceme u veřejnosti vyvolat diskuzi o tom, za jakých podmínek je dětská práce přijatelná a zda lze aktivně přispět k omezování dětské práce ve světě,“ říká mluvčí NaZemi Gabriela Štěpánková.

Ohlasy na inzeráty, diskuze pod články v médiích i debaty na portálech pro maminky většinou potvrzují, že dětská práce Čechům nevadí. „Nabídku rodiče ve většině vítali. Děti se podle nich naučí znát hodnotu peněz, osvojí si pracovní návyky, přivydělají si ke kapesnému,“ říká Štěpánková. Vzápětí dodává, že práci rodiče chápali ve smyslu nepříliš náročné aktivity po škole a shodovali se na věku 13 až 15 let. Problém dětské práce, který se dotýká obyvatel rozvojových zemí, se ale s představami českých rodičů zcela rozchází.

„Když hovoříme o dětské práci, jde o činnost, kvůli níž děti nechodí do školy, která je často nebezpečná pro jejich zdravý vývoj. Znám případ, kdy chlapec denně nasbíral 50 kg tabákových listů, a byl vystaven takovému množství nikotinu, jako kdyby vykouřil 50 cigaret denně,“ uvádí ředitel organizace NaZemi Pavel Malíř Chmelař.

Podle jeho slov jde navíc nezřídka o fyzicky náročnou práci. Děti někdy pracují i 14 16 hodin denně „Na světě pracuje kolem 215 miliónů dětí. Více než polovina z nich je mladší 12 let. Je běžné, že mají třeba jen dva volné dny v měsíci,“ dodává Chmelař.

Michaela Rozšafná