VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena Olgy Havlové se koná podvacáté. Porota čeká na kandidáty

Praha /ROZHOVOR/ - Letos 19. května budeme znát jubilejního dvacátého držitele Ceny Olgy Havlové. Stejně jako v uplynulých devatenácti letech ji udělí Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové hendikepované osobě, která navzdory postižení pomáhá ostatním a obětuje se pro druhé. Kandidáta na ocenění může navrhnout veřejnost.

23.2.2014 1
SDÍLEJ:

Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková se stala laureátkou Ceny Olgy Havlové v roce 2013.Foto: CZEPA

První udělení Ceny Olgy Havlové se uskutečnilo v roce 1995 v Lichtenštejnském paláci v Praze, oceněnou se stala vozíčkářka Jana Hrdá z Pražské organizace vozíčkářů. Cenu jí osobně předala tehdejší první dáma Olga Havlová.

V roce 1996 se slavnostní ceremoniál odehrál v Míčovně Pražského hradu a namísto již zesnulé Havlové předal cenu vyznamenanému Vojtěchu Volejníkovi, neslyšícímu předsedovi Českého paralympijského výboru, prezident Václav Havel.

Za uplynulých dvacet let se udílení cen konalo v devatenácti významných pražských prostorách, letošní ceremoniál, který proběhne 19. května, se odehraje v Profesním domě.

Muži i ženy, ze všech koutů republiky

„Snažíme se, aby se mezi laureáty střídali muži a ženy, aby to byli lidé, kteří žijí po celé České republice a abychom zastoupili různá postižení rozličných charakterů," říká Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

„Každý rok dostáváme mnoho nominací, loni jich bylo asi patnáct. Návrhy kandidátů, ze kterých porota vybere vítěze, mohou letos lidé podávat do 10. dubna," sděluje Černá. Nominace na Cenu mohou podle podávat jak fyzické osoby, tak organizace.

Rozšíření poroty

Vybrat jediného laureáta z řady nominovaných je podle Mileny Černé i díky stále většímu počtu kandidátů rok od roku těžší, a tak pořadatelé letos rozšířili řady sedmičlenné poroty. „Vzali jsme mezi sebe pana Jiřího Herynka, který obdržel Cenu Olgy Havlové v roce 2007 a který je zakladatelem sociální firmy pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením," říká ředitelka Výboru dobré vůle.

Nový člen poroty Jiří Herynek rozšířil svoji firmu Ergotep v posledních letech také o vzdělávací centrum pro vozíčkáře a institut pro společenskou odpovědnost firmy s rozsáhlým sociálním programem.

„Družstvo jsme založili v Proseči u Skutče z tehdy opuštěné budovy národního podniku Elektropraga Hlinsko. Nyní naše klienty jednak vzděláváme, a zároveň jim umožňujeme praxi ve stejném objektu," sděluje Jiří Herynek, který se narodil s postižením obou horních i dolních končetin, nyní je ženatý a má pět dětí.

Jak nominovat kandidáta?

Nominace na Cenu Olgy Havlové může veřejnost posílat do 10. dubna e-mailem na vdv@vdv.cz nebo poštou Nadaci Olgy Havlové. Nominační formulář je zveřejněn na stránkách nadace: www.vdv.cz.

Laureátka Ceny Olgy Havlové Alena Jančíková: 
Člověk potřebuje během své práce chválit

Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková a koordinátor projektu VozejkMap Standa Kubík

Alena Jančíková v osmnácti letech spadla ze stromu, při úrazu si poranila míchu a od té doby je na invalidním vozíku. Hendikep pro ni není překážkou pro provozování aktivního života, sportování, ani pro pomáhání druhým. Ředitelku České asociace paraplegiků CZEPA v loňském roce ocenil Výbor dobré vůle Cenou Olgy Havlové.

Co vám dalo loňské vítězství Ceny Olgy Havlové?

Hodnotu této ceny jsem si uvědomila až na slavnostním večeru, kde se hovořilo o tom, jaká osobnost paní Olga Havlová byla a co vše pro lidi s hendikepem udělala. Teprve na základě gratulací jsem zjistila, jak moc jsem hrdá, že jsem prestižní Cenu Olgy Havlové obdržela. Do té doby jsem si neuvědomovala její hodnotu.

Motivoval vás tento úspěch k dalším činnostem?

Ne že by mě cena motivovala, spíše to pro mě byla satisfakce. Člověk potřebuje také během své práce chválit. Je dobře, že se neuděluje pouze vysloužilým za celoživotní práci. Motivaci a inspiraci hledám většinou spíš v zahraničí, kde jsou různé projekty již standardem a u nás stále chybí.

Víte, kdo vás loni na tuto cenu navrhl?

Kolegyně z práce. Bylo mi ctí, že si mé práce váží a podporují mě v mém poslání.

Znáte se s nějakými dalšími laureáty?

Pár držitelů samozřejmě znám a jsem ráda, že mé jméno figuruje mezi takovými velikány.

Je někdo, koho byste sama ráda nominovala na letošní Cenu Olgy Havlové?

Zdravotně postižené znám především vozíčkáře po úraze míchy. Moc bych tuto cenu přála Davidu Lukešovi, který se dobrovolně angažuje ve spoustě organizací pomáhající lidem se zdravotním postižením, ale také v organizaci hendikepovaných sportovců. Nebo Heřmanu Volfovi, který plní přání postiženým dětem.

O Výboru dobré vůle
- Založila ho Olga Havlová počátkem roku 1990 poté, co si uvědomila, že v novém politickém uspořádání mohou být nejohroženější skupinou lidé se zdravotním postižením

- V roce 1992 založila Olga Havlová Nadaci. Prosazovala zásady rychlého poskytování pomoci, sledování účelného využití každého nadačního příspěvku a udržování kontaktu s dárci i obdarovanými

- Od roku 1995 každoročně uděluje Cenu Olgy Havlové člověku, který přes své postižení pomáhá druhým lidem

- Symbolem Ceny je bronzová plastika akademického sochaře Olbrama Zoubka „Povzbuzení"

Autor: Michaela Rozšafná

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení