VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalí radní si udrželi moc. Obsadili magistrátní výbory

Praha - Novému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) se nepodařilo očistit magistrát od starých známých jmen.

2.12.2010 2
SDÍLEJ:

Zasedání zastupitelstva magistrátu hl. m. Prahy s cílem zvolit primátora proběhlo 30. listopadu v Praze. Foto: Deník/Martin Divíšek

Nový primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nesplnil jeden z nejzásadnějších předvolebních slibů – nepodařilo se mu totiž „očistit“ magistrát od bývalých vedoucích představitelů.

Přesně to si myslí osm z deseti včera oslovených Pražanů.

Přestože se nově ustavená rada pod záštitou Svobody skládá z jiných jmen než ta „Bémova“, bývalé vedení města se v tichosti přesunulo na posty šéfů vlivných výborů.

„Pozice si udrželi. S příchodem Bohuslava Svobody se zatím změnilo opravdu velmi málo,“ myslí si ředitel portálu zmenpolitiku.cz a spoluautor petice vystupující proti velké koalici ustavené v Praze Marek Jehlička.

Šťastný rezignoval

Za obcházení zákona označil i úterní formální volbu jedenáctého radního. Stal se jím předseda pražské ODS Boris Šťastný, aby v zápětí rezignoval a zachoval tak vyváženost mezi koaličními partnery.

„Křeslo jedenáctého radního budeme nadále nabízet Zdeňku Tůmovi a TOP 09. Umím si docela dobře představit, že pokud místo jedenáctého radního TOP 09 nepřijme, zůstane neobsazené po celé volební období,“ sdělil včera Šťastný. Volba předsedů výborů šla na úterním ustavujícím zastupitelstvu jako po másle. Koaliční smlouva mezi ČSSD a ODS předem určila, kdo se jimi stane.

Volby předsedů zastupitelských výborů byly jen formalitou. Zadrhly se až na výběru předsedy kontrolního výboru, o který vedle TOP 09 projevili zájem také komunisté. Konkrétně zastupitel Lubomír Ledl (KSČM). Neuspěl stejně jako jeho protikandidát Tomáš Hudeček (předseda zastupitelského klubu TOP 09), přestože se zdržel při hlasování o radě a tím ji de facto podpořil. Nakonec se stal místopředsedou kontrolního výboru. Stejnou funkci bude zastávat i Martin Dlouhý z TOP 09. Nejvyššího kontrolora magistrátní politiky si ale v noci na středu zastupitelé nevybrali.

Bez kontroly?

Podle zákulisních vyjádření je možné, že se jim to nepodaří ani na dalším zastupitelstvu za 30 dní. Obrysy samotného kontrolního výboru jsou ale po úterku zřetelnější. Bude mít jedenáct členů. Zatím čtyři z TOP 09, tři z ODS, dva z ČSSD a jednoho z KSČM.

„Nejčistší by bylo, kdyby to vzal Zdeněk Tůma,“ nechal se v kuloárech slyšet bývalý radní a starosta Hostivaře Pavel Klega (ODS). „Je škoda, že pan Tůma odmítl jedenácté místo v radě. Nerozumím tomu, proč nechce vzít alespoň kontrolní výbor,“ poznamenal zastupitel za ODS a starosta Modřan Petr Hána (ODS). „I mně je líto, že pan Tůma nekandidoval. Přeci deklaroval, že chce přinést změnu,“ posteskl si také primátor Svoboda.

TOP 09: Nenecháme si nic diktovat

„Nenecháme si diktovat, koho máme nominovat. To koalice udělala, když vyzvala pana Tůmu,“ vysvětlil neúspěšný kandidát na předsedu kontrolního výboru Hudeček.

„Pan Tůma už má slíbeno místo v jistém bankovním ústavu. Nechce být uvolněným zastupitelem,“ prozradil Deníku jistý nejmenovaný zdroj z magistrátu. Klub TOP 09 však tuto informaci nepotvrdil.

Nové zastupitelstvo se v úterý v noci shodlo, že ustaví rekordních 16 výborů. ODS si vyjednala předsednická křesla v jedenácti z nich. Čtyři předsedy má ČSSD.

Staré známé tváře v křeslech předsedů výborů reprezentují někdejší radní Milan Richter, Pavel Klega, Ondřej Pecha, Rudolf Blažek či Marie Kousalíková. Ta navíc ve svém školském výboru bude působit jako uvolněná zastupitelka a bude pobírat měsíční plat kolem 80 tisíc korun. Placený post dále získala také předsedkyně výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Gabriela Kloudová a bývalý starosta Prahy 12 Petr Hána (oba ODS), který bude předsedat výboru dopravy. ČSSD bude mít jednoho placeného předsedu, a to Romana Petruse.

Do předsednických postů byli zvoleni také zpěvák Jan Kalousek a manažer hokejové Sparty Petr Bříza, které pražská ODS dva před volbami doplnila na posty lídrů kandidátek.

Sociální demokracie bude mít předsedu finančního výboru, dále výboru pro územní plán, pro bydlení a pro sociální politiku. Stali se jimi poslanec Petr Hulinský, ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a dále zastupitelé Roman Petrus a Lenka Teska Arnoštová.

Rozdělení výborů

Nové zastupitelstvo v noci na středu rozhodlo o složení výborů. Schválilo jich rekordních 16. ODS ovládla 11 z nich. Čtyři zbyly na ČSSD. Kontrolnímu výboru zatím nikdo nepředsedá.

Výbory ovládané ODS:
- pro výchovu a vzdělávání (Marie Kousalíková)
– legislativu a bezpečnost (Rudolf Blažek)
– dopravu (Petr Hána)
– zdravotnictví (Boris Šťastný)
– hospodářskou politiku (Milan Richter)
– infrastrukturu (Pavel Klega)
– veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření (Gabriela Kloudová)
– kulturu (Ondřej Pecha)
– zahraniční vztahy a cestovní ruch (Jan Kalousek)
– volný čas, sport, cyklostezky a výstavnictví (Petr Bříza)
– životní prostředí (Andrea Vlásenková)

Výbory ovládané ČSSD:

– finanční výbor (Petr Hulínský)
– pro územní plán (Miloslav Ludvík)
– bydlení (Roman Petrus)
– sociální politiku (Lenka Teska Arnoštová)

Autor: Jakub Krupka

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení