VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bytovka u historické roubenky nedostala svolení Prahy 2

Praha - Přestože to vypadalo, že na jednání zastupitelstva Prahy 2 projde návrh, který dával kladné stanovisko k výstavbě bytového domu v zahradě památkově chráněné roubenky, v závěrečném hlasování zastupitelů se situace změnila. Ke schválení chyběl jeden zastupitelský hlas. Stavba bytového domu, jehož součástí má být 35 bytů a garáže pro 42 automobilů, vyvolala na Praze 2 už dříve nevoli.

8.12.2015
SDÍLEJ:

Vizualizace bytového domu Zvonařka v Praze.Foto: www.rh-arch.com

Do pondělního odpoledne sesbírala internetová petice proti výstavbě v zahradě historické alpské vily 1 290 podpisů. Odpor proti budově byl znát i na jednání zastupitelstva, na kterém dávali občané svůj odmítavý postoj hlasitě najevo.

„Všechny náležitosti, které jsme jako městská část v minulosti namítali, byly vypořádány a nejsou v rozporu s územním plánem," řekl při jednání zastupitelstva Václav Vondrášek (ODS), místostarosta Prahy 2, který má na starost veřejnou zeleň a územní rozvoj.

Jelikož druhá městská část není vlastníkem majetku sousedních pozemků, ani přímým účastníkem řízení, nemá právo veta. Realizaci stavby mohou podle vedení radnice v budoucnu zabránit jiné orgány státní správy.

Praha 2 proto původně navrhovala, aby se schválilo kladné stanovisko k projektu, a zároveň se podepsala smlouva s investorem, který se zaváže, že zrekonstruuje roubenku. „Není sice vymahatelná, ale je to lepší než nic," přiznal místostarosta.

Chyběla sankce pro investora

Zelení, kteří jsou v zastupitelstvu v opozici, smlouvu kritizovali, neboť jim v ní chyběla sankce pro investora, pokud by své slovo nedodržel, a informace o tom, do kdy by mělo k opravě roubené vily dojít.

Případný souhlas městské části se stavbou bytovky by mohl podle opozice investorovi pomoci v prosazování projektu při následném hodnocení dalšími úřady. „Stanovisko bude užívané jako nátlak na další posuzující orgány," uvedl opoziční zastupitel Petr Novotný (ANO).

Památkově chráněná roubenka pochází z roku 1921. V její zahradě, která se rozprostírá ve svahu na pomezí Vinohrad a Nuslí, by podle záměru investora měl vyrůst dům s 35 byty a 42 garážemi ve dvou podzemních podlažích. Nad úroveň okolního terénu má vystupovat skleněný trojúhelníkový hranol, zbytek stavby přiléhá k opěrné zdi. Jde o terasovitý objekt, který se rozkládá po vrstevnicích svahu. Na střechách a terasách pak má být zeleň.

„V místě se střetávají dva různé rytmy zástavby. Domy nad schody jsou organizovány jinak, než ty pod. Navrhovaná stavba tak vytváří mezi těmito systémy pojítko," řekl už dříve Rostislav Říha z ateliéru Rh-arch, v němž vznikla podoba návrhu bytového domu. S touto myšlenkou však nesouhlasí někteří architekti, podle kterých by místu takový zásah uškodil.

Čtěte také: Lidé se bouří proti obestavění chráněné památky

Autor: Benedikt Lederer

8.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení